فاز نخست یکی از بزرگ ترین پروژ های حذف غبار کارخانه های فرآوری خشک سنگ آهن کشور در این شرکت راه اندازی شده است. ارتقای سلامت انسانی، یکی از ویژگی های
طبق آمار در ۱۰ ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از ۱۱ محصول منتخب معدنی هشت محصول افزایش تولید و تنها سه محصول کاهش تولید داشته اند.
بررسی آمار تجارت خارجی در دوره هشت ماهه امسال نشان می دهد که سه کشور عراق، ترکیه و افغانستان در مجموع یک میلیارد و 481 میلیون دلار کالای بخش معدن
یک شرکت حمل ریلی بار، توانسته با تولید شبه کانتیر (پاکت فلزی مخصوص حمل مواد معدنی) و قرار دادن آن روی واگن‌های لبه کوتاه، درصد قابل‌توجهی از پرت مواد
رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: ایمیدرو با نقشه راه، دارای برنامه عملیاتی است و هدف‌گذاری مناسبی دارد. به گزارش اخبار فلزات به نقل از معدن نیوز،
مدیراجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیای معادن کوچک مقیاس در یادداشتی، اهمیت استارتاپ ها (شرکت های دانش بنیان) را در توسعه بخش معدن تشریح می کند.
  • راه اندازى موفق فاز نخست پروژه جمع آورى غبار کارخانه تغلیظ در "گل گهر"

  • افزایش تولید 8 محصول منتخب معدنی

  • جذب 1.4 میلیارد دلار کالای معدنی ایران توسط سه کشور

  • تغییر در حمل مواد معدنی کشور

  • ایمیدرو مسئول اجرا و پیگیری 46 درصد نقشه راه است

  • استارتاپ ها زمینه ساز ارایه خدمات پشتیبانی و کالاهای دانش بنیان

یادداشت


با وجود کمبود آلومینا در کشور، به دلیل ارزان بودن انرژی و نیروی انسانی، تولید آلومینیوم مقرون به ...
اخبار فلزات: طراحی تجهیزات و قطعات واحدهای فولادی در کشور علاوه بر استفاده از دانش فنی و توان ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت غرب فلز معتقد است که باید با به‌کارگیری علم و دانش فنی داخلی، قدم‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» ...
اخبار فلزات: غلطک‌های نورد گرم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات تولید محصولات فولادی به روش نورد گرم ...
اخبار فلزات: رئیس هیات مدیره شرکت بازرگانی اوان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات ...
اخبار فلزات: مدیرعامل مجتمع فولاد آتیه خلیج فارس ضمن اعلام توضیحاتی در خصوص این مجموعه اظهار داشت: ...
اخبار فلزات: مدیر عامل مجتمع فولاد ظفر بناب در رابطه با میزان صادرات این مجتمع گفت: یکی از مشکلات ...
اخبار فلزات: مدیر کارخانه پیشگامان صنایع آسیا گفت: امسال کمپرسور «GQ 2223» را بومی‌سازی می‌کنیم. ...
اخبار فلزات: مدیرعامل فرانسوز یزد در رابطه با محصولات تولیدی این شرکت گفت: ما در مجموعه فرانسوز یزد ...
اخبار فلزات: وزیر صنعت، معدن و تجارت با وعده ایجاد انقلاب معدنی کار خود را در این وزراتخانه آغاز ...
اخبار فلزات: مقوله نگه‌داری و تعمیرات از موارد مهم و تاثیرگذار در صنایع دنیا به‌شمار می‌رود. وجود ...
  • Prev

کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر ارشد بین المللی صنایع معدنی و فولاد معتقد است از زمان حضور دکتر رضا رحمانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت و در پی آن انتخاب مدیران شایسته و باتجربه برای شرکت های تابعه، ضمن کسب موفقیت‌های چشمگیر در زمان تحریم های ظالمانه و سایر مشکلات، نویدبخش آینده ای روشن در این بخش است.

به گزارش اخبار فلزات به نقل از دنیای معدن، بخش معدن و صنایع معدنی در سالی که گذشت همچون سایر بخش‌های اقتصادی کشور، روزهای پر فراز و نشیبی را تجربه کرد. شرایطی که بی شک اعمال تحریم های متعدد آمریکا در طول یک سال و اندی گذشته، یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز محدودیت در عرصه های بین المللی را ایجاد کرد و این محدودیت‌ها همچنان ادامه دارد.

با این وجود «کیوان جعفری طهرانی» تحلیلگر ارشد بین المللی صنایع معدنی و فولاد می‌گوید بخش معدن و صنایع معدنی در این شرایط عملکردی قابل قبول داشته و حتی می توان سال آینده را با وجود مشکلات اقتصادی کشور در این بخش روشن ارزیابی کرد.

