• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

دکتر جعفر خادمی حمیدی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس

اخبار فلزات: معدن و معدنکاری از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود که در بین آن‌ها حفاری و تکنولوژی حفاری نقشی موثر و سازنده بر افزایش راندمان و دسترسی به منابع و ذخایر معدنی ایفا می‌کند. چرا که هم‌زمان با حرکت از سطح به سمت عمق زمین برای یافتن مواد معدنی، دشواری‌ها و شکست سنگ‌ها نیز سختی عمیق‌تری دارد. بنابراین استفاده از سرمته‌ها، ماشین‌آلاتی با کارایی و شاخص عمر بالاتر، فرایندهای اکتشافی و استخراجی را تسهیل می‌کند. از این‌رو، شناخت حفاری و جایگاه آن همراه با تاثیراتی که بر هزینه و قیمت تمام‌شده محصول معدنی می‌گذارد، اهمیت بالایی دارد. ایران نیز به‌دلیل دارا بودن معادن فلزی و غیزفلزی گوناگون، آگاهی از تکنولوژی‌های جدید و سعی بر به‌روزرسانی دانش‌فنی موجود در واحدهای تحقیق‌وتوسعه تجهیزات حفاری داخل کشور، می‌تواند مفید واقع شود.

جایگاه تکنولوژی حفاری 

پیش از شناخت و بررسی تکنولوژی حفاری در معدن، باید با مراحل معدنکاری و عملیات واحد در استخراج معادن آشنا شد. معدنکاری عموماً متشکل از چهار مرحله است: پی‌جویی، اکتشاف و شناخت ذخیره معدنی، تولید و بهره‌برداری از معدن و بستن معدن. مرحله اول که شامل جست‌وجو برای یافتن ماده معدنی است، در واقع به مجموعه اقدامات لازم برای یافتن یک معدن و ماده معدنی اطلاق می‌شود. مرحله دوم که شامل اکتشاف و شناخت ذخیره معدنی است، به بررسی پارامترهای مرتبط با حجم، تناژ، کیفیت ماده معدنی و ... می‌پردازد. اگر بررسی‌ها در این مرحله به اقتصادی بودن معدن رای مثبت بدهند، معدنکاری وارد مرحله سوم می‌شود. در مرحله بعدی معدنکار به تولید ماده معدنی و بهره‌برداری از معدن می‌پردازد. مرحله پایانی که در واقع به‌معنای پایان عمر معدن است، از آن با عنوان بازسازی سایت معدن یاد می‌شود. در مرحله چهارم، تلاش‌ها مبنی بر بازگرداندن معدن به حالت اول و شرایط پیش از راه¬اندازی آن است، به‌گونه‌ای که کمترین آسیب و دست‌اندازی به طبیعت رخ داده باشد.

معدنکاری اساساً به‌عنوان جداسازی ماده معدنی از زمین دربرگیرنده آن تعریف می‌شود و باید ماده معدنی را از سنگ درون¬گیر و زمین میزبان جدا کرد. این مسئله به‌معنی تلاش برای کندن سنگ از موقعیت آن است و به‌نوعی همان حفاری به‌شمار می‌رود. از این‌رو می‌توان گفت در همان مرحله اکتشاف، عملیات حفاری و کندن سنگ با معدنکاری همراه می‌شود. در مرحله اکتشاف که کشف ذخیره معدنی انجام می‌شود، یک معدنکار با دو نوع ذخیره معدنی مواجه می‌شود. در نوع اول، ذخیره‌ معدنی در نزدیکی سطح (و یا به صورت رخنمون) وجود داشته و تا عمق زمین گسترش می‌یابد و در نوع دوم، ذخیره در سطح، نمودی از خود ندارد و پس از حفر و ورود به عمق مشخصی از زمین، خود را نشان می‌دهد. به‌‌ همین دلیل، شرط حفر زمین و جست‌وجوی معدنی در اعماق زمین، در هر دو حالت یادشده وجود دارد و حفاری در هر دو نوع اکتشاف ذخیره معدنی خود را نشان می‌دهد. در  روش‌های مختلف اکتشاف برای تعیین حدود، ابعاد، اندازه، گسترش ذخیره معدنی زمین، حفاری به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که دو روش مستقیم و غیرمستقیم در اکتشافات معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش‌ مستقیم، رسیدن به ماده معدنی از طریق گمانه‌های اکتشافی حفر شده برای خروج نمونه‌ای از ماده معدنی انجام می‌شود. اما در روش‌ غیرمستقیم، بدون وارد شدن به زیر زمین و دسترسی به مستقیم به آن، عملیات کشف انجام می‌شود. بنابراین تکنولوژی حفاری که در مرحله اکتشاف با معدن عجیبن می‌شود، با حفر گمانه‌ها و چال‌های اکتشافی به مراحل معدنکاری راه یافته است.

