• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: رونق برخی از محصولات و افزایش میزان فروش آن‌ها به دیگر محصولات جانبی، پایین‌دستی و بالادستی وابسته است. به‌عنوان نمونه، کُک از جمله محصولاتی است که رونق آن همواره با رونق صنعت فولاد همبستگی دارد. این محصول در ایران عمدتا توسط شرکت ذوب آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش اخبار فلزات، صنعت کُک و زغال‌سنگ در سال گذشته میلادی، رونق فراوانی یافت چرا که از یک سو، برخی از معادن و واحدهای فراوری این ماده معدنی بنا به دلایل محیط زیستی تعطیل شدند و از سوی دیگر، تولید فولاد در کشورهای مصرف‌کننده این ماده معدنی افزایش یافت؛ در نتیجه، تفاضا برای کُک و زغال‌سنگ افزایش یافت و متعاقبا قیمت آن نیز با رشد قابل توجهی مواجه شد. روند رو به رشد تقاضا و افزایش قیمت کک در دنیا به‌گونه‌ای پیش رفت که مجددا برخی از معادن تعطیل‌شده، فعالیت خود را از سر گرفتند. اما در ایران وضعیت صنعت کک و زغال‌سنگ به شکل دیگر بود. چرا که در ایران اغلب واحدهای فولادسازی از نوع احیای مستقیم با گاز هستند و در آن‌ها کک و زغال‌سنگ مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
تنها واحد فعال و استفاده‌کننده از کک در ایران شرکت ذوب آهن اصفهان است که طی سال‌های اخیر و با توجه به وجود رکود در صنعت فولاد با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده بود و این مشکلات تا جایی افزایش یافت که این شرکت دیگر قادر به پرداخت مطالبات شرکت‌های کک‌سازی داخل نبود. در همین حال این ایراداتی در مورد صنعت کک‌سازی و محصولات آن در کشور ما مطرح بود از جمله این‌که کک تولیدی فاقد کیفیت لازم برای صنعت فولاد است و اغلب مصرف‌کنندگان گلایه دارند که این محصول دارای عناصر مزاحم فراوانی است. در واقع با مقایسه کک داخلی و وارداتی، این نتیجه حاصل می‌شود که کک وارداتی به مراتب کیفیت و قیمت مناسب‌تری دارد. این موارد باعث شدند تا صنعت کک در کشور رونق لازم را نداشته باشد.
چنانچه در نمودار 1 مشاهده شود، طی سال 1395 با وجود عرضه بیش از 40 هزار تنی کک متالورژی با گریدهای گوناگون در بورس کالا، اما این محصول تنها با تقاضای 8500 تنی مواجه و همین میزان نیز معامله شد و به فروش رفت. شرکت کک‌سازی زرند، تنها عرضه‌کننده این محصول در بورس کالا بود و دیگر تولیدکنندگان یا دیگر تولید نمی‌کردند و یا اینکه با توجه به کمبود تقاضای داخلی برای کک تولید داخل، چاره‌ای جز صادرات نداشتند. در همین حال شرکت کک‌سازی زرند نیز در حال تجهیز خود با تکنولوژی‌های مدرن است تا بتواند کک را با خلوص بهتر و با بهای تمام‌شده کمتر تولید کند. چرا که این محصول، نیاز بازار داخلی است و تا زمانی که تولیدکنندگان داخلی بتوانند آن را به میزان لازم تولیدکنند، نیازی به واردات آن نخواهد بود.


گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family