• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در بخش معدن را وخیم اعلام و آن را به خونریزی شدید تشبیه کرد.

سجاد غرقی در گفتگوی اختصاصی با «اخبار فلزات»، با اشاره به محدودیت‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن کشور، رکود جهانی و عدم وجود سیاست‌های حمایتی برای سرمایه گذاری در بخش معدن را دلیل شکل گیری این شرایط دانست و گفت: انتظار می رود دولت آتی در این زمینه سیاست گذاری‌های مناسبی را انجام دهد، به ویژه در مورد سرمایه در گردش برای واحدهای فعال و نیمه فعالی که در حال سقوط هستند و با اقدامات حمایتی می‌توان از ریزش بیشتر اشتغال در این بخش جلوگیری کرد.

این مدیر بخش معدن کشور در ادامه مشکل اصلی معدن را نوع نگاه حاکمیتی به آن خواند و افزود: مشکل اصلی بخش معدن این است که مسئولان، بخش معدن را از نظر ساختار اقتصادی پیش نیاز صنایع تبدیلی می‌دانند و نگاه مستقلی به معدن وجود ندارد. به گفته غرقی، این نگاه باعث شده تامعادن از وجوه حمایتی برخوردار نباشند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی تاکید کرد: بحرانی که تولید معدنی به‌ویژه بخش خصوصی و بالاخص معادن کوچک و متوسط با آن دست به گریبانند ناشی از این نگاه مسئولان است. ما تاکید داریم که باید بخش معدن از صنایع تبدیلی جدا شود و نباید صنعت معدن را وابسته به دیگر صنایع دانست.

غرقی سپس به تشریح فعالیت‌های معدنی پرداخت و گفت:  استخراج، کانه آرایی و فرآوری‌های معدنی واجد هزینه و ارزش افزوده است، از این رو باید معدن را مستقل از دیگر صنایع دانست. به گفته وی، می‌توان برای تکمیل زنجیره تولید اقدام کرد، اما گاهی به‌دلیل فقدان مزیت نسبی در مورد یک محصول، مواد معدنی باید بتوانند صادراتی شوند. غرقی توضیح داد: الزامی نیست تحت هر شرایط و با تحمیل هزینه های بالا معدن را پیش نیاز صنایع تبدیلی فرض کرد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی تاکید کرد: این نگاه حاکمیتی که معدن را پیش نیاز صنایع تبدیلی می‌داند، باعث شده تا حمایت دولتی به این بخش نباشد و فقط معادن بزرگی که به صنایع تبدیلی اتصال دارند مورد حمایت واقع شوند. به گفته وی، همین شرایط باعث شده تا حجم بالایی از معادن از رده فعالیت خارج شوند.

سجاد غرقی در ادامه گفتگوی خود اضافه کرد: چرخه تجاری معادن به صورت سینوسی است و در حال حاضر در پایین ترین حالت خود قرار دارد و به دلیل فقدان حمایت های لازم دولتی، 80 تا 90 درصد معادن کوچک و متوسط که آسیب پذیرتر هستند از چرخه تولید خارج شده‌اند. وی در مورد علل این موضوع گفت: دولت معادن کوچک و متوسط را مهم نمی‌داند و فقط بر معادن بسیار بزرگ تمرکز دارد که به صنایع تبدیلی پایین دست متصلند و به گونه‌ای به معادن کوچک و متوسط بها نمی‌دهند که گویا می‌خواهد معادن کوچک تعطیل  باشند. غرقی تاکید کرد: در حال حاضر 35 درصد ظرفیت تولید سنگ آهن دانه بندی از مدار خارج شده است که توسط معادن کوچک و متوسط تولید می‌شد. چرا که حمایتی از آنها صورت نگرفت، بازار داخلی برای محصولات وجود نداشت و هم‌چنین 70 درصد افت قیمت در بازار جهانی رخ داد. در چنین شرایطی دولت سند حمایت از صنایع را تصویب و معدن را از آن مستثنا کرد!

این مدیر معدنی در ادامه اضافه کرد: در دنیا به معدن به عنوان کسب و کار سخت و پرریسک نگاه می‌شود، اما در داخل با برچسب خام فروشی به این صنعت مواجه هستیم که همین موضوع نشان می‌دهد نوع نگاه به معدن باید تغییر کند.

غرقی در ادامه با اشاره به مشکلات مطرح شده تاکید کرد: به یک شیفت پارادایمی نیاز داریم تا نگاه به بخش معدن تغییر کند. وی افزود: انتظار می رود دولت دوازدهم در این راستا قدم برداد، چرا که در حال حاضر فشار دو طرفه هم از سوی بازار جهانی و هم از سوی دولت بر معادن کوچک و متوسط وجود دارد.

سجاد غرقی در پایان گفتگوی خود با «اخبار فلزات» به ارائه پیشنهادهایی برای بهبود شرایط معادن در دولت آتی پرداخت و گفت: در وهله اول لازم است دولت برای تامین مالی اقدام کند. این تامین مالی از طرفی برای سرمایه در گردش واحدهای فعال و نیمه فعال باشد و از دیگر سو، لازم است طرح‌های توسعه‌ای و تکمیل زنجیره با حمایت‌های مالی دولت پیش بروند. موضوع بعدی، توقف دریافت حقوق دولتی از معادن است تا زمانی که رکود حاکم بر معدن مرتفع شود. وی آخرین مورد پیشنهادی خود را بازگرداندن مشوق هایی مانند معافیت صادراتی خواند و افزود: امید می رود با چنین تغییراتی دوباره شاهد بازگشت سرمایه به معادن باشیم.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family