• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: شرکت انگلیسی-استرالیایی بی.اچ.پی بیلیتون معادن مس متعددی در کشورهای استرالیا، شیلی و پرو دارد. بزرگترین معدن جهان، اسکوندیدا در شیلی، تحت مالکیت 57 درصدی این شرکت در سال 2016، بالغ بر 4.8 میلیارد دلار درآمد حاصل کرد. کل درآمد مس این شرکت در سال 2016، حدود 8.25 میلیارد دلار بود که تقریبا 27 درصد از کل درآمد شرکت را در برمی‌گیرد. تولید مس بی.اچ.پی در سال 2016 برابر با 1.6 میلیون تن بود.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت چندملیتی (انگلیسی-استرالیایی) بی.اچ.پی. بیلیتون که در حوزه‌های متفاوت نفت و گاز و مواد معدنی از جمله آهن، مس و اورانیوم فعالیت می‌کند، یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده مس در جهان است. دفتر اصلی این شرکت در شهر ملبورن استرالیا واقع شده و به‌طور کلی بالغ بر 65 هزار نفر کارمند رسمی و قراردادی دارد که از این میان به‌طور متوسط بیش از 8 هزار نفر در بخش مس این شرکت فعالیت دارند. بی.اچ.پی بیلیتون چندملیتی است و در مناطق مختلف جهان فعالیت می‌کند، دارایی‌های معدنی این شرکت در دو منطقه استرالیا و آمریکا واقع شده‌اند. دارایی معدنی مس این شرکت شامل المپیک‌دم در استرالیا، اسکوندیدا و پامپا نورته در شیلی و آنتامینا در پرو هستند که در جدول زیر معرفی شدند.

                             
در حال حاضر، برنامه‌های اکتشافی معادن جدید در شرکت بی.اچ.پی بیلیتون متمرکز بر پیش‌برد اهداف صنعت مس در مناطق شیلی، پرو، جنوب غربی ایالات متحده آمریکا و کانادا است. این برنامه‌ها شامل فعالیت‌های مطالعه و شناسایی مقدماتی ذخایر، کسب مالکیت ذخیره معدنی و تخصیص بودجه به برنامه‌های حفاری است. نمودار 1، میزان هزینه‌های اکتشافی طرح‌های جدید و توسعه‌ای شرکت بی.اچ.بی بیلیتون در سه سال اخیر را نشان می‌دهد. همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود، هزینه‌های اکتشافی طرح‌های توسعه‌ای این شرکت در سال 2016 نسبت به سال پیش از آن، افت قابل توجهی داشته در حالی که هزینه‌های اکتشافی طرح‌های جدید، رشد اندکی داشته‌اند.

                          

درآمد کلی شرکت بی.اچ.پی بیلیتون در سال 2016، حدود 31 میلیارد دلار بود که از این میان حدود 8.25 میلیارد دلار به درآمد فروش مس تعلق داشت. درآمد کلی این شرکت نسبت به سال 2015 حدود 31 درصد و درآمد فروش مس نیز 28 درصد کاهش داشت. دلیل اصلی کاهش درآمد این شرکت، افت متوسط قیمت کالاها بود. در خصوص فلز مس، متوسط قیمت در سال 2015 حدود 6،371 دلار بر تن بود که در سال 2016 به زیر سطح قیمتی 5 هزار دلار بر تن (4،894 دلار) رسید. دارایی‌های خالص عملیاتی در بخش مس این شرکت در سال 2015، حدود 23.7 میلیارد دلار بود که در سال 2016 بیش از 140 میلیون دلار افزایش یافت. در نمودار 2، آمار مالی معادن مس شرکت بی.اچ.پی بیلیتون برای دو سال اخیر نشان داده می‌شود.

                          
 
آمار کل تولید مجموع مس محتوی و کاتد SX-EW شرکت بی.اچ.پی بیلیتون در سال 2016، با 8 درصد کاهش نسبت به سال 2015، حدود 1.6 میلیون تن بود. سهم معدن اسکوندیدا از این میزان تولید حدود 980 هزار تن از مس معدنی و کاتد SX-EW بود که نسبت به سال 2015، حدود 20 درصد کاهش داشت. میزان تولید پامپا نورته با افزایش یک درصدی به 250 هزار تن مس کاتدی رسید و المپیک‌دم با تولید 200 هزار تنی از مس کاتدی، افزایش چشم‌گیر 63 درصدی داشت. دلیل افزایش تولید پامپا نورته افزایش عیار مس معدن اسپنس و رشد قابل توجه المپیک‌دم حاصل بالا رفتن عیار کانسنگ و بهبود بهره‌برداری از واحد تغلیظ و ذوب بود. آنتامینا نیز به‌اتکای بهبود عملکرد واحد آسیاکاری و بالا رفتن عیار مس، با افزایش 36 درصدی نسبت به سال 2015، تولید بالغ بر 145 هزار تن مس محتوی داشت.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family