• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی گفت: تا به امروز معلوم نیست روزانه یا سالانه چند تن طلا از معدن اندریان استخراج می‌کنند، در واقع اصلا معلوم نیست داخل معدن اندریان چه کار می‌کنند.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، اللهوردی دهقانی اظهار کرد: معادن ایران به دست برخی افراد که در گذشته رانت اطلاعاتی و اداری داشتند، گروگان گرفته شده اند، بدون اینکه این افراد صلاحیت و توانایی لازم برای بهره برداری از این منابع را داشته باشند.

وی افزود: این افراد خرید و فروشی روی کاغذ انجام داده و پروانه ای برای بهره برداری کسب کرده اند، در حالی که پروانه قابل فروش نیست و باید برای کسی صادر شود که توانایی کار کردن را دارد.

وی گفت: اگر پای دلال بازی در معدن داری وسط بیاید، دیگر نمی توان بهره برداری درستی از آن کرد، در معدن طلای اندریان هم پای رانت در میان است، کسانی که معدن را به نام خودشان ثبت کرده اند، شریک و دست اندر کار هستند و خارجی ها را هم پای کار آورده اند.

وی با بیان اینکه کوتاهی در انجام وظایف، باعث ایجاد آلودگی در مراتع و منابع شده است، اضافه کرد: متاسفانه برخی نهادها و ادارات مسئولانه عمل نکرده و گاهی در انجام وظایفشان کوتاهی کرده اند که آسیب آن را الان می بینیم.

وی اظهار کرد: به تازگی سیانور از هیپ های داخل معدن نشت کرده و آب های زیر زمینی را آلوده کرده و برخی احشام روستائیان در روستاهای اطراف نیز به این دلیل تلف شده اند، متاسفانه عده ای هم این کار را توجیه می کنند که به اعتقاد من، عذر بدتر از گناه است. در بازدیدی که از معدن طلای اندریان داشتم، هشدارهای لازم را دادم، اگر مراعات، استاندارسازی و شفاف سازی نکنند، قطعا با این اقدامات از بعد نظارتی برخورد خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی عمدا این کار را می کند، باید بداند که این کار خیانت به مردم آذربایجان شرقی و حتی مردم کشور است، چرا که سیانور نه تنها آب های زیر زمینی را آلوده کرده، بلکه در هوا هم پخش می ‎شود و بر روی گیاهان و خاک هم می نشیند و در صورت ارسال محصولات این منطقه به سایر نقاط، نتایج انسانی، حیوانی، گیاهی و زیست محیطی آن در بلند مدت نه تنها در استان، بلکه در کل کشور پدیدار شده و کل مردم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

عضو کمیسیون معادن مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم بتوانیم این موضوع را جمع و جور کنیم و معادن بر اساس ضوابط و شفافیت عمل کنند، اگر در این زمینه سودجویی هم می شود، مشکل به مسئولان باز می گردد، چرا که به راحتی می توانند برخورد کنند، اما هیچ چیز شفاف نیست و سنگ های طلا از خود معدن قاچاق می‎شوند.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه معادن توسط برخی افرادی ضبط شده اند که توانایی بهره برداری مناسب را ندارند، تعدادی از اهالی، رهگذران یا افراد سودجو بر اساس شناخت و تجاربشان از سنگ های دارای رگه های طلای پرعیار اقدام به سودجویی می کنند. اگر معادن توسط افراد متخصص و کسانی که توانایی انجام این کار را دارند، اداره شود، هم شغل ایجاد شده و هم حقوق دولتی پرداخت و هم به اهالی خدمات ارائه می شود.

وی بیان کرد: اکنون، به ظاهر کسانی که اهل خود اندریان یا روستاهای اطراف آن هستند و اندکی زور بازو دارند، به صورت غیر قانونی اقدام به استخراج سنگ طلا از اندریان می کنند که اصلا زیبنده نبوده و از عدالت به دور است، معادن جزو انفال هستند و استخراج کننده باید مالیات و عوارض پرداخت کند.

