• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: تحلیلگران با توجه به نوسانات قیمت، بازار پلاتین سال جاری را مثبت پیش‌بینی می‌کنند. بنا به آمارهای منتشر شده جهانی، عرضه پلاتین در سال 2016 با 368 هزار اونس کسری مواجه بود. این کسری در سال 2017 نیز ادامه دارد، اما میزان آن به 150 هزار اونس کاهش خواهد یافت. به گفته تحلیلگران، انتظار می‌رود تقاضا برای این فلز در کاربردهای صنعتی افزایش یابد، اما با این وجود بعید است که روند قیمتی از رشد چشم‌گیری برخوردار شود.

به گزارش اخبار فلزات، پلاتین یکی از فلزات گرانبها به‌شمار می‌رود که بسیاری از مزایای طلا و نقره را دارد. این فلز معمولاً روند قیمتی مشابه طلا را دارد، البته با این تفاوت که از آن گران‌تر است. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که با این که پلاتین فلزی گرانبها محسوب می‌شود، اما برخلاف طلا که کاربرد سرمایه‌ای دارد، بیشتر در موارد صنعتی به‌کار می‌رود. با توجه به همین امر، انتظار می‌رود قیمت این فلز در دوران رکود، بیشتر از طلا کاهش یابد.

پلاتین کمترین واکنش‌پذیری را در میان فلزات دارد. این فلز از مقاومت بسیار بالایی نسبت به خوردگی برخوردار است. از پلاتین در ساخت جواهرات و مبدل‌های کاتالیست، قطعات مربوط به پزشکی و دندانپزشکی، هوافضا و ... استفاده می‌شود. اما در کل می‌توان گفت، تقاضای اصلی و اساسی برای این فلز به بخش خودرو تعلق دارد. از پلاتین در ساخت مبدل‌های کاتالیزوری خودرو استفاده می‌شود. به این ترتیب اگر طبق انتظارها، تقاضا در بخش خودرو طی سال جاری مثبت باشد، می‌توان به آینده مثبت و رو به رشد بازار این فلز امیدوار بود. البته لازم به ذکر است که هرچند تحلیلگران بازار میزان تقاضا را برای خودرو در این سال مثبت دانسته‌اند، اما احتمالا میزان رشد در بخش حمل‌ونقل کمتر از سال 2016 باشد.
در ادامه نباید از این موضوع غافل بود که بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند مقررات زیست‌محیطی با هدف کاهش آلودگی هوا و انتشار کمتر گازهای آلاینده، به ویژه در وسایل نقلیه سنگین، منجر به افزایش استفاده از پلاتین خواهد شد. از سوی دیگر نیز رشد تقاضای خودرو در هند و چین به افزایش تقاضا برای این فلز کمک شایانی خواهد کرد.
همانطور که پیش از این اشاره شد، کفه دیگر این بازار را میزان عرضه مشخص می‌کند. آفریقای جنوبی بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول از معدن محسوب می‌شود که با توجه به شرایط کنونی، رشد تولید پلاتین از معادن آفریقای جنوبی امری بعید به‌نظر می‌رسد. اما امکان افزایش عرضه آن از محل بازیافت و منابع ثانویه وجود دارد.
نمودار 1 روند تغییرات قیمت پلاتین را در سال 2017 نشان می‌دهد. همانگونه که در نمودار نشان داده شده است، قیمت‌ پلاتین در ابتدای سال 2017 روند صعودی داشته، هرچند نوساناتی را نیز پشت سر گذاشته است. پلاتین سال جاری را با قیمت 972 دلار به‌ازای هر اونس آغاز و در تاریخ 24 فوریه، یعنی در کمتر از دو ماه با رشد پنج درصدی، به یک هزار و 27 دلار رسید.
                        

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family