به اعتقاد وی، انتخاب مدیران شایسته، با تجربه و متخصص سبب شده تا عبور از شرایط سخت، آسان‌تر شده و در برخی موارد عملکردهایی درخشان در حوزه‌های فولاد، مس و غیره شاهدیم.

این تحلیلگر بین المللی بازارهای فولاد و صنایع معدنی امروز در گفت وگو با سایت خبری تحلیلی معدن ۲۴ درخصوص عملکرد بخش معدن و صنایع معدنی در سال 98 و پیش بینی عملکرد این حوزه در سال 99 ، افزود: ارزیابی هر مجموعه از این حوزه وسیع که از محصولات بالادستی شروع، سپس وارد فاز فرآوری شده، پس از آن وارد محصولات میانی و محصولات نهایی پایین دستی می‌شود، یک کار تخصصی و بحثی مفصلی است که شاید در قالب یک مصاحبه به درستی حق مطلب ادا نشود.

وی بیان داشت: به همین دلیل به ناچار به ذکر فاکتورها و سرفصل‌های مهم و اصلی این فیلد بزرگ تخصصی و رشته‌های مهم و متفاوت زیرمجموعه آن بسنده خواهم کرد.

جعفری طهرانی خاطرنشان کرد: در سال های گذشته در حوزه شرکت‌های معدنی دولتی یا خصولتی، حوزه شرکت‌های فولاد دولتی و خصولتی، شرکت های بورسی سهامی عام و حتی شرکت های مهمی همچون شرکت صنایع ملی مس، شاهد تغییرات مدیریتی بزرگی بودیم و به ویژه تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت در هر دوره سبب می‌شد شرکت‌های مهم این حوزه نیز متعاقب جابجایی های مدیریتی کلان، دستخوش تغییراتی شوند.

وی یادآور شد: اینجانب به عنوان فردی که بیش از سه دهه در این حوزه در کشور حضور داشته و با جابه جایی‌ها و تغییرات مدیریت معدن و صنایع معدنی آشنایی دارم، بسیاری از اوقات فقط نظاره گر و نگران بودم و ریشه این نگرانی به وضعیت آینده آن صنایع در پی جابه جایی‌ها باز می‌گشت.

جعفری طهرانی ادامه داد: با این حال امروز بدون تعارف باید گفت از زمان حضور دکتر «رضا رحمانی» به عنوان مقام عالی وزارت صمت، سلسله جابه جایی ها و تغییرات مدیریتی اتفاق افتاد که نتایجی مثبت و اثربخشی در همه شرکت های بزرگ زیرمجموعه تا امروز به دنبال داشته است.

وی اشاره کرد: در طول یک سال و اندی گذشته از راس هرم بخش معدن وزارتخانه با انتصاب دکتر «خداداد غریب پور» به عنوان رئیس هیات عامل ایمیدرو گرفته تا شاخه های مختلف زیرمجموعه و شرکت ها از جمله حضور دکتر «سعد محمدی» در شرکت ملی مس، مهندس «ملارحمان» در شرکت گل گهر، مهندس «عظیمیان» در شرکت فولاد مبارکه، مهندس «یزدی زاده» در شرکت ذوب آهن اصفهان و سایر تغییر مدیریت ها و حتی بعضا حفظ مدیران قدیمی و با تجربه از جمله مهندس «نوریان» در راس شرکت چادرملو ،مهندس «جعفری» در راس شرکت ایمپاسکو و مهندس «کلانتری» در راس شرکت صبانور، شاهد انتخاب هایی حساب شده افرادی از بدنه این حوزه بودیم که مدیرانی متخصص و کاملا آشنا به مسائل و مشکلات روز با تجارب ارزنده هستند و نتیجه آن رشد، شکوفایی و بروز خلاقیت در این حوزه مهم اقتصادی کشور بود.

نامبرده خاطرنشان کرد: امروز نوآوری و خلاقیت را در تک تک شرکت‌ها شاهدیم و به عنوان نمونه، فولاد مبارکه اصفهان به عنوان شرکت بزرگ فولادساز در سطح کشور و خاورمیانه به یک شرکت تکنولوگ تبدیل شده و در زمینه خدمات اجتماعی، خلاقیت‌های خوبی ارائه داده است. هر یک از شرکت‌های بزرگ دیگر نیز به نوبه خود این چنین بوده اند.

وی گفت: در شرکت ملی مس، از زمان حضور دکتر سعدمحمدی بیشترین رشد و شکوفایی صنایع مس را شاهد بودیم، در سایر شرکت‌ها نیز همه روزه موفقیت های خوبی ملموس و قابل مشاهده است که نتیجه انتخاب درست مدیرانی با کفایت در راس هر مجموعه است.

جعفری طهرانی اظهار داشت: این انتخاب‌ها که در هفته‌های گذشته به حضور دکتر داریوش اسماعیلی در معاونت معدنی وزارت صمت ختم شده، همگی کمک کرده تا در شرایط سخت تحریم که مشکلات زیادی دست به گریبان کشور است، نه تنها پسرفتی در تولید، فرآوری و حتی صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی نداشته باشیم، بلکه پیشرفت‌های قابل ملاحظه ای نیز با خلاقیت، نوآوری و دلسوزی مدیران در جهت صیانت از ذخایر معدنی و منابع کشورحاصل شود.

