رییس هیات عامل ایمیدرو برنامه و اقدامات توسعه‌ای این سازمان در رونق حوزه معدن و صنایع معدنی استان فارس را اعلام کرد.   به گزارش
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در بخش توسعه معادن باید نگاه های خلاقانه و جدید شکل بگیرد. سعید زرندی در بازدید از مجتمع سرب و
مدیرعامل تاصیکو گفت: تا پایان سال ۱۳۹۹، ۲ طرح دانش بنیان شرکت شتاب دهنده صدر فردا به بهره برداری می رسند. به گزارش اخبارفلزات به نقل از روابط
نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره جو مساعد مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن، تجارت گفت:
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: بر اساس راهبرد تعیین شده در سال جهش تولید، ۱۴۷ هزار تن مواد و صنایع معدنی از قم به بازارهای بین المللی صادر
سرپرست معاونت معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: امسال قیمت ماشین آلات، لوازم یدکی و حتی کرایه استفاده از آنها برای معدن
 • برنامه‌های ایمیدرو در توسعه اکتشافات، زیربناها و تامین مالی طرح‌های استان فارس

 • لزوم نگاه جدید و خلاقانه در بخش معادن

 • بهره برداری از ۲ طرح دانش بنیان تا پایان سال

 • رزم حسینی در حوزه صنعت و ‌معدن توان بالایی دارند

 • ۱۴۷ هزار تن مواد و صنایع معدنی از قم صادر می‌شود

 • افزایش قیمت ماشین آلات مشکل عمده معدن کاران خراسان رضوی است

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات ایران به کشورهای آفریقایی در سه ماهه اول سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ از نظر وزنی ۳۴۰ درصد رشد داشته است. بیشتر صادرات ما در حوزه کالا شامل قیر، محصولات از آهن و فولاد، مصالح ساختمانی و... در حوزه خدمات فنی و مهندسی شامل ایجاد تصفیه‌خانه، همکاری در ساخت نیروگاه، آب‌رسانی، احداث تونل، پل و جاده و احداث مخازن در کشورهایی آفریقایی است.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»،فرزاد پیلتن در مورد حجم تجارت ایران و کشورهای آفریقایی اظهار داشت: صادرات ایران به کشورهای آفریقایی در سه ماهه اول سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ از نظر وزنی ۳۴۰ درصد رشد داشته است. طی سه ماه اول سال ۹۸ صادرات به کشورهای فوق از نظر وزنی حدود ۵۵ هزار تن بوده که با افزایش ۳۴۰ درصدی به ۲۴۴ هزار تن در سه ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: با این وجود، مقایسه ارزشی دوره‌های مذکور کاهش ۶۱ درصدی ارزش صادرات به کشورهای فوق در سه ماه اول سال جاری( با حدود ۶۰ میلیون دلار ) نسبت مدت مشابه سال گذشته (با حدود ۱۵۰ میلیون دلار) را نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت گفت: جمهوری اسلامی ایران سالانه حدود یک میلیارد دلار صادرات به صورت مستقیم و غیرمستقیم به قاره آفریقا و حدود ۱۰۰ میلیون دلار واردات از کشورهای این قاره دارد. بیشتر صادرات ما در حوزه کالا شامل قیر، محصولات از آهن و فولاد، مصالح ساختمانی و... در حوزه خدمات فنی و مهندسی شامل ایجاد تصفیه‌خانه، همکاری در ساخت نیروگاه، آب‌رسانی، احداث تونل، پل و جاده و احداث مخازن در کشورهایی آفریقایی است.

پیلتن با اشاره به مقاصد صادارتی و وارداتی یادآور شد: کشورهای غنا، کامرون، آفریقای جنوبی، سومالی، مغرب، تانزانیا، ساحل عاج، کنیا، سودان و لیبی ۱۰ مقصد اول صادرات ایران به کشورهای آفریقایی بوده‌اند. همچنین کشورهای آفریقای جنوبی، تانزانیا، غنا، زیمبابوه، کنیا، اتیوپی، تونس و مصر عمده‌ترین طرف‌های وارداتی ایران در قاره آفریقا هستند.

وی در مورد همکاری‌های مشترک نیز به زمینه‌هایی مانند بهره‌برداری از معادن، کشت فراسرزمینی و یا تولید خودرو  اشاره کرد.

مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت در خصوص مشکلات تولید خودرو در سنگال گفت: این پروژه توسط ایران خودرو برای تولید خودروی سواری جهت حمل و نقل تاکسیرانی ایجاد شد که به دلیل تغییر رئیس جمهور وقت به عنوان یکی از سهامداران سنگالی آن و سیاست‌های متفاوت دولت جدید در سنگال و همچنین برخی مشکلات فنی ازجمله در زمینه تامین برق آن به مرحله تولید انبوه نرسید؛ اما شرکت ایران خودرو در حال پیگیری جهت حل مشکلات آن است.

پیلتن ادامه داد: در برخی کشورها مانند اوگاندا توافقاتی بین دولت‌های دو کشور در خصوص کشت فراسرزمینی صورت و حتی دولت اوگاندا زمین در اختیار طرف ایرانی قرار داده، اما به دلایل مختلفی هنوز جز در سطح بسیار محدودی در این زمینه، اهداف مورد نظر هنوز محقق نشده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: توسعه تجارت با کشورهای آفریقایی همواره جزو علائق مقامات عالی کشور است. با این وجود و علی‌رغم تدوین برنامه‌ها و انجام اقدامات مختلف در سال‌های گذشته و با وجود برخی پیشرفت‌ها و نتایج، به دلایل وجود مشکلات متعدد در سطوح و ابعاد مختلف هنوز به اهداف مورد نظر و تحقق ظرفیت‌های توسعه روابط اقتصادی و تجاری با آفریقا دست نیافتیم.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 5124

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family