• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: سودمندی اشعه ایکس به نجات انسان و بهبود بیماری‌های او باز می‌گردد و ضرر آن در قلب سودمندی آن پنهان می‌شود، به‌گونه‌ای که تابش بیش از اندازه آن، به بدن و بافت زنده صدمه می‌زند. از این‌رو، برای دفع هر نوع خطر، به سد و محافظ‌هایی نیاز است و سرب به‌عنوان فلز سنگین‌وزن و جاذب تابش‌های خطرناک، یکی از کاندیدهای برتر محافظت از انسان در برابر تابش‌های مضر و زیان‌بار به‌شمار می‌رود. اما همین سرب زمانی هم به بدن آسیب می‌رساند و آن هنگامی است که به‌طور مستقیم توسط ذرات پراکنده آن در هوا، وارد سیستم تنفسی و یا به‌طور غیرمستقیم در مواد غذایی وارد بدن انسان شود. با این حال، با وجود خطر برای انسان، اگر سرب به محصولات سربی اعم از صفحه شیشه‌ای، عینک و... تبدیل شود، از خطر تابش اشعه ایکس و اثرات زیان‌بار آن بر بدن انسان جلوگیری می‌کند.

به گزارش اخبار فلزات، موضوع سرب و اکسید آن در ساخت جذب‌کننده‌های اشعه ایکس نیز از این منظر حائز اهمیت است که ایران به‌عنوان یکی از 20 کشور ممتاز دنیا در تولید سرب، چه میزان موفقیت در تولید قطعات و ابزار با پایه سرب و صادرات آن‌ها دارد؟ کشورهای تولیدکننده سرب خام همچون ایران چه جایگاهی در بین تولیدکنندگان محصولات برتر سربی دارند؟ چه تکنولوژی و چه بسترهایی در کشور برای رشد و تولید محصولات سربی برای رفع نیاز بازار وسیع تجهیزات پزشکی و تحقیقی مورد نیاز است؟

ساخت شیشه‌های سربی به‌عنوان مثالی از کاربردهای سودمند سرب، گرچه در نمای کلی ساده به نظر می‌رسد، با این حال، از پیچیدگی‌ها و ریزنکات مهم فنی در حین تولید برخوردار است و همین امر تولید چنین شیشه‌هایی را با کیفیت بالا در سراسر جهان با محدودیت روبه‌رو می‌سازد. برای درک سخت بودن تکنولوژی ساخت این شیشه‌ها می‌توان به این موضوع توجه کرد که برخی از کشورهای با سهم بالای تولید سرب در دنیا، جزو کشورهای تولیدکننده شیشه سربی در جهان قرار نمی‌گیرند. از این‌رو باید به‌طور دقیق عوامل مؤثر در دست‌یابی به تکنولوژی ساخت این شیشه‌ها را بررسی کرد. موارد مهم در ساخت این شیشه‌ها را می‌توان به شاخه‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:
_مواد اولیه با خلوص بالا؛
_کوره‌های ذوب؛
_حفظ محیط اکسیدی کوره‌های ذوب؛
_تکنولوژی سرمایش مذاب شیشه؛
و... .

اهمیت پرداختن به موضوع ساختن چنین موضوعی در ایران این است که بنا بر گزارش‌های موجود شمش سرب تولیدی در کشور از خلوص 99/99 درصد برخوردار است، اکنون وضعیت تولید چنین محصولاتی که از قیمت بالایی برخودار هستند چگونه است؟
در جدیدترین گزارش‌های متعلق به برآورد میزان تولید سرب در جهان در هشت ماه ابتدای سال 2016، سهم تولید معدنی 2999 هزار تن  و کل تولید فلزی 7121 هزار است. این اختلاف مقدار، نشان می‌دهد که 4122 هزار تن سرب از از تولید ثانویه یا بازیافت حاصل می‌شود. اهمیت سرب از یک سو به‌دلیل کاربردهای گسترده برای حفظ از خطرهای ناشی از تشعشع‌‌های مضر و از سوی دیگر، جمع‌آوری آن برای جلوگیری از آسیب‌رسانی به محیط زیست، تمایل تولیدکنندگان جهانی را به حفظ منابع تجدیدناپذیر در معادن و بازگرداندن مجدد این فلز از محصولات تولیدشده به چرخه‌ حیات فناوری افزایش داده است.

برای مطالعه متن کامل سخنان گزارش «سرب، پزشک پنهان جامعه» و دیگر مباحث این گزارش همچون روش ساخت شیشه سربی، چالش تولید این شیشه‌ها، دستاوردهای ایران و... می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 77 آبان ماه 1395 و بخش «فلزات غیرآهنی، سرب و روی» مراجعه کنید.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family