 پس از اکتشاف، حفاری جهت تولید ماده معدنی در مرحله بهره‌برداری نیز به‌کار می‌رود. در مرحله تولید، عملیاتی تحت عنوان عملیات واحد تعریف می‌شود. این عملیات شامل شکستن سنگ، جابه‌جا کردن سنگ و حمل سنگ معدنی به سایر بخش‌ها نظیر سنگ‌شکن و کارخانه تغلیظ است. روش‌های تولید ماده معدنی به ابزاری برای خروج سنگ معدنی نیاز دارند، به‌گونه‌ای که این ابزار بتواند با نیروی مکانیکی سنگ را خرد و سپس آن را جابه‌جا کند. بنابراین در این مرحله نیز برای ایجاد چال‌های تولیدی و چال‌های انفجاری، انجام حفاری امری ضروری است. 

حفاری مفاهیم و کاربردهای دیگری نیز در معدنکاری دارد. از آن جمله می‌توان به حفاری مکانیزه در معادن زیرزمینی نظیر زغال‌سنگ و با استفاده از ابزار مکانیکی و یا مجموعه عملیات حفاری برای نصب سیستم¬های نگهداری، آبکشی و غیره اشاره کرد.

اساساً هدف مرحله تولید، کندن و شکستن سنگ با نیروی مکانیکی است. نیروی مکانیکی خود از دو منشا تامین می‌شود: نیروی برآمده از انفجار یا برآمده از ابزار مکانیکی. در نوع اول، گرچه از نیروی انفجار برای شکستن سنگ و قرارگیری ماده منفجره در دل زمین استفاده می‌شود، اما خود این امر به‌معنی ورود حفاری و حفر چال‌‌هایی در زمین و قرارگیری ماده منفجره در آن است. به همین دلیل حفاری، امری جدایی‌ناپذیر از معدنکاری محسوب می‌شود. در مجموع در ذکر اهمیت حفاری و جایگاه آن، می‌توان به حضور گسترده و کلیدی آن در دو مرحله اکتشاف و بهره‌برداری که دو مرحله اساسی از چهار مرحله عمر یک معدن است، اشاره کرد.

تکنولوژی حفاری

تکنولوژی حفاری در معدنکاری متاثر از مواد، هندسه، سیال حفاری، نحوه نصب و طراحی ماشین‌آلات و خودکارسازی عملیات است. آنچه در یک حفاری اتفاق می‌افتد، عملیاتی بین ابزار و سنگ و اندرکنش بین آن‌ها است. در واقع در حفاری اندرکنش نوک ابزار با سنگ معدنی نیز مهم است. مسئله سخت‌کاری و ساخت ابزار مقاوم به سایش، موضوعی حائز اهمیت به‌شمار می‌رود. از این‌رو، افزایش عمر سایشی ابزار یک پارامتر مورد بررسی در ساخت ابزار حفاری تلقی می‌شود. ابزارهای مصرفی در بخش حفاری باید زمان شکستن سنگ‌های سخت نیز مقاومت سایشی و ضربه‌ای خود را حفظ کنند. 

در بین کشورهای شاخص در ساخت تجهیزات مناسب حفاری همراه با کارایی بالا، می‌توان به ایالات متحده (در قاره امریکا)، سوئد و آلمان (در اروپا) و ژاپن (در آسیا) اشاره کرد. در ایران نیز به‌تازگی و در سال‌های اخیر تحقیقاتی روی سرمته‌های حفاری نظیر سرمته‌ها و ابزار کاربید تنگستن آغاز شده است و خط تولید این نوع سرمته‌ها فعال شده است. اما تولیدکنندگان سرمته‌های حفاری در داخل کشور با مشکل عمده ضعف در واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) روبه‌رو هستند. وجود یک خط تولید ثابت در این واحدهای تولیدی در رقابت با صاحبان تکنولوژی جهانی، در نهایت ممکن است به جا ماندن از تکنولوژی‌های نو منجر می‌شود.

