×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: صنعت آلومینیوم کشور از دهه 40، به‌عنوان اولین تولیدکننده شمش در منطقه خاورمیانه، فعالیت خود را آغاز کرده است. چرا که در ایران پتانسیل‌های متعددی برای تولید آلومینیوم وجود دارد. منابع غنی انرژی، نیروی جوان، تحصیل‌کرده و آماده‌کار، وسعت و پهناوری کشور از مزیت‌های تولید این فلز به‌شمار می‌رود. این در حالی است که طی سال‌ها صنعت آلومینیوم مورد غفلت مسئولان قرار داردو بسیاری از کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس، با سابقه‌ای نه‌چندان طولانی و تنها با تکیه بر مزیت انرژی، به تولید آلومینیوم، آن هم با ظرفیت‌های بسیار بالا مبادرت کرده‌اند.

صنعت آلومینیوم نیازمند متولی مناسب برای برنامه‌ریزی بر اساس نظرات کارشناسان، تجمیع فعالان صنعت آلومینیوم در همه حلقه‌های زنجیره تولید، تعامل و همکاری مشترک میان مدیران صنایع بالادست و پایین‌دست برای ارتقای تولید است.

ایران اولین کشور تولیدکننده آلومینیوم در منطقه خاورمیانه است. اما این صنعت در 20 سال گذشته مورد بی‌مهری وزرات صنعت، معدن و تجارت، مسئولان مربوطه و همچنین نهادهای دولتی قرار گرفت. تا جایی که امروزه کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس، که حتی به‌اندازه یک جزیره ایران هم نیستند، بیش از 5 میلیون تن آلومینیوم در سال تولید می‌کنند. در حالی که ایران با سابقه طولانی که به آن اشاره شد، در سال گذشته، تنها نزدیک به 360 هزار تن از این فلز را تولید کرده است. در نتیجه انتظار می‌رفت گام‌های بلندی در راه بهبود و افزایش تولید این فلز برداشته شود.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، تعیین متولی مناسب برای این صنعت و اختصاص برنامه‌ریزی صحیح از سوی کارشناسان این حوزه، می‌تواند زمینه‌ساز رفع مشکلات این بخش باشد. راهکارهای حل مشکلات صنعت آلومینیوم را می‌توان در رده‌های متفاوت ارائه کرد. توجه به نظرات کارشناسی فعالان این صنعت در تمامی حلقه‌های زنجیره تولید آلومینیوم و همکاری مشترک میان آن‌ها اساسی‌ترین اقدامی است که در نهایت نتایج مثبتی را دربر خواهد داشت. در ادامه باید به بازارسازی‌های اولیه توجه شود. تکمیل حلقه‌های تولید محصولات آلومینیومی در مرحله بعدی قرار می‌گیرند. تولید صادرات‌محور با اولویت محصولات پایین‌دستی اهمیت به‌سزایی دارد. تولیدکنندگان نیز باید برای تجهیز امکانات و به‌روزرسانی خط تولید خود تلاش کنند. لازم به‌ذکر است که حل مشکلات یاد شده در نهایت به ایجاد اشتغال و برطرف کردن بسیاری از مشکلات این بخش منجر خواهد شد.

طی سال‌های گذشته در حوزه محصولات پایین‌دستی، بسیار ضعیف عمل شده است. این عدم موفقیت دلایل متعددی دارد. یکی از اساسی‌ترین مشکلات این حوزه را می‌توان به فروش انحصاری و قیمت بسیار بالای شمش آلومینیوم تولیدی داخلی در مقایسه با نرخ صادرات آن نسبت داد. متاسفانه به‌علت نداشتن متولی برای حل مشکلات این صنعت و به منظور تامین نقدینگی مورد نیاز سال‌هاست که شمش آلومینیوم به‌صورت انحصاری فروخته می‌‍‌‌شود. این موضوع در نهایت به انحصار ارائه محصول تبدیل خواهد شد و هزینه چنین ناکارآمدی و بی توجهی‌هایی به صنایع پایین دستی تحمیل می‌شود. چنانچه در سال گذشته هم اتفاق افتاد که شمش آلومینیوم برای مدتی در بورس عرضه نشد و رشد قیمت‌ها را به‌همراه داشت تا انحصار طلبان به سود مورد نظر خود دست یابند. در چنین شرایطی، صنایع داخلی مصرف‌کننده، یا توانایی خرید ندارند و یا در صورت خرید، قیمت تمام‌شده محصولات پایین‌دستی آلومینیومی کشور، قابلیت رقابت در بازارهای جهانی را نخواهند داشت. برای رفع این مشکل، باید سیاست‌ها به‌گونه‌ای تنظیم شوند تا اولویت فروش شمش آلومینیوم به محصولات پایین‌دست اختصاص یابد و نرخ شمش تولید داخل حداقل معادل نرخ صادراتی آن شود و تحقق این امر به ایجاد ارزش افزوده بالاتر منجر خواهد شد.

برای مطالعه متن کامل یادداشت " صنعت آلومینیوم بدون متولی مانده است"، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 83 و بخش فلزات غیرآهنی مراجعه کنید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 3895

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family