مرتضی یزدخواستی مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس


حوزه معدن و صنایع فلزی از محرک‌های اصلی در مسیر توسعه اقتصادی کشور محسوب می‌شوند. در این میان، صنعت فولاد به سبب استراتژیک بودن و سهمی که در توسعه کشور دارد، جایگاه ویژه‌ای را به‌خود اختصاص داده است.

در همین راستا دولت یازدهم در دوران فعالیت 4 ساله خود کوشید تا با حمایت، موجبات توسعه این صنعت را فراهم آورد. استفاده از مدیران با تجربه، توجه به تکمیل طرح‌های هفت‌گانه، اجرای طرح‌های توسعه‌ای و .... نمونه‌ای از اقدامات دولت تدبیر و امید است. به‌علاوه دولت در سال‌های اخیر کوشید تا با برقراری ارتباط مجدد با سایر کشورها، زمینه حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فعال و همکاری مشترک با آن‌ها را فراهم آورد. بدون شک این موارد در آینده نیز زمینه‌ساز رونق این صنعت خواهد بود.

شاخص‌های مختلف اقتصادی همچون ثبات ارز، نوسانات بازار، رکود، رونق و ... مواردی هستند که صنایع را متاثر می‌سازند. در دوران فعالیت دولت یازدهم تلاش شد تا این شاخص‌ها به‌گونه‌ای هدایت شوند تا صنعت فولاد در مسیر توسعه قرار گیرد. ایجاد ثبات در بازار ارز یکی از دستاوردهای مهم اقتصادی دولت یازدهم در سال‌های اخیر است. در دوران فعالیت این دولت، ارز نوسان چندانی را تجربه نکرد. تنها تفاوت ناگهانی و دور از انتظار آن را می‌توان، زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دانست که این مورد هم مقطعی، زودگذر و ناشی از شوک بازار بود. ثبات یاد شده تاثیر به‌سزایی در صنایع خواهد داشت، چرا که فعالیت‌های صنعتی زمان‌بر هستند. زمانی که بازار از ثبات لازم برخوردار باشد، فعالان صنعتی می‌توانند از این آرامش برای برنامه‌ریزی و رونق کسب‌وکار خود استفاده کنند. به‌عنوان مثال در چنین شرایطی می‌توان روی قرار همکاری با پیمانکاران حساب کرد. پیمانکاری که برای حمل‌ونقل با شرکتی قرارداد دارد، با تغییر نرخ ارز، خواستار تغییر شرایط خواهد شد. این خواسته از سوی تمامی پیمانکاران در حوزه‌های مختلف مطرح می‌شود و در نهایت مشکلات مالی فراوانی را برای مجموعه به‌دنبال خواهد داشت. زیرا یک مجموعه با برآوردهای اولیه‌ای از هزینه‌ها تشکیل شده است. در نتیجه تغییر شرایط بازار، مشکلات متعددی را در سطوح مختلف پدید می‌آورد.

یکی از روش‌های ایجاد اشتغال و گردش پول در هر جامعه‌ای، سرمایه‌گذاری و فعالیت در حوزه ساخت‌وساز و مسکن محسوب می‌شود. اما چند سالی می‌شود که این بخش با رکود مواجه شده و همین موضوع صنایع متعددی از جمله فولاد را متاثر ساخته است. در این میان و در چنین شرایطی نباید از این نکته غافل شد که تنها یکی از کاربردهای فولاد به صنعت ساخت‌وساز تعلق دارد، درحالی که این فلز کاربردهای متنوع صنعتی دیگری نیز دارد. بنابراین باید از موقعیت برای توسعه و تکمیل زنجیره فولاد در صنایع پایین‌دست و استفاده از آن در دیگر کاربردهای صنعتی کوشید.

لازم به‌ذکر است که با اینکه کشور در سال‌های اخیر در مواردی با رکود مواجه شد، اما صنایع فولاد از توسعه بازنماندند. برای نمونه شرکت‌هایی چون فولاد مبارکه یا هرمزگان، طرح‌های توسعه خود را آغاز کردند. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، ظرفیت تولید خود را با راه‌اندازی خطوط جدید و در قالب طرح‌های توسعه‌ای افزایش داد. بسیاری از طرح‌های نیمه‌تمامی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد، به فعالیت و تکمیل کار پرداختند. در مجموع موارد متعددی از این دست تکمیل پروژه‌ها در سال‌های اخیر وجود داشته‌اند. این مثال‌ها حکایت از وجود فضای رقابتی در کشور و در میان صنایع دارد. البته در این میان لازم به‌ذکر است که ساختار غیر خصوصی که در حجم عمده‌ای از ساختار صنعت فولاد کشور حاکم است، موجب شده که این رقابت به‌صورت متقارن و اصولی اجرا نشود و لازم است این موضوع اصلاح شود. برای مطالعه متن کامل یادداشت " رویای ورود سرمایه‌گزاران خارجی به واقعیت پیوست"، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 83 و بخش نگاه ماه مراجعه کنید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 3721

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family