• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مهدی کرباسیان در حاشیه هفتمین همایش فولاد و معدن با نگاه به بازار در جمع خبرنگاران در خصوص فاینانس های حوزه معدن که در چند ماه اخیر گشایش شده اند، گفت: خوشبختانه ایمیدرو 1.8 میلیارد یورو فاینانس در حوزه فولاد استفاده کرد؛ ضمن اینکه در حوزه آلومینیوم جنوب نیز یک میلیارد از طرح فاینانس چین استفاده شده است.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به تازگی نیز فولاد مبارکه ، دو تا سه قرارداد را برای طرح توسعه هرمزگان و مبارکه نهایی کرده است و در آینده نزدیک خبرهای مربوط به آن نیز اعلام خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای معدن رویِ مهدی آباد نیز که کنسرسیوم تشکیل شده، یک میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است که ظرف دو هفته آینده قرارداد آن امضاء می شود.

کرباسیان گفت: در مورد فاینانس های زیر 100 میلیون یورو یا دلار نیز اقدامات خوبی در ماه های گذشته انجام شده و با طرف های اروپایی و چینی نیز، برخی طرح ها مثل الکترود گرافیتی را پیش برده ایم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بسته دوم فاینانس چین افزود: آخرین اطلاع ما نشان می دهد که وزارت اقتصاد در حال پیگیری این طرح است؛ البته به موازات آن ده میلیارد دلار تفاهم نیز با ژاپن در رابطه با فاینانس طرح های ایران معرفی شده و مشارکت ها نیز در حال انجام است که خوشبختانه فاینانس فولاد مکران را با شرکتهای ژاپنی نهایی کردیم که امیدواریم وزارت اقتصاد آن را عملیاتی کند تا بتوانیم از این فاینانس استفاده کنیم.

وی با اشاره به اظهارنظر اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص موانع بر سر توسعه معادن افزود: اعتقاد دارم توجه به معادن نکته خیلی ظریفی است همان طور که بحث آب و محیط زیست و آیندگان و استفاده درست از معادن را باید مورد توجه قرار داد، باید توسعه نیز صورت گیرد؛ این در حالی است که اگر حواس مان باشد می توانیم هر دو بحث را به موازات هم بدون مشکل پیش بریم.

کرباسیان افزود: هم اکنون در آمریکای جنوبی در وسط جنگل کارخانه فولاد احداث شده و مدیر کارخانه بیش از اینکه نگران تولید فولاد باشد، میزان عسلی که زنبورهای عسل تولید می کنند را چک می کند؛ یعنی محیط زیست اعلام کرده بود که باید میزان تولید فولاد وصل به میزان تولید عسل باشد. پس دنیا در حال استفاده از فناوری است و محیط زیست را هم حفظ می کند. در هامبورگ بزرگترین کارخانه مس اروپا وسط شهر احداث شده است که با رعایت اصول زیست محیطی، اشتغال ایجاد کردند.

وی ادامه داد: مشکل گیاه یا حیات وحش را معمولا با تعامل با سازمان محیط زیست برطرف می کنیم و تا مجوز نگیریم، شروع به کار معدنی نخواهیم کرد، در عین حال با توجه به قانون و تاکیدات رهبری باید مسائل زیست محیطی رعایت شود ضمن اینکه در چهارسال گذشته نیز، این مسائل را رعایت کرده ایم.

کرباسیان از ورود مشاوران بین المللی محیط زیست از کشورهای مختلف در برخی پروژه های معدنی خبر داد و گفت: در مورد بندر پارسیان که به زودی احداث می شود، سالها است که سازمان محیط زیست نظراتی داشته و به تازگی با تفاهم با آنها، یک مشاور محیط زیست نروژی آوردیم که موارد مدنظر آنها را رعایت کنیم.

وی در خصوص نقشه برداری هوایی نیز گفت: همکاری خوبی با سازمان زمین شناسی صورت گرفته و با آنها کاملا هماهنگ هستیم و اکنون در منطقه خراسان جنوبی و کردستان، نقشه برداری هوایی را شروع کردیم که امیدواریم در مورد این دو منطقه خبرهای خوش را در آینده نزدیک داشته باشیم.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family