• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

 اخبار فلزات: معدن و معدنکاری همانند سایر پروژه‌های صنعتی به‌دنبال کسب سود از طریق استخراج ماده معدنی از دل زمین با صرف کمترین هزینه ممکن است. با توجه به شرایط ویژه معدن و معدنکاری، هزینه‌های بالای لازم برای احداث یک واحد معدنی و سرمایه‌گذاری برای بهره‌برداری از آن، توجه به مسیرهای کم‌هزینه‌تر اهمیت ویژه‌ای دارد. روش‌های مبتنی بر استفاده کمتر از تجهیزات و تحمیل سعی‌وخطای کمتر، مطلوب معدن و دیگر صنایع است. شبیه‌سازی  نیز از جمله روش‌های جدید برای تسهیل بهره‌برداری از معدن و بهینه‌سازی شرایط و هزینه‌های مصرفی محسوب می‌شود. 

به گزارش اخبار فلزات، در اهمیت شبیه‌سازی باید خاطر نشان کرد، به همان میزان که شبیه‌سازی منجر به کاهش هزینه‌ها در بخش‌های مختلف می‌شود، به مراتب در صرفه‌جویی انرژی نیز مفید و موثر واقع خواهد شد. در واقع اهمیت شبیه‌سازی در مصرف انرژی و مسائل محیط‌زیستی را می‌توان در شبیه‌سازی ترافیک نیز به‌خوبی مشاهده کرد. شبیه‌سازی ترافیک معدنی یا ترافیک شهری در تصمیم‌گیری‌ها و جایگزینی مسیرها موثر است.

شبیه‌سازی در واقع عبارت است از مدل‌سازی از یک عملیات که قرار است در دنیای واقعی اتفاق بیفتد، به نحوی که بتوان تاثیرات آن را پیش‌بینی و تحلیل کرد. به‌عنوان مثال، یک معدن در یکی از مناطق کشور راه‌اندازی شد که کارخانه فراوری آن در وسط معدن و روی ماده معدنی احداث شده بود و این موضوع تجربه ناخوشایندی در معدنکاری کشور بود، درحالی‌که مسئولان معدن می‌توانستند پیش از طراحی معدن، استخراج و احداث کارخانه برروی ماده معدنی، با شبیه‌سازی مشکلات وجود کارخانه را در چنین موقعیتی تجربه وپیش‌بینی کنند. شبیه‌سازی مسلماً از تحمیل هزینه جابه‌جایی و احداث کارخانه در موقعیت دیگر جلوگیری می‌کرد.

سازوکار شبیه‌سازی در معدن بدین صورت است که راه‌های مختلف معدنکاری و بهره‌برداری از آن توسط نرم‌افزارها در یک محیط مجازی شبیه‌سازی می‌شوند؛ به‌عنوان مثال در ازای ایجاد یک تونل در معدن و بررسی چگونگی دست‌یابی به مواد و ذخایر معدنی، این تونل در برنامه ایجاد می‌شود و متغیرهای لازم مطالعه می‌شود. بنابراین این اقدام مانع از هدررفت منابع و ذخایر شده است. در شبیه‌سازی همواره حالت‌ها و سناریوهای مختلف را در محیط کامپیوتری آزمایش می‌کنند تا مشکلات و آسیب‌ها از این طریق شناسایی شوند. آنالیز یک سناریو تعریف‌شده نیز بدین معنی است که یک فرضیه را در نظر می‌گیرند و سپس با اجرای سناریو، اثر آن را بر دیگر قسمت‌های مورد نظر، مشاهده و تحلیل می‌کنند. 

در معدن آموزش راننده‌های کامیون‌های (DUMP TRUCK) معدنی حمل‌ونقل مواد معدنی انجام می‌شود. علاوه بر قیمت بسیار بالا و چند میلیاردی، رانندگی با این کامیون‌های غول‌پیکر که محموله‌هایی تا بیش از 500 تنی را جابه‌جا می‌کنند، بسیار سخت است. به‌گونه‌ای که در صورت هر نوع بروز خطا از جانب راننده آن، خسارت‌های میلیاردی بر آن تحمیل می‌‌شود. بنابراین آموزش رانندگی به رانندگان این ماشین‌آلات نیز با چالش‌هایی همراه خواهد بود. چرا که اگر صاحبان معدن در دنیای واقعی، کامیون را به راننده‌ها بسپارند، راننده باید همانند خلبان هواپیما از کارایی بالایی برخوردار باشد که از ایجاد حادثه جلوگیری کند. از این‌رو، امروزه این خودروها را به‌صورت یک اتاقک سه‌بعدی شبیه‌سازی کرده‌اند و فرد در آنجا یک رانندگی مجازی با چنین خودروهایی را تجربه می‌کند. در صورت رخ دادن اشتباه در زمان رانندگی، کل اتاقک حرکت می‌کند و فرد متوجه حادثه می‌شود. طراحی اتاقک‌ها به‌گونه‌‌ای است که فرد تصور می‌کند داخل یک کامیون واقعی نشسته است. بنابراین با انجام شبیه‌سازی کامیون‌های کمپرسی، هم از خسارت‌ها زیاد این کامیون‌ها جلوگیری شده است و هم آموزش‌های لازم به افراد ارائه می‌شود. در حال حاضر نیز این اتاقک‌ها در برخی از کشورها، برای آموزش به افراد وجود دارد. 

در ایران شبیه‌سازی در قسمت حمل‌ونقل، نسبت به دیگر بخش‌ها بیشتر انجام می‌شود. اما این شبیه‌سازی‌ها در حد بسیار مقدماتی است و در اکثر مکان‌ها استفاده نمی‌‌شود و در حال حاضر نیز در همان قالب پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری باقی مانده است.

برای مطالعه متن کامل « شبیه‌سازی، نجات غریق صنعت و معدن» و اثرات شبیه‌سازی بر بهبود برنامه‌های معدنکاری و افزایش بهره‌برداری از معادن، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 78 آذرماه 1395 و بخش «معدن» مراجعه کنید.

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family