• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه خام فروشی معادن به هیچ عنوان قابل قبول نیست گفت: در حالی محصولات معدنی یزد به خارج استان صادر می شود که کارخانه های یزد با کمبود خوراک روبه رو هستند.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، محمدصالح جوکار، با اشاره به حجم خام فروشی که در معادن استان صورت می گرفت اظهار داشت: خوراکی که باید در اختیار واحدهای تولیدی ما قرار گیرد همچنان به صورت خام از استان صادر می‌شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه تشکیل کنسرسیوم معدن استان یزد تصریح کرد: تشکیل کنسرسیوم کار خوبی است و نمایندگان هم از این اقدام حمایت لازم را انجام می‌دهند.

وی افزود: البته باید این موضوع را هم در نظر داشت فولاد کشور ما چیزی نیست که برخی از جریان ها بخواهند به راحتی دست از سر آن بردارند و همچنان می خواهند به این صنعت نگاه پدرسالارانه خود را حفظ کنند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی افزود: اگر در بحث قانون و مقررات مشکل و خلأ وجود دارد به ما اعلام شود تا نسبت به اصلاح آن در مجلس اقدام کنیم.

جوکار ادامه داد: تمام نمایندگان استان با خام فروشی به صورت جدی مخالف هستیم و هر اقدامی لازم است برای حمایت از صنایع استان در راستای مقابله با خام فروشی انجام می‌دهیم.

اعضای ناظر مجلس در شورای عالی معادن و کمیسیون ماده 10 احزاب مشخص شدندآمار واقعی اشتغال در معادن خراسان شمالی زیر 2000 نفر استواگذاری 2 معدن طلا به بخش خصوصی / معادن روی با کمتر از 50 درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: ما از معادن حمایت می‌کنیم ولی از آنها هم می خواهیم که به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند و سهم استان از معادن را پرداخت کنند.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه یزد به معادن است و اگر این سرمایه را هم نتوانیم برای استان استفاده کنیم، چیز دیگر برای یزد باقی نمی ماند، گفت: 40 درصد بیمه شدگان یکی از شهرستان های استان یزد غیربومی هستند و این به معنای آن است که فرهنگ سنتی و بومی یزد دستخوش یک سری تغییرات شده است.

رئیس کمیسون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه مشکل اصلی استان بحث آب است خاطرنشان کرد: اگر در ارتباط با آب اقدام درستی انجام ندهیم از سال 1400 به بعد به شدت با تنش آبی روبه رو می‌شویم و قطعا معادن می توانند کمک مهمی به تامین آب کنند.

جوکار تصریح کرد: از معادن می خواهیم حساب های خود را به یزد بیاورند و مالیاتی که پرداخت می کنند هم در یزد انجام شود؛ این موضوع سبب می شود انتظار نمایندگان هم برآورده شود.

وی خاطرنشان کرد: در مجلس فراکسیون معدن و صنایع معدنی در راستای حمایت از معدن کاران و صنایع معدنی ایجاد شده و یقینا از طریق مجلس از این صنعت حمایت لازم را انجام می‌دهیم.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس افزود: در حوزه قانون و قانون گذاری الان بنامه هفتم توسعه در دستور کار مجلس است و اگر نیازی از سوی معادن برای گنجاندن در این برنامه احساس می شود به صورت مکتوب اعلام شود.

جوکار افزود: علی رغم اینکه در برنامه ششم توسعه تاکید ویژه بر اکتشافات بود، کمترین اقدام در این حوزه صورت گرفته و معادن ما الان سر سفره ای هستند که تا 10 یا 12 سال دیگر خوراکی در آن باقی نمی‌ماند.

عضو فراکسیون معادن مجلس شورای اسلامی افزود: اگر اکتشاف نباشد معادن و صنایع معدنی استان به شدت با مشکل روبه رو می شوند و نمی توانند به همین صورت به حیات خود ادامه دهند.

وی با بیان اینکه شاید دولت در شرایط فعلی توانمندی برای این کار را نداشته باشد گفت: بخش خصوصی به این موضوع ورود کند و با ارائه پیشنهاد، اقدام به اکتشاف کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family