• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: به ازای تولید هر تن فولاد به 3 تا 5 کیلوگرم فرو سیلیس نیاز است که با احتساب تولید 16 میلیون تنی فولاد خام در ایران و ظرفیت 80 هزار تنی تولید فروسیلیس در کشور به نظر می‌آید که ایران می‌تواند از عهده‌ نیازهای خود در این زمینه برآید.

به گزارش اخبار فلزات، فروآلیاژها و به خصوص فروسیلیسیم در تولید فولاد و قطعات ریخته‌گری فولادی و چدنی نقش منحصربه‌فردی ایفا می‌کنند و به طور متوسط بین 3 تا 5 کیلوگرم فروسیلیس به ازای تولید هر تن فولاد مصرف می‌شود. لذا توسعه ظرفیت فولاد و چدن در کشور با افزایش مصرف فروسیلیس همراه است. فروسیلیس در ۴ عیار، ۱۳ درصد، ۴۵درصد، ۷۵درصد و ۹۰ درصد تولید می‌شود. کشور چین که در سال 2016 با تولید بیش از 800 میلیون تن فولاد رتبه نخست تولید فولاد خام دنیا را به خود اختصاص داد در تولید فروسیلیس نیز حائز رتبه نخست است. در نمودار 1 سهم هرکدام از کشورهای دنیا در تولید بیش از 8 میلیون تنی فروسیلیس دنیا آورده شده است. چین با تولید بیش از 5 میلیون تن فروسیلیس همانط ور که گفته شد بزرگترین تولیدکننده این محصول در است و بعد از آن نیز کشورهایی مانند روسیه، نروژ و آمریکا قرار گرفته اند. ظرفیت تولید فرو سیلیس ایران بین ۸۰ تا ۹۰ هزار تن در سال تخمین زده می‌شود که بر این اساس در منطقه خاورمیانه و شما آفریقا بعد از مصر ایران بزرگترین تولیید کننده فرو سیلیس است.

                           
 
براساس آمارهای انجمن جهانی فولاد  ایران با تولید بیش از 16 میلیون تن فولاد خام در سال 2016 در منطقه حائز رتبه نخست و در دنیا دارای رتبه چهاردهم است و به نظر می‌آید که ظرفیت‌های کنونی تولید فروسیلیس در کشور کفاف نیازهای داخلی را داشته باشد. بزرگترین مصرف‌کنندگان فروسیلیس کشور، کارخانه‌های فولادسازی هستند و در صنعت ریخته‌گری نیز فروسیلیس‌ها به عنوان جوانه‌زدا مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت در ریخته‌گری فروسیلیس را به چدن اضافه می‌کنند و جوانه‌های اولیه انجماد را این مواد فروسیلیس به‌وجود می‌آورند. کاربرد دیگر فروسیلیس در تولید منیزیم است. سنگ آهک منیزیت را با فروسیلیس مخلوط کرده و از آن منیزیم که فلز کمیابی است، تولید می‌کنند.

صنعت فروآلیاژ در ایران نوپا به‌شمار می‌رود و آغاز آن به اوایل دهه۷۰ بازمی‌گردد که البته تا حد قابل قبولی توسعه داشته است. درحال‌حاضر ۳ واحد بزرگ تولید فروسیلیس در کشور وجود دارد. نخستین تولیدکننده فروسیلیس در کشور، فروآلیاژ ایران در شهرستان ازنا در سال ۷۲ با ظرفیت اسمی ۲۵هزار تن در سال راه‌اندازی شد و در سال ۸۴ با نصب کوره ۱۸هزار تنی ظرفیتش به ۴۳هزار تن در سال افزایش یافت. فروسیلیس ایران در سمنان نیز در سال۷۴ با ظرفیت تولید ۲۵هزار تن در سال راه‌اندازی شده است. همچنین فروسیلیس غرب پارس در ملایر در سال۹۳ با ظرفیت اسمی ۱۲هزار تن در سال راه‌اندازی شد و  اجرای طرح توسعه آن ۱۲هزار تن به ظرفیت آن افزوده شد. با این حال در مهر ماه امسال اعلام شد که کارخانه فروسیلیس ازنا 500 کارگر خود را اخراج کرده و با خاموش شدن آخرین کوره از سه کوره موجود در این صنعت فعالیت این واحد متوقف شده است. در کنار این سه واحد تولیدکنندگان کوچکتر دیگری همچون فروسیلیس اشتهارد با ظرفیت 4 هزار و 500 تن در سال و فروسیلیس کاشان با ظرفیتی حدود 3 هزار تن در سال مشغول به فعالیت هستند.

همانطور که اشاره شد، با توجه به ظرفیت کنونی تولید فولاد در کشور، هم‌اکنون تولید فروسیلیس پاسخگوی نیاز داخلی است، اما با توجه به گسترش واحدهای فولادی در کشور و با توجه به افق چشم‌انداز توسعه کشور و ۵۵میلیون تن فولاد و همچنین زمینه‌سازی برای صادرات این صنعت، نیاز به احداث کارخانه‌های تولید فروسیلیس جدید و افزایش تولید آن، یک ضرورت به‌شمار می‌رود، بنابراین با توجه به چشم‌انداز ۵۵ میلیون تن تولید فولاد در افق چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ نیاز به گسترش واحدهای فروسیلیس بیش از پیش خواهد بود. این در حالی است که باتوجه به معادن سیلیسی که در کشور وجود دارد، تولید فروسیلیس یک مزیت برای کشور ما به‌شمار می‌رود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family