• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: استرالیا به‌عنوان ذخیره شماره یک سنگ آهن در بازارهای جهانی آهن و فولاد شناخته می‌شود. این کشور علاوه بر دارا بودن بزرگترین ذخایر سنگ آهن جهان، دسترسی به آب‌های آزاد امکان تجارت راحت و به تبع آن تولید بیشتر این ماده معدنی را فراهم آورده است. وجود ذخایر اثبات شده سنگ آهن در این کشور می‌تواند تا دهه‌های آینده بخشی از نیاز جهانی را تامین کند.

به گزارش اخبار فلزات، آهن به‌عنوان چهارمین عنصر فراوان پوسته زمین، ماده اولیه تولید فولاد است. حدود 98 درصد از سنگ آهن استخراج شده در سراسر جهان برای تولید فولاد به‌کار می‌رود. فولاد نیز یکی از مهمترین فلزاتی است که کشورها برای توسعه زیرساخت‌ها، راه‌سازی، حمل و نقل و تولید ماشین‌آلات و... از آن استفاده می‌کنند. طبق آمار بیشترین ذخایر سنگ آهن نیز در چهار کشور استرالیا، برزیل، روسیه و چین قرار گرفته است؛ به عبارتی حدود 70 درصد از ذخایر سنگ آهن در این کشورها وجود دارد. در نتیجه معادن سنگ آهن استرالیا در دهه گذشته سهم بزرگی را در اقتصاد داشته‌اند و این کشور به‌عنوان تولیدکننده سنگ آهن همواره نقش مهمی را در بازارهای جهانی ایفا کرده است. در این کشورها که معادن سنگ آهن بخش قابل توجهی از نیاز صنایع کشور را تأمین می‌کنند، در صورتی که به هر دلیلی معادن از فعالیت خود بازمانند، در تمامی صنایع آنها مشکلات اساسی همچون مشکلات شغلی و از دست دادن بازار مصرف به‌وجود خواهد آمد.

همان‌گونه که تأثیر اقتصاد در حفظ رشد و توسعه و حمایت از منابع انسانی در کشورهایی مانند چین و هند به خوبی نمایان‌گر است، افزایش تقاضا برای سنگ آهن و فولاد هم به جوامعی همچون استرالیا که در آن بازار سنگ آهن تأثیر مهمی در اقتصاد دارد، کمک چشم‌گیری خواهد کرد. نمودار 1، مقدار صادرات سنگ آهن استرالیا را از سال 2003 میلادی مقایسه می‌کند. بنا به این نمودار، حجم صادرات سنگ آهن استرالیا از سال 2003 روندی صعودی را طی کرده است و با نرخ متوسط رشد سالانه 9 درصدی بین سال‌های 2003 تا 2016، صادرات سنگ آهن استرالیا بیش از 3 برابر شده است. این بدان معناست که تقاضا برای سنگ آهن با کیفیت بالا روز به روز افزایش پیدا کرده است.

                                       

این امر در کنار دسترسی استرالیا به آب‌های آزاد، صادرات مواد اولیه همچون سنگ آهن را از این کشور راحت کرده است. بدین ترتیب استرالیا با کمترین هزینه قادر است سنگ آهن تولیدی خود را به بازارهای هدف مختلفی انتقال دهد. در همین راستا انتظار می‌رود که روند صعودی صادرات سنگ آهن استرالیا برای سال‌های آینده نیز ادامه یابد. چین به‌عنوان یکی از مصرف‌کننده‌های اصلی سنگ آهن استرالیا، پیش‌بینی کرده است تا سال 2030 به تولید یک میلیارد تن فولاد یا بیشتر از آن دست پیدا خواهد کرد. بنا به آمار صادرات و واردات جهانی، حجم صادرات سنگ آهن استرالیا در سال 2016 میلادی به حدود 811 میلیون تن رسید که از این میان، حدود 668 میلیون تن به مقصد چین صادر شد. این امر می‌تواند تضمین‌کننده بازار مصرف سنگ آهن استرالیا باشد.
 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family