• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شرکت ذوب آهن اصفهان، پس از تصویب افزایش نرخ زغال‌سنگ طی نامه‌ای اعلام کرد که نرخ جدید محصولات خود را از ابتدای سال 95 اِعمال خواهد کرد. اما براساس نامه شفاف‌سازی این شرکت در 23 بهمن، اعلام شد که شرکت ذوب‌آهن قصد دارد نرخ‌های جدید را از تاریخ تنظیم صورتجلسه و یا از ابتدای سال 1396 اِعمال کند؛ از طرفی براساس شنیده‌ها، افزایش نرخ محصولات شرکت، از نیمه دوم سال جاری صورت خواهد گرفت.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت زغال سنگ پروده طبس، با هدف ساخت و راه‌اندازی کارخانه فرآوری و تولید کنسانتره زغال سنگ و حذف هزینه‌های حمل زغال سنگ به شاهرود و کرمان برای فرآوری، در سال 1379 در اصفهان تأسیس شد و فعالیت خود را پس از اخذ پروانه بهره‌برداری با ظرفیت سالیانه 150 هزار تن در سال 1384 آغاز کرد. محصول این شرکت، کنسانتره زغال سنگ کُک شو است. ظرفیت اسمی کارخانه 100 تن در ساعت، شارژ زغال سنگ خام به خط تولید است که می‌توان آن را تا 120 تن در ساعت افزایش داد. مصرف‌کننده اصلی محصولات شرکت، ذوب آهن اصفهان است. شرکت زغال سنگ پروده طبس به همراه سایر تولیدکنندگان داخلی، نیمی از زغال سنگ کک شو مورد نیاز ذوب آهن اصفهان را تأمین می‌کنند. در سال1387 به علت خرابی کوره‌های کک‌سازی ذوب آهن اصفهان، امکان فروش کنسانتره زغال سنگ به آن شرکت از بین رفت. لذا شرکت زغال سنگ پروده ناگزیر شد 65 هزار تن از محصولات خود را به کشور‌های چین و هند صادر کند.
حجم عمده مواد اولیه مورد نیاز کارخانه فرآوری، از شرکت زغال سنگ نگین طبس تأمین می‌شود به‌طوری‌که در سال 1394 حدود 170 هزار تن زغال سنگ خام مورد نیاز از این شرکت تهیه شد. نمودار 1 تأمین‌کنندگان زغال سنگ خام مورد نیاز شرکت را نشان می‌دهد.
 
ظرفیت اسمی شرکت، 150 هزا تن اعلام شده است. در سال 94 شرکت موفق شد 155 هزار تن کنسانتره زغال سنگ کُک‌شو به ارزش 608 میلیارد ريال تولید کند. براساس اولین پیش‌بینی اعلام شده برای سال 1395، تولید شرکت 170 هزار تن تخمین زده شده بود که تا 11 ماهه منتهی به بهمن ماه، موفق شد تا 94 درصد تولید پیش‌بینی شده را پوشش دهد. نمودار2، عملکرد شرکت در 11 ماهه منتهی به دی ماه سال 1395 را نشان می‌دهد. با توجه به روند تولید، شرکت می‌تواند پیش‌بینی خود را در خصوص مقدار تولید سال 95 محقق سازد.
 
مطابق با صورت جلسه مصوب در آذر ماه امسال، قیمت زغال سنگ کُک‌شو معادل 30 درصد قیمت شمش فولاد، به مبلغ 4 میلیون و 500 هزار ريال تعیین شده است. درحالیکه متوسط نرخ فروش شرکت در سال گذشته حدود 4 میلیون و 328 هزار ريال صورت گرفت. طبق شفاف‌سازی اعلام شده توسط شرکت زغال سنگ پروده، در صورتی‌که نرخ جدید فروش زغال سنگ از ابتدای سال 96 اِعمال شود، سود هر سهم شرکت در سال جاری تعدیل نخواهد شد. با توجه به اطلاعیه‌ صادر شده توسط شرکت ذوب آهن و همچنین نامه شفاف سازی شرکت، نحوه اِعمال افزایش نرخ محصولات هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اما طبق شایعات موجود در بازار این افزایش نرخ از ابتدای شهریور ماه محاسبه خواهند شد. لازم به‌ذکر است که تا 24ام اسفند 95 نماد شرکت با وجود ارائه اطلاعات، هنوز متوقف است.
شرکت پیش‌بینی کرد که در سال 96، حدود 190 هزار تن از محصولات خود را به فروش برساند، اما با وجود پیش‌بینی افزایش فروش 20 هزار تنی، سود هر سهم تنها با 4 ريال افزایش به رقم 589 ريال خواهد رسید. این در حالی است که با افزایش فروش، بهای تمام شده محصولات هم افزایش یافته‌اند. بخش عمده بهای تمام شده را مواد مستقیم مصرفی تشکیل می‌دهند که در سال آینده 18 درصد افزایش خواهد یافت و  دلیل آن افزایش حجمی مواد مصرفی و همچنین افزایش نرخ 12 درصدی این مواد است. علاوه بر این موارد، افزایش هزینه‌های مالی شرکت نیز عاملی برای عدم تغییرات محسوس در سود سال آینده به‌حساب می‌آید.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family