• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: شرکت معادن بافق که در گزارش پیش‌بینی درآمد بر اساس عملکرد 9 ماهه خود، برای سال 95 حدود 498 میلیارد ريال فروش را پیش‌بینی کرده بود، در پایان این سال در عملکرد واقعی دوره، توانست فراتر از مقدار فروش پیش‌بینی شده را پوشش دهد.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت معادن بافق در سال 1345 تأسیس شد و در سال 1375 با نماد کبافق در بورس تهران و در گروه استخراج کانه‌های فلزی درج شد. فعالیت اصلی شرکت در زمینه استخراج، اکتشاف و بهره‌برداری از معادن است و محصولات آن به‌شکل کنسانتره سرب و روی تولید شده و به‌فروش می‌رسند. شرکت خدمات بازرگانی پیمان امیر بزرگترین سهامدار معادن بافق است که حدود 77 درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد.

شرکت معادن بافق تولید‌کننده کنسانتره سرب و روی است که در سال 95، ماهانه به‌طور متوسط حدود 1500 تن کنسانتره سرب و روی تولید کرد. نمودار یک تولیدات و فروش شرکت را طی سال 95 نشان می‌دهد. نرخ متوسط فروش کنسانتره روی حدود 28 میلیون ريال و برای کنسانتره سرب حدود 26 میلیون ريال به‌ازای هر تن محاسبه شد. محصولات شرکت براساس قیمت جهانی سرب و روی نرخ‌گذاری می‌شوند، لذا با افزایش قیمت این فلزات، حاشیه سود شرکت نیز افزایش می‌یابد. در حال حاضر حاشیه سود ناخالص شرکت حدود 60 درصد برآورد می‌شود. سود هر سهم برای سال 95 بالغ بر 1268 ريال اعلام شده بود. با توجه به افزایش فروش شرکت نسبت به آخرین پیش‌بینی خود، شرکت خواهد توانست سود هر سهم سال مالی 1395 خود را افزایش دهد.

در سال 95 شرکت معادن بافق موفق شد حدود 534 میلیارد ريال درآمد کسب کند که با توجه به حاشیه سود بالاو عدم پرداخت مالیات، کبافق خواهد توانست حداقل 38 ريال در صورت عدم تغییر هزینه‌های عمومی و فروش، تعدیل مثبت دهد. کبافق در مجموع 15 هزار و 700 تن کنسانتره روی و 2 هزار تن کنسانتره سرب تولید کرد. شرکت معادن بافق موفق شد علاوه بر تولیدات سال 95، مقداری از موجودی اول دوره خود را نیز به‌فروش برساند. در نیمه اول سال 95 به‌علت پایین بودن قیمت‌های جهانی، شرکت فروشی نداشت، اما پس از افزایش قیمت جهانی سرب و روی، شرکت اقدام به‌فروش محصولات خود کرد. متوسط نرخ فروش کنسانتره سرب 3 میلیون و 643 هزار ريال و نرخ فروش کنسانتره روی 2 میلیون و 847 هزار ريال برای سال 1395 محاسبه شده است. همچنین قابل ذکر است که فروش شرکت تماماً صادراتی بود و پرداخت مالیات متوجه شرکت نمی‌شود.

                                  
 
برای سال مالی 1396 شرکت پیش‌بینی کرده که 22 هزار تن کنسانتره روی و 3 هزار تن کنسانتره سرب را به‌فروش برساند. نرخ تسعیر ارز درنظر گرفته شده 36 هزار ريال است که در صورت افزایش نرخ ارز در سال 96، درآمد شرکت افزایش خواهد یافت همچنین قیمت کنسانتره روی حدود 30 میلیون ريال به‌ازای هر تن در نظر گرفته شده است.

با در نظر گرفتن مفروضات ذکر شده، سود هر سهم در سال 96 بالغ بر 2210 ريال محاسبه شده است. از آنجاکه عمده فعالیت شرکت تولید کنسانتره روی است، لذا قیمت جهانی روی تأثیر فراوانی بر سود هر سهم آن دارد از این رو عمده دلیل افزایش سود شرکت، افزایش 16 درصدی نرخ فروش کنسانتره روی خواهد بود. درصورت نوسانات شدید قیمت جهانی روی، سود شرکت نیز دست‌خوش تغییرات خواهد شد. با کاهش موجودی انبارهای جهانی روی و رسیدن آن به کمترین میزان خود در 2 سال اخیر، قیمت روی نیز افزایش یافته و سقف قیمتی در سال 2010 را هم پشت سر گذاشته است. باید دید که قیمت روی با درنظر گرفتن وضعیت موجود در بازارهای جهانی چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family