• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: برگزاری دور اول انتخابات فرانسه، اثرگذارترین عامل در بازارهای جهانی در هفته جاری بود. با برگزاری این انتخابات و افزایش احتمال برد ماکرون، ارزش یورو افزایش یافت. همین موضوع زمینه را برای روند نزولی قیمت طلا در بازارهای جهانی را فراهم آورد.

به گزارش اخبار فلزات، انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در روز یکشنبه، 23 آوریل 2017 برگزار شد. در این انتخابات، امانوئل ماکرون نامزد جناح لیبرال و میانه رو با کسب 24 درصد آرا و پس از آن، مارین لوپن به‌عنوان نامزد جناح راست افراطی با حدود 21 درصد آرا به دور دوم راه یافتند. در این دوره، مارین لوپن کمتر از انتظارها مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت. با وجودی که وی به مرحله دوم انتخابات راه یافت، اما بسیاری، به شکست او در مرحله دوم انتخابات فرانسه امیدوار هستند.

ماکرون حامی اتحادیه اروپا است؛ بنابراین با افزایش شانس پیروزی ماکرون در دور دوم انتخابات، خروج فرانسه از اتحادیه اروپا منتفی می‌شود. بر اساس همین نتیجه دور اول انتخابات، حجم عمده‌ای از نگرانی‌های فعالان بازار را کاست و موجبات افزایش ارزش یورو را در روزهای گذشته فراهم آورد. لازم به‌ذکر است که در پی افزایش ارزش یورو، قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی افت پیدا کرد و از تاریخ 24 آوریل، در مسیر نزولی قرار گرفت.

با وجود تاثیر انتخابات فرانسه، موارد دیگری نیز بر این بازار نقش‌آفرینی می‌کنند و حتی برخی از آن‌ها اثرگذاری این انتخابات را بر بازارهای جهانی کمرنگ می‌کنند. این موارد عبارتند از:

1. با تقویت یورو در روزهای گذشته، از نرخ بهره دلار کاسته شد. این موضوع از شتاب منفی قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی کاست. با این حال، همچنان انتظار می‌رود قیمت طلا در مسیر نزولی باشد و تنها از شدت آن کم شده است.

2. تداوم تنش‌های سیاسی در میان بسیاری از کشورها، از تاثیر این انتخابات در روزهای اخیر کاسته است. برای نمونه می‌توان به تنش‌های حال حاضر کره شمالی اشاره کرد. این کشور به مناسبت هشتاد و پنجمین سالروز تاسیس ارتش، مانور عظیمی را ترتیب داده است. ارتش کره جنوبی نیز در روز سه‌شنبه اعلام کرد که با دقت هرچه تمام‌تر، تحرکات نظامی این کشور را دنبال می‌کند. بنابراین تنش‌های ژئوپلیتیک ادامه دارند و بر بازار تاثیرگذار هستند.

3. بنا به گزارش روزنامه وال‌استریت، دونالد ترامپ قصد دارد که از مالیات بنگاه‌های اقتصادی در ایالات متحده به‌اندازه 15 درصد بکاهد. وعده دونالد ترامپ مبنی بر کاهش مالیات، عامل دیگر و موثری برای افت قیمت طلا در بازارهای جهانی محسوب می‌شود؛ زیرا این موضوع در بلند مدت، می‌تواند موجبات رشد شاخص دلار را فراهم آورد.

نمودار 1 روند قیمت طلا را در ماه آوریل نشان می‌دهد. همان‌طور که در نمودار پیداست، بازار این فلز گران‌بها از تاریخ 24 آوریل، یعنی پس از اعلام نتایج انتخابات دور اول فرانسه و به‌دلایلی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد در مسیر نزولی قرار گرفته است. این روند شیب کاهشی قابل توجهی دارد. چنانچه مشاهده می‌شود، ظرف مدت کمتر از یک هفته، 20 دلار از قیمت طلا به‌ازای هر اونس کاسته شده است. در صورت پیروزی ماکرون در دوره دوم، احتمال می‌رود این روند نزولی همچنان ادامه پیدا کند.

                           
 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family