کاهش انرژی با تکنولوژی نوین حفاری

با توجه به اینکه هر سنگ به انرژی مشخصی برای شکسته‌شدن نیاز دارد، تکنولوژی‌های نوین حفاری می‌توانند این سهم انرژی مصرفی را کم کنند. از این‌رو، اثرگذاری تکنولوژی حفاری بر کاهش میزان مصرف انرژی دریچه‌ای از تحقیقات جدید را به روی محققان گشوده است. چرا که حفاری سهم زیادی از انرژی مصرفی را به خاطر طبیعت و سرشت آن در در معدنکاری‌ به خود اختصاص می‌دهد. کاهش انرژی در حفاری همراه با طرح تکنولوژی‌های جایگزین حفاری مکانیکی مطرح می‌شود. در روش‌های حاضر که روش‌های کلاسیک و مرسومی است، از ابزار مکانیکی فولاد سخت‌شده یا آلیاژهای سخت‌شده استفاده می‌کنند. روش‌های جدیدی که در مرحله آزمایشی در دنیا بررسی می‌شوند، عبارتند از: استفاده از جت آب و شعله، سیستم¬های مایکروویو، پلاسما، لیزر و... که این روش‌ها تاکنون کاربردی عمومی نیافته‌اند. 

هزینه تکنولوژی حفاری در معدنکاری

عمدتاً دو نوع هزینه در معدنکاری وجود دارد: هزینه‌های سرمایه‌گذاری و هزینه‌های عملیاتی. در بین هزینه‌های سرمایه‌گذاری، سهم دستگاه‌های حفاری رقمی حدود 10 درصد از کل این هزینه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد و در بخش عملیاتی نیز حدود 15 تا 20 درصد را از آن خود ساخته است. در نگاه کلی به هزینه‌های معدنی، جمع هزینه‌های مرتبط با تجهیزات حفاری رقم بالایی به چشم می‌آید. 

از جمله پارامترهای مهم در معدنکاری و بخش حفاری، شاخص عمر ابزار است. عمر ابزار به‌صورت عمر کاری یک تجهیز یا دستگاه در مدت زمان و یا حجم عملیاتی مشخص تعریف می‌شود. بنابراین هر چقدر تکنولوژی مورد استفاده در حفاری، جدیدتر و کارایی تجهیز بالاتر باشد، بدون شک شاخص عمر ابزار نیز افزایش می‌یابد که این مسئله به‌نوبه خود بر کاهش هزینه کل تولید واحد معدن‌ تاثیرگذار است و سهم تکنولوژی حفاری در کاهش قیمت تمام‌شده یک محصول معدنی به‌خوبی مشاهده می‌شود. 

نیاز به تکنولوژی، تجهیزات و یا روش‌های جدید هم‌زمان با بروز دشواری‌ها و پدیدار شدن آن‌ها آشکار می‌شوند. با حرکت به سمت جلو و پیش‌روی در بهره‌برداری از معادن، شرایط معدن سخت‌تر از گذشته می‌شود. چرا که هم‌زمان با فاصله گرفتن از استخراج مواد معدنی از سطح زمین، باید ناخواسته به سمت حفاری از اعماق بیشتر و شرایط کاری سخت‌تر حرکت کرد. در همین حال، فاصله گرفتن از سطح، تمایل به استفاده از تکنولوژی جدیدتر را برای موفقیت در بهره‌برداری معدنی به‌همراه دارد. از این‌رو می‌توان گفت هر چه عمق زیاد‌تر و نیازمندی به شکست سنگ به¬ویژه¬ در سازند‌های سخت‌تر بیشتر شود، نیاز به ساخت تجهیزات با کارایی بالا افزایش می‌یابد.

