• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: بازار طلا همواره متاثر از تغییرات و اتفاقات لحظه‌ای در جهان است و در لحظه‌ای ممکن است بازار فرو بریزد و در لحظه دیگر به اوج برسد. روند تغییر بازار و عرضه‌ و‌ تقاضای طلا در سطح بین‌المللی اغلب از شرایط سیاسی و امنیتی نشات می‌گیرد تا پارامترهای اقتصادی. در بازار ایران نیز نمی‌توان یک روند دقیق و منظمی را برای آن در نظر گرفت، به‌طوری که در فروردین ماه تنها یک کیلوگرم طلا در بورس کالای ایران معامله شد.

به‌گزارش اخبار فلزات، در دنیایی که پیش‌بینی اقتصادی در آن دشوار است و فضای سیاسی دائماً تغییر می‌کند، معمولاً سرمایه‌گذاری‌های عادی به‌صورت نقدی کمتر رونق می‌یابد و جریان سرمایه‌گذاری و عرضه‌و‌تقاضا به‌سمتی حرکت می‌کند که پایدارتر و مطمئن‌تر است. در طول تاریخ، طلا جزء اقلامی بوده که هیچ گاه از تقاضای آن کاسته نشده است و جزء سرمایه‌های پایدار و مطمئن به‌شمار می‌رود. در شرایط کنونی که اوضاع سیاسی جهان غیر قابل پیش‌بینی شده است، قیمت طلا در بازارها به‌شدت افزایش یافته و در نتیجه اغلب متقاضیان به‌دنبال خرید آن هستند.

بازار ایران جذابیت‌های بسیاری برای خرید و فروش طلا دارد و مطابق با آمارها، ایران یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان طلا در دنیا به‌شمار می‌رود و سالانه حدود 30 تن طلا در ایران مصرف می‌شود. این در حالی است که این فلز گران‌بها هنوز نتوانسته است جایگاه شایسته‌ای را در بورس کالای ایران برای خود بیابد.

چنان‌که در نمودار 1 مشاهده شود، طی فروردین ماه سال 1396، حدود 28 کیلوگرم شمش طلا در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن 11 کیلوگرم تقاضا وجود داشت. اما متاسفانه تنها یک کیلوگرم طلا معامله شد و به فروش رفت. قدر مسلم این است که این میزان عرضه در مقابل مصرف ایران بسیار ناچیز است و باید توسط مکانیزم‌های تسهیل‌کننده، بورس کالای ایران برای حضور هر چه بیشتر و پرشورتر تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان تقویت شود. چرا که عرضه و تقاضای این فلز در سطح بین‌المللی تنها در بورس‌های کالایی مطرح در دنیا یعنی، نیویورک، لندن و شانگهای رقم می‌خورد. ضمن اینکه این فلز گران‌بها در این بورس‌ها بر اساس مکانیزم‌های موجود قیمت‌گذاری می‌شود. این در حالی است که بسیاری از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان طلا در ایران با مکانیزم‌های بورس‌های کالایی چندان آشنا نیستند و یا ترجیح می‌دهند در دیگر بازارهای کشور و بازارهای موازی با بورس کالا در زمینه عرضه طلا، به‌ویژه بانک کارگشایی، حضور پیدا کنند.

                                      

به‌طور مثال شرکت استحصال مواد معدنی تخت سلیمان که در سال گذشته پس از معدن طلای زرشوران دومین عرضه‌کننده بزرگ در بازار بود، از 6 ماه پیش تاکنون در بورس کالای ایران هرگز حضور نداشته است. در عین حال معدن طلای زرشوران نیز در نیمه دوم سال 1395 عرضه خود را در بورس کالا کاهش داد و اغلب در بازارهای موازی حضور یافت. این در حالی است که شرکت زر معدن اختران پس از ثبت در بورس کالای ایران در پاییز سال 1395، در این بازار حضور بسیار فعالی دارد و همواره شمش طلای خود را در آن عرضه می‌کند. در فروردین ماه نیز تنها شرکت زر معدن اختران بود که شمش طلای خود را در بورس کالا عرضه کرد و متاسفانه دیگر شرکت‌ها در بورس کالا حضور نداشتند.
 


گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family