×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: کشور پهناور ایران از مزیت‌های نسبی فراوانی از قبیل دسترسی به آب‌های آزاد، منابع انرژی فراوان و نیروی انسانی متخصص برخوردار است. علاوه بر این، کشور روی یکی از کمربندهای اصلی کوهزایی غنی از انواع مواد معدنی ارزشمند با ذخیره بالغ بر 60 میلیارد تن، واقع شده است و یکی از کشورهای صاحب‌نام و مطرح در این حیطه به‌شمار می‌رود. به‌گونه‌ای که از منظر تنوع مواد معدنی، جز 10 کشور برتر دنیا محسوب می‌شود. در همین راستا و با توجه به سیاست‌ها و برنامه‌های دولت یازدهم در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، اقدامات متعددی در جهت استفاده بهینه از ذخایر معدنی و به‌منظور تامین خوراک کارخانه‌های فعلی، برنامه‌ریزی شده‌اند یا در دست اجرا هستند.

جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیازمند ایجاد امنیت اقتصادی، تقویت بخش خصوصی از طریق احترام و تضمین مالکیت فردی و خصوصی، جلوگیری از اِعمال فراقانونی، ایجاد فضای رقابتی سالم، تضمین قراردها و فعالیت‌های اقتصادی از طریق تصویب قوانین شفاف و کارآمد است.

بخش معدن و صنایع معدنی با چالش‌های متعددی روبه‌رو است و نیاز‌های متفاوتی دارد. اطلاعات پایه مورد نیاز این بخش از سطح کشور، محدود است. لزوم تجهیز و نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات فرسوده معدن بیش از پیش احساس می‌شود. زیرساخت معادن به‌خصوص در مناطق کمتر توسعه یافته با مشکلات متعددی مواجه است. فعالیت‌های معدن‌کاری در مقایسه با سایر فعالیت‌های اقتصادی ریسک بالایی دارد.

البته لازم به‌ذکر است که طی سال‌های اخیر اقدامات متعددی برای حل این مشکلات انجام شده است. در همین راستا برنامه‌های اکتشافی گسترده‌ای به‌منظور جبران عقب‌ماندگی در این بخش و ایجاد فضای جدید در جهت کشف منابع معدنی متنوع برای توسعه بخش معدن، تهیه مستندات اکتشافی مطابق با استانداردهای جهانی جهت ارائه به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و همچنین سرمایه‌گذاری اکتشافی در مناطق محروم در دست اقدام است. عملیات اکتشافی در قالب پهنه‌هایی در 21 استان و 27 پهنه با وسعت 250 هزار کیلومتر مربع به‌خصوص در بخش‌های مرزی شرق و غرب کشور و مناطق مختلف با اجرای اکتشافات سیستماتیک بر مبنای آخرین دستاوردهای علمی، جهت دست‌یابی به ذخایر معدنی و ایجاد تنوع در فعالیت‌های اکتشافی مواد معدنی در حال اجرا هستند. باید خاطرنشان ساخت که طی سال‌های 92 تا 95 بیش از 380 هزار متر حفاری انجام شد و در همین زمان، حدود 450 میلیون تن به ذخایر زغال‌سنگ، 350 میلیون تن به ذخایر آهن و 50 درصد به ذخایر طلای کشور افزوده شد. از دیگر اقداماتی که طی سال‌های اخیر انجام شده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. برنامه‌ریزی در جهت توسعه پایدار بخش فولاد با انجام عملیات اکتشافی برای تامین سنگ آهن واحدهای فعلی و طرح‌های توسعه فولاد کشور
2. برنامه‌ریزی در جهت نوسازی تجهیزات و ماشین آلات بهره‌برداری معادن
3. کاهش ریسک سرمایه‌گذاری از طریق صندوق بیمه‌سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی
4. تامین زیرساخت‌های مورد نیاز معادن کشور همچون آب، برق، راه آهن و ... در قالب طرح ایجاد زیربنای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی

برای مطالعه متن کامل یادداشت " رونق صنایع معدنی، دستاورد دولت یازدهم است. " می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 83 و بخش نگاه ماه مراجعه کنید.

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 3574

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family