لزوم حرکت به سمت تکنولوژی‌های نوین حفاری

در حال حاضر در کشورهای پیشرفته، سیستم‌های کنترل کامپیوتری، کنترل از راه دور، تکنولوژی GPS روی دریل¬های معادن سطحی، جامبو¬های چند بازویی با کنترل کامپیوتری در معدنکاری زیرزمینی و مشابه آن در عملیات حفاری معادن استفاده می‌شود. اما این سیستم‌ها بسترهای مصرفی خاص خود را دارند و به‌راحتی در کشورهایی نظیر ایران قابل استفاده نیستند. در کشورهایی که واحد HSE سخت‌گیرانه و نیرونی انسانی گران‌قیمتی دارند، ایجاد سیستم مکانیزه و خودکار از کارایی بالاتری برخوردار است. استفاده از این مکانیزم‌ها در محیطی با کار تکرارپذیر و استفاده کمتر از نیروی انسانی رخ می‌دهد. همچنین در مکان‌هایی که به کنترل، نظارت و راهبری دقیق¬تر و بهینه¬سازی راندمان حفاری نیاز دارند، به‌کارگیری سیستم اتوماسیون مفید واقع می‌شود. خطای انسانی با کمک این سیستم‌ها کاهش و در نهایت راندمان کاری نیز افزایش می‌یابد. در ایران همچنان استفاده از سیستم اپراتوری و بدون کنترل کامپیوتری برقرار است. 

با وجود سیستم‌های مکانیزه در برخی از کشورها و بین تکنولوژی‌های مکانیکی نوین، تکنولوژی PDC (Polycrystalline Diamond Compact) در شرایط سازندهای سخت در اعماق زیاد استفاده می‌شود. با افزایش هر چه بیشتر عمق ذخایر معدنی، حفر چال‌های عمیق‌تر نیاز است. این مسئله خود منجر به استفاده بیشتر از ابزار با دوام بیشتر در اعماق زیاد می‌شود. لازم به ذکر است که در ایران تکنولوژی PDC مرسوم نیست و همچنان ابزار کلاسیک حفاری به‌کار می‌رود. به‌طور کلی آینده استفاده از تکنولوژی‌های روز در ایران، در گرو  دو موضوع است: نخست آنکه در آینده اکتشاف و حفاری به سمت استخراج مواد از اعماق بیشتر می‌رود و این امر محتاج تکنولوژی جدید است. دوم اینکه باید به سمت مشارکت‌ها و برقراری روابط بین‌المللی وسیع¬تر با شرکت‌های پیش‌رو در ساخت تجهیزات حفاری حرکت کرد.

بسترهای توسعه حفاری ایران

بستر اصلی و مورد نیاز پیشرفت تکنولوژی حفاری در ایران، تقویت واحدهای تحقیق و توسعه است. این واحدها نباید از توسعه جهانی عقب بمانند. بنابراین هم‌زمان با پیشرفت دانش‌فنی جهان، باید خط تولید خود را ارتقا دهند. اگر خط تولید واحدهای تولید سرمته و ابزار‌ حفاری در داخل کشور، تنها روی یک محصول خاص باقی بماند، دچار عقب‌ماندگی از توسعه دنیا می‌شوند. بنابراین نقص مشاهده‌شده در واحدهای تحقیق و توسعه داخل، نشات گرفته از تحقیق تک بعدی و یک موضوعی است. چرا که در دنیا علاوه بر توسعه ساخت انواع سرمته‌های هارد متال، کار بر روی گریدهای جدید کاربید تنگستن برای افزایش عمر سایشی ابزار، کامپوزیت¬های TSP،  نسل جدیدی از تکنولوژی سخت‌کاری سطحی با نیترید تیتانیوم و استفاده از سرمته‌های هوشمند حفاری نیز در دست اجرا و توسعه قرار گرفته است. در کشورهای توسعه‌یافته برای پیشرفت در زمینه حفاری، هسته‌های تحقیقاتی برای رشد بخش معدنی راه‌اندازی شده‌اند. در ایران نیز احداث مراکز آزمایشگاهی حفاری مکانیزه در واحدهای علمی دانشگاهی نظیر آزمایشگاه حفاری مکانیزه در بخش مهندسی معدن دانشگاه تربیت مدرس می‌تواند موثر واقع شود. البته قابل ذکر است که ارتباط دوسویه آن‌ها با مرکز تولیدی در ایران، بیش از پیش از عقب‌رفت علمی این مراکز جلوگیری خواهد کرد. پویایی صنعت حفاری کشور به تقویت واحدهای تحقیق و توسعه، کاربردی کردن موضوع‌های تحقیقاتی مراکز علمی، شناسایی صحیح چالش‌های صنعت حفاری و نزدیک شدن مراکز صنعتی و معدنی با مراکز علمی نیازمند است. 

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family