این تحلیل گر ارشد که با وجود تحریم ها مجددا جهت سخنرانی در کنفرانس های بزرگ بین المللی حوزه معدن، صنایع معدنی و فولاد در سال 2020 به عنوان یک ایرانی دعوت شده است، ادامه داد: شاید بتوان گفت یکی از بهترین کارنامه های هر یک از مدیران یاد شده و سایر مدیران در طول 30 الی 40 سال تجربه کاری حرفه ای و تخصصی شان در سال 98 رقم خورده و باید به همه آنان تبریک و دست مریزاد گفت.

در ادامه وی گفت: تحریم های ظالمانه آمریکا حتی مانع حضور اینجانب به عنوان یک سخنران ایرانی در کنفرانس های سال 2019 گشت، ولی همین خلا عدم حضور اینجانب که کاملا مشهود بود باعث اعتراض بسیاری از سخنرانان و مدعوین کنفرانس های متعدد گشت و برگزارکننده‌های کنفرانس ها را مجاب کرد که مجوز لازم برای سخنرانی اینجانب با استفاده از تبصره عدم تحریم در مورد شخصیت‌های علمی ایرانی را برای سال 2020 بدست بیاورند.

  اهمیت بخش معدن و صنایع معدنی کشور در جهان

این تحلیلگر ارشد بین المللی بازارهای فولاد و صنایع معدنی با بیان اینکه امروز دنیا نظاره گر این موفقیت هاست، خاطرنشان کرد: همه مطالبی که در جراید کشور و شبکه های اجتماعی منتشر می شود، با حساسیت زیادی از سوی جراید بین المللی ترجمه، مطالعه و تحلیل می شود که نشان می دهد فارغ از تحریم های آمریکا، ایران و بخش معدن و صنایع معدنی کشورمان همچنان برای همه کشورهای منطقه و حتی کشورهای مطرح جهان اهمیت بسزایی داشته و با ریزبینی مشغول ممیزی و تحلیل رویدادهای آن هستند.

وی گفت: هرچند شاهد امتیازدهی بالایی از سوی جراید بین المللی به موفقیت های بخش معدن و صنایع معدنی کشور نیستیم (به دلیل احتمالی مورد خشم و غضب قرار گرفتن از سوی آمریکا و سایر متحدان)، اما معتقدم وقتی مطلبی در این حوزه بیان شده و بازخورد منفی ندارد، یعنی این موضوع مهم و مثبت بوده و همینکه عده ای آن را زیر سوال نمی برند نشان دهنده موفقیت آن است.

جعفری طهرانی با اشاره به شرایط سخت تحریم ها که بخش‌های نفت و پتروشیمی کشور را نیز به طور مستقیم درگیر کرده، افزود: با این حال در حوزه تخصصی معدن و صنایع معدنی، از آنجایی که بخش خصوصی قابلیت مانور بیشتری داشته و مدیریت کلان بخش خصوصی همه هزینه های خود را با احتیاط و برنامه ریزی شده انجام می دهد، می توان چراغ خاموش تر از سایر بخش ها به ویژه در مقوله صادرات نقش ایفا کند.

وی تاکید کرد: با توجه به همه موارد یاد شده، امسال سالی بسیار موفقیت آمیز در حوزه معدن و صنایع معدنی بوده و امید می رود رشد و شکوفایی شرکت ها با وجود مدیران کارآمد و با تجربه در راس هرم آنها تداوم داشته باشد.

کیوان جعفری طهرانی تاکید کرد: تداوم حضور مدیران موفق در شرکت های بزرگ، نشان می دهد انتخاب مدیران کلان حوزه معدن و صنایع معدنی به آنچنان بلوغ فکری رسیده که با تغییر وزیر و معاونان مربوطه بسادگی دستخوش جابه جایی نمی شوند و مدیران خوب همچنان باقی می‌مانند.

به گفته وی، چنین رویکردی موجب دلگرمی نسل جوان کشور است که مطمئن باشند زحمات شان دیده شده و فرصتی برای اثبات توانمندی‌ها در جهت شکوفایی عملکرد شرکت ها به آنان داده می‌شود.

جعفری طهرانی خاطرنشان کرد: در سال 99 با وجود همه مشکلات اقتصادی که کشور با آن‌ها دست به گریبان است و بخشی از آن نیز به موضوع تحریم‌ها برمی‌گردد، اما فعالان بخش معدن و صنایع معدنی می‌توانند امیدوار باشند که دغدغه کمتری از نظر وضعیت اقتصادی نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی کشور خواهند داشت و سال موفقی برای این حوزه و خانواده بزرگ خواهد بود.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 12802

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family