• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: فلز گرانبها گاهی به‌صورت خالص در طبیعت یافت می‌شود اما اغلب به‌عنوان یک محصول جانبی و در کنار سایر کانی‌ها چون سرب، روی و مس به‌دست می‌آید. بازیابی این فلز در بسیاری از موارد مثلاً در واحدهای سرب و روی افزایش بازده اقتصادی این بخش‌ها را به‌دنبال خواهد داشت. ضمن اینکه باطله‌های برجای مانده از این معادن نیز حاوی مقادیری از فلزات با ارزش هستند. در نتیجه با سرمایه‌گذاری صحیح و توسعه بخش تحقیقات می‌توان از این منابع استفاده مفید و اقتصادی به‌عمل آورد.

                                   

بیشتر میزان تولید نقره جهان به‌صورت فراورده جانبی از استخراج سایر فلزات به‌دست می‌آید. فلز نقره در ایران ذخیره مشخص و غنی‌ای ندارد و بیشتر از لجن‌های حاصل از الکترولیز کنسانتره معادن سرب، روی و مس به‌دست می‌آید. اغلب معادن سرب کشور حاوی نقره است و به‌طور میانگین در هر تن خاک سرب، سه تا 5.3 کیلوگرم نقره وجود دارد. معدن سرب آهنگران استان همدان ، ذخیره قابل توجهی از نقره دارد. عیار نقره موجود در کنسانتره سرب این معدن به‌طور متوسط ppm 1300 در یک تن است. این معدن سرب یکی از ذخایر قابل ملاحظه برای استخراج نقره در کشور به‌شمار می‌رود. معدن سرب دره نقره واقع در فاصله 19 کیلومتری شمال غرب گلپایگان یکی دیگر از مناطقی است که فلز نقره در کنار سرب در آن به‌دست می‌آید. میزان نقره تولیدی این منطقه به اندازه‌ای است که نام دره نقره‌ای برای این معدن سرب انتخاب شده است. کانسار سرب و روی مهدی‌آباد در فاصله 115 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد نیز ذخایر قابل توجهی از نقره به‌عنوان محصول جانبی کنسانتره دارد. در همین حال که بسیاری از این معادن حاوی فلزات گرانبهایی مانند نقره هستند، در نتیجه لازم است برای استحصال مواد معدنی موجود در آن‌ها اقدام کرد. در معادن سرب و روی کشور، تمام نقره مخلوط با سرب جدا نمی‌شود و متاسفانه بخشی از آن به‌دلیل نبود تجهیزات پیشرفته جهت بهره‌برداری دور ریخته می‌شود. از طرف دیگر در شمش‌های سربی که در کشور تولید می‌شوند نقره وجود دارد، در نتیجه احداث خط تولید برای جداسازی این نقره صرفه اقتصادی به ‌همراه خواهد داشت.

طی سالیان گذشته در کشور جداسازی نقره از سرب مورد غفلت قرار گرفته است. این کوتاهی را می‌توان ناشی از عوامل مختلفی دانست. در درجه اول، استحصال نقره از سرب نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است. چرا که باید خط تولیدی جدا یا حتی واحد صنعتی مجزا به‌این امر اختصاص داده شود، همچنین تجهیزات و تکنولوژی آن به کشور وارد شوند. این سرمایه‌گذاری در طول زمان بسیار پرسود است؛ اما متاسفانه اهمیت اینچنین سرمایه‌گذاری‌های طولانی مدتی در کشور هنوز شناخته نشده است. از سوی دیگر بیشتر واحدهای تولیدی سرب کشور در سال‌های اخیر به دلایل زیست‌محیطی تعطیل بوده‌اند. به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید و حفظ اصول و استانداردهای محیط زیستی توسط این واحدها، سبب تداوم فعالیت این واحدها خواهد شد. مشکل دیگری که فعالیت و پیشرفت درحوزه استحصال نقره را با چالش مواجه کرده است، صادرات محصولات تولیدی این واحدهای صنعتی است. صادرات کنسانتره مس به‌مراتب آسان‌تر از شمش آن انجام می‌شود. زیرا بسیاری از خریداران خارجی به اهمیت حضور فلزات گران‌بها در این ماده معدنی پی برده‌اند. بنابراین علاوه بر تولید شمش سرب، در پی استخراج فلزات گران‌بهای موجود در این کنسانتره و کسب سود بالاتر هستند. در نتیجه لازم است اقداماتی برای بهبود این شرایط انجام شود.

برای مطالعه متن کامل گزارش " ایجاد ارزش افزوده صنعت سرب با تولید نقره‌" می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 78 و بخش فلزات غیر آهنی مراجعه کنید.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family