دهقانی گفت: مشکل قاچاق سنگ، آلودگی و عدم سر و سامان گرفتن معدن اندریان، ریشه در مدیران معدن و تصمیم گیران خارج از معدن و متولیان امور معدن در آن شهرستان و سایر متولیان دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه آذربایجان شرقی دارنده اولین منابع معدنی در کشور است، اظهار کرد: استان ما باید یکی از قطب های تولید کننده فناوری ها و صنایع معدنی باشد، اما در عمل هیچ برنامه ای در این خصوص در استان دیده نمی شود و در این حوزه بسیار عقب هستیم.

وی افزود: معدن مس سونگون، اولین معدن مس در کشور بوده و ذخایر کشف شده از آن قابل توجه است، اما از این منابع بی بهره هستیم و فقط در آن کارگری کرده و دستمزد گرفته ایم.

نماینده مردم شهرستان ورزقان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تمامی منابع استخراج شده از معدن مس یا نیمی از آن باید در آذربایجان شرقی سرمایه گذاری شود، منظورمان این نیست که شرکت ملی مس پولش را به ما بدهد، مس استخراج شده از معدن سونگون، به ارزش 700 میلیون دلار به فروش می رود که با احتساب قیمت کنونی دلار، این مقدار به بیش از 15 هزار میلیارد دلار می رسد و این مقدار تمام دنیا و هر جایی را که در آن سرمایه گذاری شود را متحول می کند.

وی افزود: حال باید دید چه مقدار از این 15 هزار میلیارد دلار، جذب آذربایجان شرقی و یا شمالغرب می‎شود و یا در زندگی جوانان و مردم اثر دارد؟، درصد بسیار ناچیزی است، پیشنهاد می کنم تا تمامی مسئولان کشور و استان تلاش کنند تا سهم بیشتری از پولی که از ورزقان به دست می آید، صرف استان و این شهرستان شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر مس سونگون 400 الی 500 سال در این منطقه به فعالیتش ادامه دهد، صنعت بزرگی را می آفریند، منظورمان تاسیس کارخانه نیست، آفریدن صنعت شامل صفر تا صد طراحی و تولید یک قطعه یا ماشین و ابزار مورد نیاز در معادن می‎شود. باید زبان مشترکی برای تولید علم، فناوری و صنعت در بین صنایع به ویژه صنایع معدنی و مراکز علمی و دانشگاهی باشد.

دهقانی با تاکید بر ضرورت حمایت از سرمایه گذاران داخل استان و فراهم کردن بستر برای احداث کارخانه فرآوری کنسانتره مس، اظهار کرد: اگر ماده اولیه تولید شده در مس سونگون را در اختیار سرمایه‎گذاران استان قرار دهیم، ارزش افزوده هم داخل استان تولید می‎شود و کنسانتره و ماده خام مس به جای فروخته شدن به چینی ها و کرمان، توسط شرکت مس به سرمایه گذاران داخل استان فروخته می‎شود.

نماینده مردم شهرستان ورزقان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از این طریق می توان سرمایه های داخل استان و حتی سایر استان‎ها را هم جذب و ایجاد اشتغال کرد که مشکل بیکاری جوانان شهرستان ورزقان و دیگر شهرستان های استان و شمالغرب نیز تا حدوی از این طریق برطرف می‎شود.

وی در خاتمه با بیان اینکه متاسفانه ایرادهایی در مدیریت معادن کل کشور وارد است که معادن استان ما هم از این قاعده مستنثنی نیست، گفت: این ضعف مدیریتی را در معدن طلای اندریان هم می بینیم که واقعا زیبنده نیست، بارها از این شیوه مدیریت انتقاد کرده ام و به دنبال این هستم که این ضعف را نه تنها در معادن آذربایجان شرقی، بلکه در معادن کل کشور، اصلاح کنم.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family