• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران خواستار آن شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت قیمت صادراتی سنگ آهن هماتیت زیر ۴۰ درصد مخصوص سیمان را در حدود ۱۰ دلار تثبیت کند تا صادرات شرکت های داخلی از سر گرفته شود.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از اخبار فولاد، حسن حسینقلی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی گفت:قیمت این سنگ آهن در سال‌های گذشته در گمرک ۲ دلار بود، اما گمرک به دلخواه خود و بدون در نظر گرفتن نظر تشکل‌ها، در مقاطع مختلف قیمت های ۶۶ دلاری، ۴۸ دلاری، ۴۴ دلاری و ۳۴ دلاری برای آن در نظر می‌گرفت.


وی بیان داشت:‌ در نهایت پس از اعتراض‌های فراوان، وزارت صمت قیمت ۲۹ دلاری برای آن تعیین کرد، اما حقیقت این است که شرکت متبوع ما به عنوان نخستین صادرکننده سنگ آهن به عراق در این زمینه مشکل دارد.


حسینقلی ادامه داد: اکنون به مدت دو سال است که هیچ سنگ آهنی از این مجموعه صادر نشده و به ناچار درب کارخانه به دلالان می‌فروشیم که مشکلاتی نظیر بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات را برای دولت به همراه خواهند داشت.


وی یادآور شد:‌ زمانی با تشکیل کمیته‌ای در وزارتخانه، قیمت ۱۰ دلار برای سنگ آهن در نظر گرفته شده بود و اکنون صحبت ما این است که قیمت همان ۱۰ دلار باشد تا خودمان بتوانیم به صادرات بپردازیم.


این مقام صنفی خاطرنشان کرد: تاکنون با مکاتبات متعدد این مساله به وزارتخانه منعکس شده، اما اراده لازم برای اعلام آن به گمرک در وزارت صمت وجود ندارد.

 وضع عوارض بر کنسانتره غیرقانونی است


رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران در ادامه گفت: دریافت عوارض از کنسانتره از سوی گمرک، غیرقانونی است و ضرر و زیان زیادی برای صادرکنندگان به همراه داشته است.


حسینقلی افزود: این عوارض از مهرماه پارسال وضع شده، این در حالی است که کنسانتره به عنوان ماده خام محسوب نمی‌شود.
به گفته این مقام صنفی، عوارض یاد شده در ابتدا ۲۰ درصد تعیین شد که در ادامه با اعتراضات فراوان به ۱۲ درصد کاهش یافت؛ همچنین مقرر بود این عوارض تا پایان سال ۹۸ دریافت شود.


وی بیان داشت: اکنون با گذشت ۶ ماه از سال ۹۹ گمرک همچنان به دریافت عوارض از کنسانتره می پردازد و با وجود مکاتبات متعدد با وزارتخانه، هیچ کس پاسخگو نیست.


حسینقلی ادامه داد: در این زمینه، رای دیوان عدالت اداری، معاونت حقوقی وزارت صمت و نامه رضا رحمانی وزیر پیشین صمت نیز بر برقراری این عوارض تا پایان پارسال است، اما مناسفانه گمرک همچنان عوارض بر اخذ عوارض تاکید دارد.


وی یادآور شد:‌ این عوارض تاکنون ضررو زیان زیادی شاید بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان، برای همه صادرکنندگان کنسانتره به دنبال داشته است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family