• آخرین های معدن
  • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

بررسی فروش شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی در چهار ماهه امسال رقم ۷۰.۶ هزار میلیارد تومانی را نشان می‌دهد که رشد ۳۲ درصدی سالانه را ثبت کرد که زمینه ای برای توسعه سرمایه گذاری است.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، سهم فروش شرکت های معدن و صنایع معدنی از کل فروش شرکت های بورسی رقم ۳۲ درصد را نشان می‌دهد.

براساس بررسی عملکرد ۷۲ شرکت بخش معدن و صنایع معدنی حاضر در بورس میزان فروش آنها در سال ۹۸ بیش از ۶۰ درصد رشد نسبت به سال ۹۷ را ثبت کرد.

رشد ۲۱.۹ درصدی تیرماه

شرکت‌های مزبور در تیرماه امسال بالغ بر ۲۳.۶ هزار میلیارد تومان فروش داشتند که رشد ۲۱.۹ درصدی را نسبت به خرداد نشان داد و از سوی دیگر در مقایسه با تیرماه پارسال نیز افزایش ۶۶.۳ درصدی ثبت شد.

سهم معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص داخلی

خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفته بود، معدن و صنایع معدنی ۲۶ میلیارد دلار از تولید ناخالص ملی(GDP) را به خود اختصاص داده است و صادرات این بخش بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار است.

سهم بخش معدن و صنایع معدنی در سال های ۹۸- ۱۳۹۷ در دامنه ۲۰ تا ۲۵ درصد از ارزش صادرات غیر نفتی قرار گرفت.

شرکت‌های معدن و صنایع معدنی و سهم در بازار سرمایه

ارزیابی نسبت به ارزش سهام شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی گویای آن است که آنها ۲۳ درصد از کل ارزش بازار سرمایه را به خود اختصاص داده اند.

ضمن اینکه میزان فروش شرکت های بورسی در بخش معدن و صنایع معدنی در ۱۲ ماهه سال گذشته رقم حدود ۱۵۷ هزار میلیارد تومان را ثبت کرد و در عین حال سهم تقریبی این شرکت‌ها از مجموع فروش تجمعی ۱۲ ماهه شرکت‌های بورسی، ۲۴ درصد بود.

حفظ سود شرکت‌ها و سرمایه گذاری منابع

رییس هیات عامل سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) تصریح دارد: برنامه شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی این است که ضمن حفظ سود، این منابع را در طرح‌های توسعه خود سرمایه گذاری کنند و شرکت های تابعه نسبت به راه اندازی طرح‌های مربوطه با سرعت و کیفیت بالا اقدام خواهند کرد که این امر در چارچوب رویکرد توسعه ای ایمیدرو دنبال می‌شود.

فروش شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی در اسفند سال گذشته به حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با فروش اسفند ۹۷، حدود ۲۱ درصد رشد را به ثبت رساند.

گردش مالی ۲۲۰۰ میلیارد دلاری

آمارهای بین المللی گویای آن است که بخش معدن و صنایع معدنی بالغ بر دو هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار گردش مالی دنیا را در اختیار دارد که سهم ایران بیش از یک درصد برآورد شده است.

براساس رتبه بندی شرکت های بورسی بخش معدن و صنایع معدنی تا پایان سال گذشته فولاد مبارکه، ملی مس، فولاد خوزستان، گل گهر و ذوب آهن اصفهان پنج شرکت نخست این عرصه قرار داشتند.

گفت و گوها

  • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

    مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

    ادامه مطلب...
  • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

    تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

    ادامه مطلب...
  • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

    دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

    ادامه مطلب...
  • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

    صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

    ادامه مطلب...
  • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

    شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

    ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family