×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: امروزه یکی از مهم‌ترین عوامل پایداری یک شرکت و بقای آن در بازارهای جهانی، صادرات است. چرا که صادرات باعث می‌شود یک شرکت بتواند تولیدات خود را مطابق با نیاز و استانداردهای جهانی تنظیم کند و در کنار آن سهمی را در بازار جهان از آن خود سازد.

این مهم در مورد صنعت فولاد ایران طی سال‌های 1394 و 1395 به‌دست آمد و در این 2 سال، میزان صادرات فولاد ایران به‌طور قابل توجهی افزایش یافت. در واقع صادرات، راه نجات فولادسازان در دوران رکود بود و با کاهش میزان تقاضای داخلی فولاد و رکود نسبی در این صنعت، شرکت‌های فولادی با انجام بازاریابی و صادرات به‌موقع توانستند تا حد زیادی خود را از وضعیت رکود خارج کنند. ضمن اینکه توافق برجام نیز تبعات ناشی از تحریم‌ها را از بین برد و فضا را برای افزایش فعالیت فولادسازان ایران در بازارهای بین‌المللی افزایش داد. در نتیجه فولادسازان کشور توانستند با فضای ایجاد شده ناشی از برجام، سهم مهمی از بازارهای فولاد را تصاحب کنند. با این حال باید بازار ایجاد شده حفظ شود و لازمه آن نیز برنامه‌ریزی شرکت‌ها برای اهداف بلندمدت و اتخاذ شرکای تجاری مطمئن است.

در سال 1395، ایران موفق به صادرات بیش از 6 میلیون تن فولاد شد. از جمله شرکت‌های صادرکننده می‌توان به شرکت فولاد خوزستان با صادرات 9/1 میلیون تن، شرکت فولاد مبارکه با صادرات 4/1 میلیون تن و شرکت فولاد هرمزگان با صادرات یک میلیون تن اشاره کرد که رکورد تاریخی برای کشور رقم زدند. عوامل متعددی در دست‌یابی کشور به این رکورد موثر بود. پس از اجرایی شدن توافق برجام، فراهم بودن فضای منطقه‌ای برای صادرات محصولات غیر نفتی، آماده‌سازی بهتر میدان‌های کاری برای صادرکنندگان نسبت به گذشته، کم بودن تقاضا نسبت به تولید فولاد در داخل کشور و در نتیجه تلاش برای صادرات بیشتر آن به خارج، از جمله عواملی هستند که روند افزایش صادرات فولاد در سال 95 را درمقایسه با سال‌های گذشته تسهیل بخشید.

از عوامل دیگر این موفقیت می‌توان به رویکرد صادراتی فولادسازان اشاره کرد. شرکت‌هایی همچون فولاد خوزستان، فولاد هرمزگان و فولاد مبارکه با رویکرد حضور در بازارهای جهانی سعی در معرفی خود در بازارهای جهانی داشتند و مشتریان سنتی و پایدار خود را در بازار حفظ کردند. علاوه بر این، حفظ تولید محصول مرغوب و باکیفیت، توانست روند صادرات فولاد را طی این سال‌ها حفظ و ارتقا دهد. بنابراین هم میزان تولید مازاد داخلی و هم فراهم آمدن بستر مناسب منطقه‌ای صادرات فولاد، به کسب این رکورد موفقیت‌آمیز منجر شد.

رفع تحریم‌ها، آغاز جهش صادرات فولاد ایران
تا پیش از برجام، بسیاری از مشتریان فولاد ایران با دیده تردید به بازار ایران و محصولات آن نگاه می‌کردند؛ چرا که وضعیت ایران به‌دلیل تحریم‌ها در بازارهای جهانی مشخص نبود. در عین حال معامله با ایران از نظر بسیاری از مشتریان خارجی ریسک‌های بسیاری داشت و در واقع تجارت ایران با دیگر کشورها محدود شده بود. این در حالی است که رفع تحریم‌ها و در پی آن باز شدن فضای اقتصادی و سیاسی، از ریسک خریداران فولاد ایران کاست.

برای مطالعه متن کامل این یادداشت، شماره 83 ماهنامه «اخبار فلزات» بخش فولاد را مطالعه نمایید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 3534

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family