• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مواد معدنی برای ساخت بسیاری از مصنوعات و تجهیزات به کار می‌روند و سهم قابل قبولی در حوزه صنایع بزرگ دارند، در بسیاری از موارد، بدن انسان به کانی‌ها نیاز دارد. به عنوان مثال چندی پیش پژوهش‌هایی از سوی پژوهشگران انجام شد و براساس آن لیتیوم به عنوان ماده‌ای برای جلوگیری از آلزایمر شناخته شد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت، این در حالی است که عنصر لیتیوم یکی از کانی‌های استراتژیک جهان است و در آینده نه‌چندان دور که صنعت خودروسازی به سمت ساخت خودروهای هیبریدی پیش می‌رود، بازار این محصول بسیار داغ خواهد شد. در این زمینه شاهدیم کشوری همچون افغانستان به دلیل برخورداری از ظرفیت بالای این ماده معدنی شهرت جهانی یافته و در صورت خارج شدن از شرایط فعلی و سرمایه‌گذاری روی ذخایر بزرگ لیتیوم، به ارزش‌افزوده قابل‌قبولی دست خواهد یافت. در این میان ایران نیز به دلیل نزدیک بودن ساختار زمین‌شناسی به افغانستان، از ظرفیت‌های قابل‌قبول لیتیوم برخوردار است؛ اما تا به امروز به دلیل نبود سرمایه‌گذاری مناسب فقط مراحل شناسایی و اکتشافات آن انجام شده است. بنابراین امید می‌رود با تزریق منابع مالی به این ماده معدنی زمینه استحصال لیتیوم در کشور فراهم شود و ارزش‌افزوده بالایی از آن به‌دست آید.

ظرفیت بالای لیتیوم در ایران
براساس آمار و گزارش‌های موجود سازمان جهانی و با توجه به برخورداری عنصر لیتیوم از جایگاه ویژه در دنیا، اعلام شده کشورهایی که تا ۲۰سال آینده موفق به تولید ماشین‌های هیبریدی نشوند از جرگه خودروسازان خارج خواهند شد و صرفه اقتصادی برای کشورهای تولیدکننده خودروهای غیرهیبریدی وجود نخواهد داشت. در واقع تولید این خودروها وابسته به عنصر لیتیوم است و با انجام عملیات فرآوری، امکان استفاده از آنها در ساخت خودرو فراهم خواهد شد. لیتیوم در صنایع مختلف دیگری نیز استفاده می‌شود؛ نمونه‌ای از صنایع پایین‌دستی، تولید باتری‌های لیتیومی است اما نکته مهم درباره لیتیوم، کاربرد عمده و مهم آن در صنایع های‌تک همچون ساخت کلاهک‌های نیروگاه‌های اتمی است که به عنوان عایق حرارتی از آن استفاده می‌شود. در ساخت موشک، هواپیما و سفینه‌های فضایی نیز از لیتیوم استفاده می‌شود. معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره اکتشافات انجام شده در زمینه لیتیوم به صمت گفت: لیتیوم را در ۳ شکل می‌توان در کشور ردیابی کرد. یکی از آنها از طریق شورابه‌های نمکی است که به میزان قابل‌قبولی در ایران وجود دارد و این عنصر را می‌توان به عنوان محصول جانبی در صفحه‌های نمکی یافت. در این زمینه اقداماتی انجام شده اما برای مشخص کردن میزان ذخیره آن باید منابع مالی تامین شود تا ادامه اکتشافات در مراحل تفصیلی انجام شود. بهروز برنا ادامه داد: به طور نمونه در کویر خور، دریاچه نمک، کویر حاج علی قلی در دامغان و شرق کشور نیز می‌توان لیتیوم را ردیابی کرد. علاوه بر این در آب دریاها نیز امکان وجود لیتیوم هست. در چابهار و در مناطقی همچون خلیج تیس و منطقه «پزم» که تبخیر بخشی از آب دریا زیاد است می‌توان به دنبال لیتیوم رفت. (در این زمینه نتایج خوبی گرفتیم و می‌توان آنها را ادامه داد. ‌)برنا افزود: اما اصلی‌ترین منبع برای یافتن لیتیوم. سنگ‌های موسوم به گرانیت‌هاست که در اصطلاح به آنها لیتیوم سنگی گفته می‌شود و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی نیز در این زمینه اقداماتی انجام داده است.

