×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: در جهان کنونی و در عرصه‌های رقابت تجارت جهانی، برندها اهمیت ویژه و ممتازی را برای خود به‌دست آورده‌اند. چرا که ایجاد این مفهوم و استفاده از آن در صحنه رقابت بین‌المللی، به تسهیل و رشد پارامترهای کسب‌وکار منجر خواهد شد. در عین حال برند به حفظ مشتریان سابق و ایجاد مشتریان جدید کمک می‌کند؛ در نهایت نیز به کسب سود بالا برای صاحبان آن منجر خواهد شد. با این ‌حال این مفهوم هنوز آن‌طور که باید و شاید در ایران مورد توجه قرار نگرفته است. همین موضوع و تداوم چنین کوتاهی‌هایی می‌تواند زمینه‌ساز عقب ماندن ایران در بازارهای جهانی و متضرر شدن صاحبان صنایع را بیش از پیش فراهم آورد.

اغلب کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس، به‌عنوان عضو فعال به سازمان تجارت جهانی ملحق شده‌اند. پیوستن عراق به سازمان تجارت جهانی، زنگ خطری برای صنعت فولاد ایران است و از قدرت رقابت‌پذیری صنایع داخلی می‌کاهد.

در عصر حاضر، فضای رقابت تنگ‌تر و در نتیجه حضور برندها پررنگ‌تر می‌شود. در چنین شرایطی نبود این مفهوم موجبات متضرر شدن صنایع داخلی را فراهم می‌آورد. در این میان تولیدکنندگان بدون شناسنامه و هویت، هیچ جایی برای تعیین قیمت در بازار نخواهند داشت و در نهایت به‌سمت خام‌فروشی پیش خواهند رفت. در این رقابت، حضور شرکت‌ها برای معرفی محصولات معنا ندارد و نتیجه موفقیت‌آمیزی را به‌دنبال نخواهد داشت.

اولین گام برای حرکت به‌سوی جهانی شدن این است که تولیدکنندگان و فعالان در حوزه صنایع معدنی و فلزی، نیاز به این مفهوم را احساس کنند و مزیت‌های استفاده از آن را بشناسند. بسیاری از فعالان و مدیران صنایع، هنوز تفاوت میان برند و تریدمارک را نمی‌دانند و در مباحثات ادعا می‌کنند که تولیدات آن‌ها برند محسوب می‌شوند. در حالی که مفهوم مورد بحث، ثبت شدنی نیست، بلکه در اذهان بازار جهانی جای دارد و نقش می‌بندد. بنابراین، مقدمه و شروع کار برای برندسازی این است که شرکت‌های داخلی بپذیرند در عصر چهارم تجارت مشغول فعالیت هستند. در این عصر برندها خرید و فروش می‌شوند. در گام دوم باید از متخصصان این حوزه برای ایجاد مقدمات، پایه‌های معماری مفهوم یاد شده، رنگ، شعار و... استفاده کنند.

در همین راستا به شرکت‌های بزرگی که در زمینه صنایع معدنی و فلزی همچون تولید فولاد، سنگ آهن و .... مشغول فعالیت هستند، پیشنهاد می‌شود فروش و بازاریابی برای محصولات را خود آن‌ها انجام ندهند. به شرکت‌های بزرگی همچون فولاد مبارکه، ذوب آهن، فولاد اکسین، ذوب آهن، فولاد خوزستان و... که حجم قابل توجهی از تولیدات خود را صادر می‌کنند، توصیه می‌شود، برای یک سال، تنها یک دهم هزینه‌های بازاریابی و فروش خود را به برندینگ و در ادامه مارکتینگ و فروش اختصاص دهند. این فعالیت‌ها را هم با کمک شرکت‌های معتبر در این زمینه انجام دهند. بدون شک تنها پس از گذشت یک سال، موفقیت چند برابری نصیب این شرکت‌ها خواهد شد.

برای مطالعه متن کامل یادداشت " دوران مزیت نسبی در تجارت پایان یافته است "، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 83 و بخش بازار مراجعه کنید.K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 3892

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family