×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: شرایط عرضه و تقاضای فولاد در بورس کالا طی یکی دو سال اخیر تغییر کرده است و بسیاری از تولیدکنندگان بخش خصوصی در این بازار حضور ندارند. چرا که با کاهش تقاضای فولاد، میزان عرضه نیز با افت مواجه شد و در مقابل، میزان صادرات افزایش یافت. این در حالی است که هیچ یک از محصولات فولادی در سال 1395 از طریق بورس کالا صادر نشدند. اما صادرات سنگ آهن از طریق این نهاد انجام شد. جذابیت‌های موجود در بازار صادراتی بورس کالای سنگ آهن باعث تمایل تولیدکنندگان شده بود و در صورتی که چنین جذابیت‌هایی برای معاملات فولاد فراهم شود، تولیدکنندگان فولاد به‌سمت استفاده از بورس کالا برای صادرات محصولات خود متمایل خواهند شد. در عین حال برای انجام معاملات صادراتی، باید امکانات و تسهیلات به‌ویژه در مبادی خروجی کشور برای فولادسازان ایجاد شوند تا صادرات این محصولات از طریق بورس کالا صورت گیرد.

طی 2 سال اخیر وضعیت معاملات فولاد در بورس کالا به‌طور قابل ملاحظه‌ای تغییر کرده است. از یک سو به‌دلیل کاهش مصرف فولاد در کشور، تقاضا نیز برای محصولات فولادی با افت مواجه شده است و از سوی دیگر، با افت تقاضا، برخی از فولادسازان میزان تولیدات خود را کاهش دادند و نیز از میزان عرضه خود در بورس کالا کم کردند تا به‌نوعی کمبود تقاضا جبران شده باشد. از این‌رو حجم مبادلات فولاد در بورس کالا چه به‌صورت هفتگی و چه به‌صورت ماهانه در مقایسه با سال‌های قبل کاهش یافته است. این موضوع در مورد شرکت‌های خصوصی فولاد بیشتر نمایان است. زیرا این تولیدکنندگان که اغلب به عرضه به‌صورت خرد می‌پردازند، با کاهش تقاضا با مشکل فروش مواجه شده و در نتیجه تولیدات خود را کاهش داده‌اند. این در حالی است که در مقابل تولیدکنندگان بخش خصوصی، شرکت‌های دولتی و شبه دولتی تولیدکننده فولاد که همواره و در هر شرایطی اعم از رونق و یا رکود بازار، پای ثابت بورس کالا هستند، در مجموع و از لحاظ کمیت، کاهش چشمگيری را تجربه نکرده‌اند و صرفاً به میزان صادرات، از عرضه داخلي آن‌ها كسر شده است.

خوشبختانه رقم صادرات فولاد نیز طی سال‌های 1394 و 1395 نسبتاً خوب و بي‌سابقه بود و با توجه به كاهش تقاضاي داخلي، این اقدام نیز بسیار مناسب و به‌جا تلقی می‌شود كه علاوه بر ارزآوري براي كشور، در راستاي كمك به برقراری تعادل در عرضه و تقاضا و تنظيم بازار داخلي صورت گرفت. با این حال طی این مدت، کیفیت عرضه‌های داخلي آن‌ها نیز به همین نسبت تغییر کردکه با این وصف حجم عرضه‌ها افزایش یافته و شرایط فروش نیز عمدتاً به‌صورت نسيه و تعداد دفعات عرضه کاهش یافت. به‌طور مثال اگر پیش از این در یک هفته 100 هزار تن فولاد طی حداقل 8 عرضه با مقادیر متفاوت و بر حسب نیاز خریداران و عمدتاً به‌صورت نقدی انجام می‌شد، اما طی 2 سال اخیر مقدار یاد شده، حداکثر در 4 عرضه بزرگ با شرایط پرداخت نسیه (اعتباری) انجام شد که به‌نظر می‌رسد عرضه‌کنندگان بزرگ فولادی در کشور بر اساس اجبار شرایط بازار بدین منوال اقدام کردند.

لزوم تقویت فولادسازان کشور از طریق بورس کالا
در بسیاری از کشورهای دارای بازار مشخص، انجام معاملات در بورس کالا به تولیدکنندگان و خریداران کمک شایانی می‌کند. چرا که در وضعیت رونق، وضع بازار مشخص است و عرضه‌کننده و خریدار به‌راحتی قادر به انجام معامله در بورس کالا هستند. این در حالی است که در وضعیت و شرایط سخت رکودی که هم‌اکنون فولادسازان کشور در آن قرار دارند، با انجام معاملات متنوع و با ارائه تسهیلات از سوی نهادهای حمایتی، عرضه‌کنندگان و خریداران می‌توانند در بورس کالا به معامله بپردازند. البته با توجه به شرایط کنونی و تعهدات مترتب به خریداران و عرضه‌کنندگان فولاد در بورس کالا، از امتیازات جذابیت بورس کالا برای خریداران و عرضه‌کنندگان به‌ویژه عرضه‌کنندگان بخش خصوصی کاسته شده است. چرا که روند معاملات این تولیدکنندگان در بورس کالا با توجه به کاهش تقاضا با افت مواجه شده است. علاوه بر این عرضه‌کنندگان دولتی و شبه دولتی نيز در حد رفع تکلیف، خود را متعهد به حضور در بورس کالا می‌دانند. چرا که برخی از این تولیدکنندگان تصور می‌کنند که با انجام صادرات، بورس کالا کمک قابل قبولی به آن‌ها نمی‌کند.

متن کامل این یادداشت را در شماره 83 ماهنامه «اخبار فلزات» بخش بورس، بازار و تحلیل مطالعه نمایید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 3770

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family