در منطقه خراسان‌رضوی، سیستان و بلوچستان و زون سنندج سیرجان نیز می‌توان انتظار لیتیوم را داشت. به گفته معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، سازمان، پهنه‌بندی‌هایی برای یافتن لیتیوم انجام داده و در چند پهنه نیز فعالیت داشته و نتایج خوبی به‌دست آورده است. اما از آنجایی که همسایه ایران (افغانستان) در بحث لیتیوم سنگی، منابع خوبی دارد و پیوند زمین‌شناسی ایران با این کشور نیز مطلوب است، چنانچه بودجه‌های اکتشافی خوبی برای این موضوع در نظر گرفته شود به نتیجه مناسب و مطلوبی می‌رسیم. برنا ادامه داد: سازمان زمین‌شناسی این موضوع را جزو اولویت‌های خود قرار داده اما برای رسیدن به این هدف باید شرایط مطلوب‌تری داشته باشد تا بتواند محدوده‌های مشخصی برای ذخایر لیتیوم تعیین کند. البته تاکنون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در مرحله شناسایی این ماده معدنی قرار داشته و تارگت‌ها مشخص شده است اما در صورت انجام مراحل بعدی که پی‌جویی و اکتشافات عمومی است تصور بهتری از لیتیوم در کشور به‌دست خواهد آمد. به گفته وی، درحال‌حاضر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران از نظر دانش فنی برای اکتشاف این عنصر هیچ‌گونه مشکلی ندارد و تنها برای شتاب گرفتن ادامه عملیات باید منابع مالی در اختیارش قرار گیرد تا به عنوان یک پروژه مستقل به نام «پروژه لیتیوم» در برنامه‌های خود تعریف کند. برنا افزود: در بحث فرآوری نیز سازمان زمین‌شناسی روی نمونه‌هایی از شورابه‌های کشور و همچنین بولیوی اقداماتی انجام داده و توانسته برای رساندن لیتیوم به گریدهای بالاتر دانش فرآوری، آن را بومی‌سازی کرده و این‌کار را در مقیاس آزمایشگاهی اجرا کند. وی با بیان اینکه ارزش‌افزوده حاصل از این محصول بسیار بالاست در ادامه گفت: در زمینه فعالیت‌های معدنی و دستیابی به ذخایر لیتیوم، بولیوی پیشنهاد فعالیت روی یک محدوده را به سازمان زمین‌شناسی داد اما به دلیل نبود حمایت مالی و نداشتن سرمایه و برخی قوانین نتوانستیم این پروژه را قبول کنیم و در نتیجه این کار از سوی کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ها انجام شد. وی در پاسخ به این پرسش که در ایران تا چه میزان ذخیره لیتیوم وجود دارد گفت: در ۳ منشا که می‌توان لیتیوم را در آن یافت نتایج امیدوارکننده‌ای به‌دست آورده‌ایم. برنا ادامه داد: اکنون افغانستان به عنوان یکی از هدف‌های بزرگ لیتیوم در جهان مطرح است و زمین‌شناسی ایران نیز با افغانستان خیلی متفاوت نیست. در این میان با اکتشافات میدانی انجام شده در ۳ بخش لیتیوم سنگی، شورابه‌ای و آب دریا نشانه‌های وجود ذخایر لیتیوم دیده شده است. اکنون چند محدوده همچون کویر حاج علی‌قلی در دامغان از هدف‌های خوب لیتیوم در حوزه شورابه‌ای هستند. در حوالی مرنجاب کاشان نیز اقداماتی انجام شده و این مناطق می‌توانند شروع کاری خوبی داشته باشد. به گفته معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران، در این زمینه شاهدیم شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران که بحث پتاس و منیزیا را در منطقه «خور» پیگیری می‌کند برای یافتن لیتیوم نیز اقدام کرده است. می‌توان گفت وجود لیتیوم به عنوان محصول جانبی، نقطه امیدبخشی برای رسیدن به ارزش افزوده املاح در ایران است.

آشنایی با لیتیوم
لیتیوم (گرفته شده از واژه یونانی lithos به معنی سنگ) با نماد شیمیایی Li یک فلز قلیایی نقره‌ای-سفید و نرم با عدد اتمی ۳ است. این عنصر در شرایط استاندارد دما و فشار، سبک‌ترین فلز و کم چگالی‌ترین عنصر جامد است. مانند دیگر فلزهای قلیایی، لیتیوم هم واکنش‌پذیر و آتشگیر است به همین دلیل آن را زیر روغن صنعتی یا نفت نگه می‌دارند. اگر روی آن برشی پدید آید، بخش بریده شده دارای جلای فلزی خواهد بود اما به دلیل واکنش‌پذیری زیاد آن خیلی زود با رطوبت هوا واکنش می‌دهد، هوا باعث خوردگی آن می‌شود و به رنگ نقره‌ای تیره مایل به خاکستری و سپس سیاه در می‌آید. همچنین به دلیل واکنش‌پذیری بالای لیتیوم، هرگز نمی‌توان آن را به شکل عنصر آزاد در طبیعت پیدا کرد بلکه همواره در بخشی از یک ترکیب شیمیایی که بیشتر یونی است، پیدا می‌شود. لیتیوم در کانی‌های پگماتیتی یافت می‌شود اما از آنجایی‌که در آب حل می‌شود، به شکل یون در آب اقیانوس‌ها و به شکل نمک در آب‌ها و رس دیده می‌شود. در رویکرد تجاری، لیتیوم را از برق‌کافت آمیخته‌ای از لیتیوم کلرید و پتاسیم کلرید به‌دست می‌آورند.

