• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

شرکت گل‌گهر در سال گذشته علاوه بر پوشش بودجه پیش‌بینی شده، حدود هزار و 400 میلیارد ريال بیش از مبلغ مورد انتظار را محقق کرد که راه‌اندازی خط 2 گندله و در نتیجه آن، تولید حدود 7 میلیون و 200 هزار تن گندله تأثیر فراوانی در تحقق این مبلغ از فروش را داشت.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در بورس اوراق بهادار با نماد کگل شناخته شده و در گروه استخراج کانه‌های فلزی جای گرفته است. محصولات شرکت در قالب کنسانتره سنگ آهن، گندله و سنگ آهن دانه‌بندی شده به بازار عرضه می‌شوند. شرکت گل‌گهر در نیمه دوم سال جاری خط تولید شماره 2 گندله خود را راه‌اندازی کرد که به کمک آن توانست بیش از 7 میلیون تن گندله طی سال 95 تولید کند. تولید گندله شرکت در سال 94، حدود 5 میلیون و 400 هزار تن بود که با راه‌اندازی خط جدید تولید گندله در سال 95، حدود 2 میلیون تن افزایش یافت. معدنی و صنعتی گل‌گهر در سال مالی 95 توانست علاوه بر فروش داخلی، مقداری فروش صادراتی را نیز داشته باشد، به‌طوری که حدود 220 هزار تن گندله را با نرخ متوسط یک میلیون و 61 هزار ريال به خارج از کشور صادر کرد.
نمودار 1 مقادیر تولید و فروش محصولات شرکت را نمایش می‌دهد. تولید کنسانتره سنگ آهن در سال 95 حدود 12 میلیون تن بود که از این مقدار، حدود 2 میلیون تن در بازار داخلی با نرخ متوسط یک میلیون و 433 هزار ريال و حدود 3 میلیون و 300 هزار تن آن با نرخ یک میلیون و 522 هزار ريال به متقاضیان خارجی عرضه شد. مابقی سنگ آهن تولید شده به‌منظور تولید گندله در خطوط تولید، مصرف شد. همچنین فروش سنگ آهن دانه‌بندی شده شرکت در سال 1395 بسیار ناچیز بود.
 
گل‌گهر برای سال 95، طبق آخرین پیش‌بینی خود، سود هر سهم را با توجه به عملکرد 9 ماهه، 309 ريال عنوان کرد که طی این مدت، 63 درصد آن را پوشش داد. در پایان سال مالی 95، فروش شرکت حدود 5 درصد بیش از مقدار پیش‌بینی شده اعلام شد که به این وسیله شرکت خواهد توانست سود پایانی سال 95 را در صورت عدم تغییر در سایر موارد مؤثر در سود شرکت، افزایش دهد.
سود سال 96 شرکت علی‌رغم پیش‌بینی افزایش 21 درصدی فروش نسبت به سال 95، حدود 319 ريال اعلام شده که تنها 3 درصد افزایش را نشان می‌دهد. افزایش بهای تمام شده محصولات و همچنین افزایش 70 درصدی هزینه‌های مالی از جمله عوامل رشد کمتر سود هر سهم نسبت به افزایش فروش شرکت است که باعث کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت شده است. مواد اولیه مصرفی، حدود 43 درصد افزایش را نشان می‌دهد که این مسأله علاوه بر افزایش حجم سنگ آهن خام مصرفی، افزایش 20 درصدی از نرخ مواد اولیه را شامل می‌شود. در مجموع بهای تمام شده محصولات با درنظر گرفتن مواد اولیه، سربار و دستمزد، 34 درصد افزایش را نشان می‌دهد در حالی که افزایش نرخی برای دستمزد مستقیم در نظر گرفته نشده است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family