• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: شرکت فروسیلیس ایران در سال 95 فروش 36 هزار تنی محصولات خود را پیش‌بینی کرده بود که با تحقق این میزان فروش، سود ناخالص 246 میلیون ريالی عاید شرکت شد. این شرکت برای سال 96 پیش‌بینی کرده است که حدود 24 هزار و 600 تن از محصولات خود را به فروش برساند، اما به علت افزایش نرخ و همچنین کاهش بهای تمام شده محصولات شرکت، سود ناخالص اندکی افزایش یافته است.

به گزارش اخبار فلزات، سیلیسیم پس از اکسیژن فراوان‌ترین عنصر پوسته زمین است. متداول‌ترین شکل سیلیسیم به صورت کوارتز یافت می‌شود. این ماده امروزه در صنعت، استفاده‌های مختلفی دارد. یکی مهم‌ترین موارد استفاده از فروسیلیس در صنعت، کارخانه‌های فولاد سازی است. از فروسیلیسیم به عنوان اکسیژن زدا و جوانه‌زا و همچنین عنصر آلیاژی در آلیاژهای آهنی و غیر آهنی استفاده می‌شود. تولید فولاد نسوز نیز از جمله موارد استفاده از فروسیلیسیم در صنعت متالورژی است.

شرکت فروسیلیس ایران از جمله تولیدکنندگان فروسیلیس در کشور است که در سال 1361 به منظور احداث کارخانه تولید فروآلیاژها تشکیل شد. بهره‌برداری آزمایشی از کارخانه در سال 1374 شروع شد و با ظرفیت اسمی 25 هزار تن در مهر ماه سال 74 به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. سرمایه شرکت در بدو تأسیس 10 میلیون ريال بود که طی مراحل مختلف افزایش سرمایه به 874 میلیارد ريال رسیده است. هم اکنون شرکت کارآفرینان صنعت ذوب فلزات با داشتن حدود 36 درصد از سهام شرکت، بزرگترین سهامدار آن به‌حساب می‌آید. سایر سهامداران عمده شرکت اشخاص حقیقی هستند.

نمودار 1 سهامداران عمده شرکت را نمایش می‌دهد. شرکت در خرداد 1376 در بورس تهران در گروه کانی‌های غیر فلزی با نماد «کفروس» درج شد و مورد معامله سهامداران قرار گرفت. در حال حاضر نماد شرکت «فروس» است.

                                    
 
محصولات شرکت فروسیلیس ایران شامل فروسیلیسیم، فروسیلیکومنیزیم و پودر میکروسیلیکا است. سرباره و ته پاتیل نیز به صورت صادراتی در سبد محصولات شرکت قرار دارد. فروسیلیس ایران در سال 94 با فروش هزار میلیارد ريالی، رتبه دوم تولید این ماده در کشور را به نام خود ثبت کرد که در آن سال فروش شرکت نسبت به دوره قبل 36 درصد کاهش داشت. شرکت برای سال 95 پیش‌بینی کرد که یک هزار و 101 میلیارد ريال از محصولات خود را با تناژ 36 هزار و 600 تن به فروش برساند که سود هر سهم حاصل از فروش محصولات 97 ريال به‌دست آمد. مهمترین محصول شرکت، فروسیلیسم است که 62 درصد از فروش داخلی شرکت در سال 95 را تشکیل داد. فروش صادراتی شرکت به علت حاشیه سود پایین، کمتر از فروش داخلی است به‌طوری که حدود 27 درصد وزنی از فروش شرکت را تشکیل می‌دهد.

نمودار 2 تناژ فروش محصولات شرکت را برای پیش‌بینی سال‌های 95 و 96 نشان می‌دهد. بودجه پیش‌بینی شده در سال 96 حاکی از این مساله است که تناژ فروش شرکت 32 درصد کاهش یافته، اما افزایش نرخ فروش محصولات و همچنین کاهش بهای تمام شده آن‌ها سبب شده است تا سود خالص به‌دست آمده مشابه با سال 95 باشد. علاوه بر در نظر گرفتن نکته ذکر شده، کاهش هزینه‌های عمومی و مالی نیز تأثیر مثبتی بر سود خالص شرکت گذاشته به‌طوری که با فروش کمتر محصولات، سود 161 ريالی برای هر سهم پیش‌بینی شده است.

                                      
 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family