• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران می‌گوید: تا زمانی که ترکمنستان قیمت گاز خود را کاهش ندهد وارداتی از این کشور به ایران انجام نمی شود.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از مهر، حمیدرضا عراقی با اعلام اینکه برنامه ۵۰ ساله نخست شرکت ملی گاز ایران به تامین گاز داخلی تخصیص یافته بود و ۵۰ ساله دوم فعالیت این شرکت مربوط به بخش تجارت بین المللی گاز می شود، گفت: امسال ما وارد حوزه تجارت گازی شده ایم. با وجود اینکه سهم ایران درتجارت گاز نسبت به منابعی که در اختیار دارد خیلی کم است (۱درصد) باید طبق برنامه ۱۴۰۴ این رقم را به ۱۰ درصد افزایش دهیم. از سویی دیگر طبق برنامه ششم توسعه، شرکت ملی گاز باید روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب از گاز را به صادرات اختصاص دهد.

او ادامه داد: شرکت ملی گاز ایران علاوه بر حفظ و نگهداری تاسیسات و مصرف بهینه و تامین رضایت مشتریان خود دو استراتژی دیگر در پیش دارد؛ نخست رعایت اصول زیست محیطی در تمامی بخش های صنعت و دیگری ورود به حوزه تجارت گاز. در همین راستا از سال گذشته سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان و ارمنستان را آغاز کردیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ضمن ابراز امیدواری نسبت به صادرات گاز به عمان، اضافه کرد: وزیر نفت به منظور صادرات گاز به عمان در حال مذاکره با آنها است که به محض نتیجه دادن، اجرای آن به ما سپرده می شود. البته مبحث مورد بررسی ایران و عمان، تولید ال. ان. جی مشترک است. به نحوی که ایران گاز را تامین کرده و محصول نهایی را به طور مشترک صادر کنیم.

به گفته این مقام مسوول، کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله کویت و امارات، نیاز جدی به گاز ایران دارند که در صورتی شفافیت سیاسی وجود داشته باشد، می توان به آینده تجاری گاز ایران امیدوار بود. چرا که ایران به لحاظ جغرافیایی از وضعیت مطلوبی برای صادرات برخوردار است. ایران در تامین گاز مورد نیاز همسایگان خود کاملا توانمد بوده و برای صادرات به نقاط دورتر می تواند از «ال. ان. جی»، «مینی ال. ان. جی» و «اف. ال. ان. جی» استفاده کند. در همین زمینه مذاکراتی با افغانستان داشتیم که در صورت در دست داشتن فناوری مورد نیاز تولید «ال. ان. جی» می توانیم به افغانستان و پاکستان «مینی ال. ان. جی» صادرات کنیم. به این ترتیب می‌توان گفت سیاست گازی ایران در آینده، توسعه تجارت گازی خود با الویت تامین نیاز همسایگان است.

عراقی با اشاره به اینکه مذاکره با عراق به منظور صادرات گاز به این کشور در حال انجام است، گفت: دررابطه با ترکمنستان و برخورد ناجوانمردانه آنها، یک مقوله کاملا اقتصادی در جریان است. در صورتی که به منظور تنبیه یا واکنش به بدرفتاری ترکمن‌ها، سوآپ گاز آنها به ارمنستان یا جمهوری آذرباریجان را قطع می کردیم در حقیقت خود متضرر می شدیم. چرا که از این عمل سود عاید کشور می شود. اما در زمینه واردات گاز از ترکمنستان، در صورتی که نرخ گازشان را کاهش دهند، واردات را از سر می‌گیریم.

او با اعلام اینکه تا تیر یا مرداد سال جاری خط لوله دامغان-نکا وصل می‌شود، تصریح کرد: همانطور که در دولت گذشته با اقدام قهری، قیمت گاز خود به روی ایران را افزایش دادند، حال تا زمانی که قیمت خود را کاهش ندهند وارداتی از این کشور به ایران انجام نمی شود.

طبق گفته معاون وزیر نفت در امور گازی نمی توان رقم دقیقی را برای سوآپ گازی ترکمنستان به جمهوری آذربایجان اعلام کرد، چرا که متغیر است؛ اما در نهایت به نفع ایران است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family