• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از مطالبات بخش معدن از دولت آتی شد.

ابراهیم جمیلی در گفتگوی اختصاصی با «اخبار فلزات» ضمن درخواست برای سپردن امور معدن به فعالان این بخش گفت: کسانی که برای مسئولیت در سمت‌های معدنی گمارده می‌شوند، حتما باید معدنی باشند، چرا که گاهی مسئولان بی آنکه تخصصی داشته باشد انتخاب می‌شوند. جمیلی تاکید کرد: در برخی موارد، مدیرانی انتخاب می‌شوند که خارج از معدن بوده‌اند و تا در جریان کار قرار بگیرند زمان می‌برد و این زمانی است که فعالان معدن از دست می‌دهند. از این رو، باید مسئولانی انتخاب شوند که حتما در جریان کار معدن قرار داشته باشند.

رئیس خانه اقتصاد ایران همچنین تصریح کرد: به دولت آتی پیشنهاد می‌کنم معدن را جدی بگیرد. او همچنین تعیین تکلیف معادن دولتی را از دولت آتی خواستار شد و افزود: دولت بیاید تکلیف معادن دولتی را یکبار برای همیشه مشخص کند، چرا که الان تمامی معادن بزرگ دولتی است که زیان‌ده هستند یا با حداقل سود فعالیت می‌کنند. به گفته جمیلی، معادن بزرگ سرمایه‌های ملی است و باید به‌وسیله آن کشور ساخته شود، پس مدیریت آن باید درست باشد. ابراهیم جمیلی با اشاره شیوه مدیریت دولتی افزود: معادن بزرگی داریم که مدیریت آن دولتی است و دولتی‌ها خود اذعان به ناکارآمدی مدیریت‌شان دارند.

روش‌های واگذاری معادن از دیگر مواردی بود که جمیلی به آن اشاره کرد و خواستار اصلاح آن شد. وی توضیح داد: در واگذاری معادن اهلیت پیمانکار حتما باید در نظر گرفته شود و کار به کسانی سپرده شود که توانایی آن را دارند. رئیس خانه اقتصاد ایران افزود: در کشور زمینه سرمایه گذاری بسیار زیادی وجود دارد و باید از آنها در راستای توسعه و اشتغال استفاده کنیم.

جمیلی همچنین واقعی شدن استفاده از تجربیات فعالان و تشکل‌های معدنی را، دیگر انتظار بخش معدن از دولت آتی خواند و گفت: دولت باید از تشکل‌ها استفاده کند، اما می‌بینیم که استفاده از این ظرفیت قطعا در حد تعارف است. وی تاکید کرد: تشکل‌ها کم نیست و باید از همه مجموعه‌ها استفاده و اتاق فکر راه اندازی شود.

وی همچنین با انتقاد از وزیر صمت گفت: آقای نعمت زاده وقتی وزیر شدند بخش خصوصی را به‌عنوان مشاور قرار دادند، خواهش دارم کارنامه این اقدام را منتشر کنند. البته به نظرم کارنامه‌ای وجود ندارد، چرا که جلسات برگزار شده بین وزیر و تشکل‌های بخش خصوصی در حد آشنایی بود و به فراموشی سپرده شد. در واقع، هیچ استفاده‌ای از مشاوره‌های رایگانی که اختیار وزیر بود صورت نگرفت. به گفته رئیس خانه اقتصاد ایران، این اقدام به‌عنوان یک رزومه برای وزارت صمت بد نبود در حالی که باید این گونه اقدامات جدی باشد و به کارآفرینی منجر شود.

ابراهیم جمیلی در پایان گفتگو با «اخبار فلزات» تاکید کرد: انتظار می رود دولت دوازدهم از خرد جمعی استفاده کند، چرا که شرایط معدن به‌گونه‌ای است که می‌توان آن را به صورت مردمی اداره کرد و باید از همه فعالین مشاوره گرفت و استفاده کرد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family