×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: اگر قرار باشد هر کشور اهداف عالی خود را تعقیب کند، باید بزرگ‌ترین دغدغه آن و شرکت‌های فعال در حوزه‌های اقتصادی دست‌یابی به استانداردها در سطوح بالا برای منافع ملت‌ها باشد. در حقیقت دست‌یابی به سطوح بالای استانداردهای زندگی به‌نحو مطلوب یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های دولت‌ها بوده است.

برای دست‌یابی به این هدف، در درجه اول باید بهره‌وری در سطح ملی رخ دهد و در تمام شاخص‌ها مانند شاخص رفاه، سلامت، بهداشت، اشتغال، علم و سایر شاخص‌ها به سطوح استاندارد قابل قبول برسد تا تمام افراد جامعه احساس توسعه‌یافتگی کنند. با ارتقای بهره‌وری در سطح ملی می‌توان به این شاخص‌ها در سطوح بالا دست یافت. بهره‌وری به معنی میزان ستانده از یک واحد کار یا سرمایه‌های مادی است. در کنار بهره‌وری نیز می‌توان با اِعمال شاخص‌های مالی و اقتصادی برای واحدهای تولیدی، به جذب سرمایه‌گذاری خارجی پرداخت. اما در حال حاضر وجود مشکلات متعدد، مانع از جذب سرمایه‌گذاری شده است.

هنگامی که سرمایه‌های مادی به اقتصاد وارد می‌شوند، عوامل تولید را تشکیل می‌دهند. ضمن اینکه در عوامل تولید پارامترهایی همچون منابع طبیعی، معادن، مکان و... دخالت دارند. بهره‌وری یعنی باید ارزش به‌دست آمده از یک واحد مصرف سرمایه و ستانده از ارزش یک واحد نیروی کار افزایش یابد. این دو مقوله در کنار یکدیگر بهره‌وری را تشکیل می‌دهند. در عین حال بهره‌وری ملی باید در همه افراد جامعه در حوزه‌های اقتصاد، فرهنگ، علم، نوآوری و غیره به‌کارگیری سرمایه‌ها تسری یابد. نقطه افتراق توسعه‌یافتگی و توسعه‌نیافتگی در میزان بهره‌وری نهفته است.
شالوده بهره‌وری در بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ بخش خصوصی شکل می‌گیرد. در این بنگاه‌ها، نیروی انسانی باید در ازای سرمایه‌ای که برای آن‌ها صرف می‌شود، بهره‌ور باشد. هنگامی که بنگاه‌های اقتصادی یکی پس از دیگری بهره‌وری را سرلوحه کار خود قرار دهند، بهره‌وری ملی حاصل می‌شود. هنگامی که بهره‌وری در کار و سرمایه رخ دهد، خروجی آن یعنی درآمد سرانه افزایش می‌یابد. امروزه برای توسعه‌یافتگی کشورها، شاخص درآمد سرانه به‌کار می‌رود.

میزان بهره‌وری در ایران کم است
متاسفانه در کشور ما در بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته تاکنون، میزان بهره‌وری مناسب نیست، زیرا نیروی کار بهره‌ور برای آن تعریف نشده است. در عین حال مدیریت سیستم در داخل شرکت‌ها حاکم نیست. این یعنی مدیریت نوین باید مبتنی بر تعریف یکپارچه‌سازی با هدف‌گذاری مشخص و در نهایت فعالیت‌ها و فرآیندهای درون یک شرکت کاملاً مدرنیزه باشد، به‌گونه‌ای که خدمات و محصولات ارائه شده از سوی آن‌ها رقابتی، دارای قابلیت استاندارد و قابل عرضه در مقابل رقبای خود باشد. در حالی که در ایران این‌گونه نیست و خدمات و محصولات بهره‌وری لازم را ندارند. زیرا در ایران کالاها و خدمات مبتنی بر سیستم مدیریت دانش‌محور و کیفی، ارائه محصول به‌موقع، با کیفیت و کارآمدی بالا و قیمت مناسب، عرضه و تولید نمی‌شوند. البته این موضوع در مورد همه بنگاه‌ها صادق نیست. بنگاه‌هایی که در کشور به اصول مدیریت سیستمی و بهره‌ور در واحد خود پرداخته‌اند و از الگوهای روز پیروی کرده‌اند. مشاهده می‌شود که این شرکت‌ها در مقایسه با سایر شرکت‌ها در همه عرصه‌ها موفق‌تر عمل می‌کنند.

متن کامل این یادداشت را در شماره 83 ماهنامه «اخبار فلزات» و بخش معدن مطالعه نمایید.

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 3870

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family