• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده کرومیت و فروکروم جهان به‌شمار می‌رود. افزایش تقاضا برای این محصول، رشد غیرمنتظره قیمت آن را در سال 2016 و ماه نخست 2017 درپی داشته است. کاهش موجودی انبارهای چین و زمان‌بندی نامناسب تحویل محموله‌های تجاری، از دلایل اصلی افزایش قیمت‌ها عنوان شده‌اند.

بررسی بازارهای جهانی حاکی از آن است که قیمت کرومیت عرضه شده از سوی آفریقای جنوبی که در بندر چین معامله شده، از اواخر نیمه اول سال 2016 روندی صعودی به‌خود گرفته است. همانطور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، رشد این افزایش قیمت در سه ماه پایانی سال 2016 و ژانویه 2017 به‌شدت افزایش یافته است. همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود، قیمت کرومیت در ژانویه سال 2016 حدود 80 دلار بر تن گزارش شده است. قیمت این سنگ پس از گذشت نه ماه از آغاز سال با پنجاه درصد رشد به بیش از 180 دلار رسیده است. لازم به ذکر است که این افزایش قیمت همینجا متوقف نشده و در ماه پایانی سال گذشته به 386 دلار رسیده است. یعنی قیمت کرومیت در سه ماهه پایانی سال نیز بیش از پنجاه درصد و نسبت به ابتدای همین سال، حدود 80 درصد رشد کرده است. قیمت فروکروم نیز از این روند صعودی بی‌نصیب نمانده. آمارها حاکی از آن است که قیمت این فلز نیز در طول سال 2016 بیش از 55 درصد افزایش یافته است.
 
بازیگران اصلی بازار کرومیت و فروکروم را می‌توان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اصلی آن در جهان دانست. تغییر سیاست‌های این کشورها قطعا در بازارهای جهانی اثرگذار خواهد بود. قاره آفریقا، بزرگ‌ترین تولیدکننده کانی کرومیت طی سال‌های گذشته بوده است. پس از آن، آسیا و استرلیا در رده دوم، اروپای شرقی و خاورمیانه در رتبه سوم، ترکیه و اروپا در مرتبه چهارم تولید این فلز قرار دارند. کشورهای آمریکایی نیز سهم بسیار ناچیزی از تولید این سنگ را به خود اختصاص داده‌اند. اما آمارها در تولید جهانی آلیاژ فروکروم کمی تغییر می‌کند به‌طوری که قاره آسیا بیشترین حجم تولید فروکروم را به خود اختصاص می‌دهد. آفریقا، اروپای شرقی و خاورمیانه، ترکیه و دیگر کشورهای اروپایی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
همانطور که در نمودار 2 مشاهده می‌شود، بیشترین حجم صادرات کرومیت به آفریقای جنوبی تعلق دارد. پس از آن ترکیه، قزاقستان و آلبانی قرار دارند. ایران نیز به‌عنوان پنجمین صادرکننده بزرگ این محصول شناخته می‌شود. البته سهم ایران در صادرات این محصول در سال 2015 کاهش یافته است.
 
بنا بر آمارهای جهانی، کشور چین بزرگترین مصرف کننده و وارد کننده کرومیت و فروکروم در جهان به‌شمار می‌رود. این کشور حجم عمده‌ای از فروکروم را در تولید فولاد ضد زنگ استفاده می‌کند. همانطور که در نمودار 3 مشاهده می‌شود، حجم عمده واردات کرومیت در جهان به کشور چین تعلق یافته است. روسیه، هند و آلمان در رده‌های بعدی واردات این محصول قرار گرفته‌اند. در این نمودار سهم بالای چین از واردات جهانی کرومیت  در سال 2015، قابل مشاهده است.
در سال گذشته تقاضا برای این فلز از سوی دولت چین افزایش پیدا کرد بنابراین طبیعی است که با افزایش تقاضا و عدم تامین کافی برای آن، قیمت‌ها با افزایش روبرو شود. تحلیلگران این افزایش قیمت را ناشی از کاهش موجودی بنادر چین و همچنین عدم زمان‌بندی مناسب توسط کشتی‌رانان آفریقای جنوبی برای تحویل محصولات خود در زمان تعیین شده می‌دانند.
 


گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family