• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: پروژه تولید کنسانتره 2 میلیون تنی خط 7 شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر که از سال 1393 وارد مرحله اجرا شد، از مرز پیشرفت 80 درصد گذشت و پیش‌بینی می‌شود که در تابستان 1396 به‌بهره‌برداری رسیده و ظرفیت تولید این شرکت را تا سال 1398 به 20 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن برساند.

به گزارش اخبار فلزات، احداث واحد تولید کنسانتره سنگ آهن (خط 7) شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، یکی دیگر از پروژه‌های شرکت نام‌برده است که برای افزایش میزان تولید کنسانتره به تایید رسید و هم‌اکنون در دست اجرا است. هدف از احداث واحد کنسانتره خط 7، تولید 2 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و رسیدن به سهم تولید 22.5 میلیونی شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر در بین واحدهای تولید کنسانتره است. در حال حاضر شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با کسب رتبه نخست در بین واحدهای فعال تولید کنسانتره، سهم 40 درصدی را از جمع کل تولید کنسانتره کشور  دارد.

قرارداد واحد تولید کنسانتره سنگ آهن خط 7 این شرکت در مهر ماه سال 1393 با شرکت فکور صنعت و آسفالت طوس، با زمان اولیه 20 ماهه منعقد شد. نوع قرارداد منعقد شده با شرکت فکور صنعت تهران از نوع EPC است. همزمان با عقد قرارداد، مرحله احداث و اجرای پروژه نیز آغاز شد. محل اجرای پروژه در شهر سیرجان استان کرمان قرار دارد. از نظر مالی و قیمت پروژه، مبغلی معادل 48 میلیون و 450 هزار یورو سرمایه ارزی و 700 میلیارد ریال سرمایه ریالی برای این پروژه برآورد شده است. تاثیر این واحد در ایجاد اشتغال نیز به‌گونه‌ای است که می‌تواند حدود 150 فرصت شغلی مستقیم و 600 فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد کند.

تاکنون پروژه تولید کنسانتره خط 7 گل‌گهر از نظر فیزیکی به میزان 80 درصد پیشرفت داشته و پیش‌بینی می‌شود که در تابستان سال 1396 به‌بهره‌برداری برسد. تاخیر ایجاد شده در زمان بهره‌برداری پروژه نیز از سیل اخیر مناطق نیمه جنوبی کشور نشأت می‌گیرد که اجرای این پروژه را با مشکل مواجه ساخت. از نظر میزان سرمایه در نظر گرفته شده برای اجرای پروژه نیز حدود 50 درصد از سرمایه مورد نظر، هزینه شده است.

طبق نمودار 1 شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سال‌های بین 1389 تا 1395، به میزان 47 میلیون و 817 هزار و 915 تن، تولید کنسانتره داشت و با یک شیب مثبت، روندی رو به‌رشد را تجربه کرد. همان‌طور که در نمودار 1 قابل مشاهده است، بیشترین سهم تولید در این سال‌ها متعلق به 11 ماهه سال جاری است.

                          

در نمودار 2 میزان تولید شرکت‌های تولیدکننده کنسانتره سنگ آهن در 11 ماهه ابتدایی سال 1395 نشان داده شده است. در حال حاضر شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در 11 ماهه گذشته سال جاری موفق به تولید 11 میلیون و 269 هزار و 752 تن کنسانتره شد و سهم تولید آن در همین مدت معادل 40 درصد از جمع کل تولید کنسانتره کشور، یعنی 28 میلیون و 556 هزار و 439 تن بود. انتظار می‌رود که با ادامه همین روند، گل‌گهر همچون گذشته و با سهم تاثیر بیشتر، یکی از قطب‌های اصلی تامین مواد اولیه زنجیره فولاد کشور به‌شمار رود.

                        
 گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family