• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: قیمت طلا از ابتدای سال 2017 روندی صعودی به خود گرفته است. هرچند که انتظار می‌رود این روند رو به رشد به‌دلیل تاثیرپذیری بالای طلا از نوسانات سیاسی و نرخ بهره دلار، در بلند مدت دوام نداشته باشد.

به گزارش اخبار فلزات، ماه‌های پایانی سال 2016، روزهای خوبی را برای بازار طلا رقم نزدند. زیرا قیمت این فلز در بازارهای جهانی افت قابل ملاحظه‌ای را در اثر عوامل مختلف تجربه کرد. در مقابل، با آغاز سال 2017، شاید برخلاف انتظار بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بازار، روند خوبی  برای طلای زرد  شکل گرفت. طلای زرد سال 2017 را با قیمت 1151 دلار به‌ازای هر اونس آغاز کرد، سپس در یک شیب مثبت قرار گرفت و ماه نخست سال 2017 (ژانویه) را با قیمت 1212 دلار به‌ازای هر اونس به پایان رساند. بدین ترتیب طلا در طول ماه اول سال 2017، بیش از 5 درصد رشد داشت و با میانگین قیمتی نزدیک به 1193 دلار ماه ژانویه را خاتمه داد. روند قیمت طلا طی سال جاری در نمودار 1 نشان داده شده است. همانطور که در نمودار مشخص است، با وجود نوسانات و افت‌و‌خیزها، در مجموع قیمت طلا به روند رو به رشد خود ادامه داده است. در ادامه باید خاطر نشان ساخت که میانگین قیمت طلا در ماه فوریه، حدود 1234 دلار به‌ازای هر اونس گزارش شد که همین قیمت نسبت به میانگین ماه ژانویه از رشد بیش از 40 دلاری برخوردار بود. لازم به ذکر است که قیمت طلا در این ماه، همانطور که در نمودار 1 پیداست، مرز 1240 دلار را هم رد کرد و به نزدیکی 1260 دلار به‌ازای هر اونس رسید.

                        
 
سئوالاتی در این میان مطرح می‌شود: آیا ارزش طلا واقعی است یا بازتابی از تغییرات در زمینه‌های متفاوت محسوب می‌شود؟ در مجموع می‌توان پاسخ داد که موارد متعددی بر قیمت نهایی این فلز موثر هستند. این عوامل عبارتند از:
1. قیمت واقعی طلا را می‌توان وابسته به میزان عرضه و تقاضای آن در بازارهای جهانی دانست.
2. سال گذشته سالی پر از چالش‌های اقتصادی برای قاره سبز بود. به این ترتیب که تعدادی از بانک‌های اروپایی ورشکسته شدند. برای مثال می‌توان به ورشکستی اخیر سومین بانک ایتالیا اشاره کرد که در کانون توجه تمام بخش‌های بانکداری اروپا قرار گرفت. چنین معضلاتی در اقتصاد اروپا سبب معیوب شدن چرخه اقتصادی آن شد و بالطبع تأثیر قابل توجهی در قیمت طلا گذاشت.
3. تغییرات سیاسی اروپا دیگر عامل تأثیرگذاری بر قیمت طلا می‌تواند باشد. انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که قرار است در آوریل 2017 یعنی اوایل اردیبهشت 1396 برگزار شود، می‌تواند بر روند قیمت طلا تاثیرگذار باشد. هرچند تا زمانی که نتیجه نهایی این انتخابات و جهت‌گیری‌های سیاسی آینده آن مشخص نشود، نمی‌توان بازار را به درستی پیش‌بینی کرد.
4. تصمیمات فدرال رزرو بر سرنوشت بازار طلا بسیار اثرگذار خواهد بود. بنا به گزارشات، فدرال رزرو قصد دارد در سال جاری سه یا چهار بار برای افزایش نرخ بهره دلار اقدام کند. در آخرین تغییر این محرک، بازار طلا دچار تحولات اساسی شد.
هنگامی که قیمت دلار آمریکا افزایش می‌یابد، از ارزش طلا کاسته می‌شود و بالعکس. یکی از دلایل آن را می‌توان به افزایش قدرت خرید دلار نسبت داد. همچنین ارزش دلار از سایر ارزهای اصلی نیز تاثیر می‌پذیرد. میزان اثرپذیری دلار از مهم‌ترین ارزهای تأثیرگذار به صورت زیر برآورد شده است:
•    یورو: 57.6 درصد
•    ین ژاپن: 3.6 درصد
•    پوند بریتانیا: 11.9 درصد
•    دلار کانادا: 9.1 درصد
•    کرون سوئد: 4.2 درصد
•    فرانک سوییس: 3.6 درصد
تاریخچه تغییرات و نوسانات طلا نشان داده که قیمت فلز طلا بیشترین تأثیرپذیری را به‌دنبال تغییرات سیاسی و تغییرات ارز داشته است. لازم به ذکر است که هرچند با توجه به آنچه در نمودار 1 نشان داده شده، قیمت طلا در دو ماه نخست سال جاری، روندی صعودی به خود گرفته است، اما برخی از کارشناسان معتقد هستند که روند رو به رشد بازار طلا را در کوتاه مدت می‌توان انتظار داشت، زیرا همان‌طور که اشاره شد در حال حاضر عوامل تأثیرگذار قیمت طلا تنها در کوتاه مدت اثر خواهند داشت و پیش‌بینی ادامه این روند در بلند مدت دشوار است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family