• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

عملکرد این سازمان طی ۴ ماهه نخست سال ۹۹ به صورت تجمعی با دوره مشابه در سال ۹۸ مقایسه شد.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، عملکرد این سازمان طی  4 ماهه نخست سال 99 به صورت تجمعی با دوره مشابه در سال 98 مقایسه شد.

بر اساس این گزارش، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در حوزه اکتشاف ذخایر معدنی کشور شامل شناسایی، پیجویی، اکتشاف عمومی و تفصیلی، 110 هزار کیلومتر مربع را به عنوان هدف کمی سال 98 مدنظر داشته که تا تیر 98 بالغ بر 26هزار کیلومتر مربع از این مقدار را به نتیجه رسانده  و سال 99 نیز 115هزار کیلومتر را در دستور کار داشته که تا پایان تیرماه 30 هزار کیلومتر مربع به نتیجه رسانده که در این بخش 15 درصد رشد مشاهده می‌شود.

در بخش  تهیه نقشه زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس های مختلف در خشکی و دریا نیز تهیه 47 ورقه نقشه-گزارش را به عنوان هدف کمی سال98 در نظر داشته که از این مقدار 15 نقشه و گزارش تهیه شد و در سال 99 نیز تهیه 55 ورقه نقشه یا گزارش در دستور کار قرار داشته که تا پایان تیر ماه امسال 17 نقشه و گزارش با رشد 13 درصدی به ثمر رسیده است.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش تهیه نقشه های مهندسی و مخاطرات زمین‌شناختی و زیست‌محیطی (زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیمو...) تهیه 35 ورقه نقشه وگزارش را به عنوان هدف کمی سال 98 در دستور کار داشته که از این مقدار12 نقشه و گزارش تهیه و تولید شده و طی مدت مشابه در سال 99 نیز 15 ورقه نقشه و گزارش را از 30 به عنوان هدف کمی سال 99 با پیشرفت معادل 25 درصد محقق کرده است.

انجام 30هزار کیلومتر خطی به عنوان هدف کمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش اکتشاف به روش ژئوفیزیک هوایی شامل برداشت، پردازش، تعبیر و تفسیر، مدلسازی و معرفی مناطق امید بخش عنوان شده که 20 هزار کیلومتر خطی تا پایان تیر 98 محقق شده و در مدت مشابه تا پایان تیر 99 نیز دستیابی به 35 هزار کیلومترخطی را در نظرداشته که با دستیابی به عدد22هزار کیلومتر خطی با رشد10درصدی مواجه شده است.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تا پایان تیرماه 98 آنالیز 27 هزار نمونه زمین‌شناسی و اکتشافی را به عنوان هدف کمی در نظر داشته که از این مقدار 10هزار نمونه به سرانجام رسیده و طی مدت مشابه آنالیز 15 هزار نمونه معدنی تا پایان تیر 99 از 28 هزار نمونه به عنوان هدف کمی را به 50 درصد پیشرفت در کارنامه خود دارد.
در بخش پتانسیل‌یابی و ارزیابی ژئوپارک¬های ایران نیز ثبت یک مورد به عنوان هدف کمی سال 98 و 99 سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور عنوان شده که به لحاظ زمان‌بر بودن این طرح‌ها فعلا در مرحله برداشت داده‌ها قرار دارد.

گزارش تحلیلی مجموعه داده‌های زمین‌شناسی و اکتشافی این عنوان شاخص در سال 98 به مجموع سایر عناوین این سازمان اضافه شده که با توجه به هدف تعیین شده در سال گذشته، در 4 ماهه نخست سال اقدامات لازم جهت جمع‌آوری و گردآوری داده‌ها برای انجام تلفیق، مدلسازی و تحلیل طی ماه‌های بعدی صورت گرفته است. لذا در 4 ماه نخست شاهد خروجی قابل گزارش نبودیم از طرفی در سال جاری نیز موفق به تهیه و تولید 2 گزارش استانی شدیم که در مقایسه با سال گذشته می‌توان رشد 200درصدی را شاهد بود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family