کاربردهای لیتیوم
در ظاهر این‌طور به نظر می‌رسد که لیتیوم هیچ نقشی در زندگی حیوان‌ها و گیاهان ندارد و آنها بدون لیتیوم هم می‌توانند زنده بمانند، اما در عمل در همه اندام‌های زنده می‌توان ردپای بسیار کمرنگ لیتیوم را پیدا کرد. یون لیتیوم که در قالب نمک‌های گوناگون پیدا می‌شود روی اعصاب انسان اثر می‌گذارد و می‌تواند به عنوان دارو در درمان اختلال دوقطبی کمک کند. به گزارش سایت خبری عصر ایران به نقل از «رادیانت لایف کاتالوگ پژوهشگران معتقدند ماده معدنی لیتیوم ممکن است فواید چشمگیری در درمان و پیشگیری از آلزایمر داشته باشد. کیهان‌شناسان می‌گویند هنگام شکل‌گیری گیتی در حدود ۱۳/۸ میلیارد سال پیش تنها ۳عنصر هیدروژن، هلیوم و لیتیوم وجود داشته و از این ۳ عنصر اصلی، لیتیوم در اتمسفر یافت می‌شود. خورشید، ستاره‌ها و شهاب‌سنگ‌ها با شعله‌های روشن این عنصر بسیار واکنش‌پذیر می‌سوزند. در زمین، لیتیوم به عنوان یکی از موادمعدنی سنگ گرانیت، باقی‌مانده و در مقادیر قابل‌توجه در آب دریا، چشمه‌های معدنی و خاک‌ها پخش شده است. هر اندام و بافت در بدن انسان دربرگیرنده ماده معدنی لیتیوم است که اهمیت ویژه‌ای برای سلامت مغز دارد. براساس این گزارش، امروزه ما کمتر لیتیوم را به عنوان یک ماده معدنی ضروری در فیزیولوژی بدن انسان در نظر می‌گیریم. لیتیوم به شکل انحصاری به عنوان یک داروی خطرناک - که در درمان بیماری روانی شدید با عوارض جانبی ناتوان‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد - شناخته می‌شود. غلات و سبزی‌ها به عنوان منابع اولیه لیتیوم در رژیم غذایی استاندارد به شمار می‌روند و محصولات حیوانی مانند تخم‌مرغ و شیر نیز از دیگر منابع هستند. اما شایع‌ترین منبع لیتیوم در رژیم غذایی پیشرفته، آب لوله‌کشی است. با توجه به موقعیت جغرافیایی، آب نوشیدنی می‌تواند به طور طبیعی دربرگیرنده مقادیر قابل‌توجهی لیتیوم باشد. متاسفانه، پژوهش‌های اندکی درباره پیامدهای کمبود لیتیوم در بدن انسان انجام شده است. با این وجود، آزمایش‌های حیوانی شامل رژیم‌های غذایی با لیتیوم پایین؛ کاهش عملکرد تناسلی، طول عمر و سوخت‌وساز چربی را نشان داده‌اند. احتمال اینکه کمبود لیتیوم آثار بسیار دیگری روی فیزیولوژی انسان داشته باشد زیاد است، اما مطالعه درباره لیتیوم تغذیه‌ای زیر سایه شهرت دوز بالای لیتیوم دارویی قرار گرفته است. به تازگی استفاده از لیتیوم تغذیه‌ای برای مقابله با اختلالات مرتبط با مغز مانند بیماری آلزایمر مورد توجه قرار گرفته است. جامعه‌ای از پژوهشگران معتقدند ماده معدنی لیتیوم ممکن است فواید چشمگیری در درمان و پیشگیری از آلزایمر داشته باشد. نصیر قائمی، یکی از هواداران برجسته و قابل احترام استفاده از لیتیوم در جامعه پزشکی، نتیجه یک بررسی را در سال ۲۰۱۴م در نشریه Journal of Psychiatry استرالیا و نیوزیلند منتشر کرد که در آن به خلاصه‌ای از فواید لیتیوم درمانی با دوز پایین اشاره شده بود. قائمی و تیم پژوهشی وی ۲۴ گزارش بالینی، اپیدمیولوژیک و بیولوژیکی را بررسی کردند که استفاده از دوز استاندارد و دوز پایین لیتیوم برای زوال عقل را همراه با دیگر فواید رفتاری و پزشکی آن ارزیابی می‌کرد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family