• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

محمود بهادری در به گزارش اخبارفلزات به نقل از گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: سال 1391، اولین سال حضور ما در زمینه تولید شمش سرب ثانویه از طریق باتری فرسوده بود که در سال‌های پس از آن، توانستیم علاوه بر ارتقای ماشین‌آلات و تکنولوژی مورد استفاده در تولید محصول نهایی فلز سرب، ظرفیت تولید را نیز به میزان ظرفیت قابل قبولی برسانیم.

وی افزود: ظرفیت اسمی شرکت، رقمی به میزان 11 هزار تن شمش سرب به صورت سالانه است که این رقم به مرور و با اتخاذ سیاست‌های تنبیهی و نادرست دولت در زمینه ممنوعیت‌های صادراتی و وارداتی، به طرز چشمگیری کاهش یافته است. اگر محدودیت‌های دولت در زمینه تولید شمش سرب وجود نداشت، به طور قطع توانایی فراتر رفتن از میزان تولید 11 هزار تن شمش سرب را نیز داشتیم اما متاسفانه عدم امکان فروش شمش سرب و نبود مواد اولیه تولید به میزان کافی، مسیر و آینده پربرنامه ما برای این صنعت را به ناگهان خاموش کرد.

ظرفیت تولیدی که فعال نشد

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری تصریح کرد: در سال‌های پس از 1392، معادلات تولیدی و صنعتی به طور کامل تغییر پیدا کرد. زیان این تغییر در ابتدا متوجه خیلی از تولیدکنندگان بود که ما نیز در صنف سرب و روی، به میزان قابل توجهی متضرر شدیم. نکته مهمی که همان سال‌ها وجود داشت، این بود که علی‌رغم محدودیت‌های وضع شده در بخش صادرات و واردات که دولت متولی و مسئول پیامد آن بود، هیچ‌گونه تجهیزات، ماشین‌آلات و کارخانه مدرنی نداشتیم. از طرفی سرمایه در گردش واحد تولیدی در حد و اندازه‌ای نبود که بتوانیم نام خود را هم‌ ردیف با سایر تولیدکنندگان بزرگ شمش سرب قرار بدهیم. به عبارتی علی‌رغم مشکلاتی که عنوان شد، در همان سال‌ها، تولید مجموعه به چهار تا پنج هزار تن شمش سرب به صورت سالانه ‌رسید. حال که به گذشته نگاه می‌کنیم، به نظر می‌رسد تمام آن مشکلات حریف ظرفیت بالای ما در تولید نشده بود.

بهادری یادآور شد: تصویر امروز واحد صنعتی و معدنی ما نسبت به گذشته، تفاوتی بنیادین پیدا کرده است که مدرن‌سازی کارخانه و به‌روز شدن تجهیزات به کار رفته در ذوب باتری فرسوده به همراه تولید شمش سرب و سرمایه در گردش مطلوب، تنها بخشی از این تفاوت‌ها به فاصله هشت سال محسوب می‌شود. با این حال، مسئله و چالش ما این است که با وجود تمام این گزینه‌های قابل تامل برای یک تولید پرسود، اما تولید ما نسبت به پروانه بهره‌برداری آنقدر دچار نوسان شده است که شاید در مواردی به یک چهارم ظرفیت اسمی برسد.

وی تاکید کرد: در ابتدای فعالیت، مواد اولیه به صورت مشارکتی با برخی از تامین‌کننده‌های باتری فرسوده، تهیه و تامین می‌شد. اکثر باتری‌های فرسوده قابل مبادله در کشور، غالبا خارجی بود که معمولا از طریق عراق وارد کشور می‌شد. واحد ما در سال‌های 1392 و 1393، هیچ‌گونه وارداتی در زمینه باتری فرسوده نداشت ولکین به مرور و پس از نایاب شدن باتری فرسوده در داخل کشور، ناچار به واردات باتری فرسوده به کشور طی سال‌های 1394 تا 1396 شدیم.

مواد اولیه منطقه پاسخ‌گوی پتانسیل تولید داخلی نیست

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری عنوان کرد: در گذشته روند فروش محصول شمش سرب واحد صنعتی و معدنی ما یک روند دوگانه بود که از یک طرف غالب تولید شمش سرب را به منابع مصرف‌کننده داخلی می‌فروختیم، هم گاهی مشاهده می‌شد که برخی واسطه‌ها پس از خرید محصول ما، آن را به مقصد کشورهای همسایه صادر می‌کردند. در واقع، تمام این فرآیند به‌مثابه یک چرخه بود که ما شروع‌کننده آن بودیم و مصرف‌کننده نهایی شامل باتری‌سازان، رادیولوژی‌ها و... انتهای این چرخه قرار می‌گرفتند، البته در آن زمان به دلیل محدودیت در وجود منابع داخلی، نیاز به تولید و توزیع شمش سرب در داخل کشور، بیش از امروز احساس می‌شد؛ مسئله‌ای که معادله آن در شرایط امروز، به طور کامل تغییر پیدا کرده است.

بهادری اظهار کرد: وضعیت محدودیت منابع ما به گونه‌ای است که اگر تمام منابع باتری فرسوده منطقه را به داخل کشور وارد کنیم، باز هم به ظرفیت واقعی تولید شمش سرب واحدهای تولید داخلی نمی‌رسد. ایران ظرفیت بالایی برای تولید شمش سرب دارد که بخشی از آن به انرژی ارزان موجود در کشور برمی‌گردد؛ در واقع اگر بخواهید یک کوره ذوب باتری فرسوده در کشوری همچون عراق که منبع خوبی برای تامین باتری فرسوده محسوب می‌شود، راه‌اندازی کنید، ارزانی انرژی و سوخت مورد نیاز این کوره در ایران نسبت به عراق، یک به 50 است. بنابراین کشور ما با وجود انرژی و سوخت فراوان در کنار ارزانی آن در نسبت با قیمت جهانی انرژی، می‌تواند به یکی از قطب‌های بزرگ صنعتی و معدنی جهان تبدیل شود.

تکنولوژی در میزان مصرف انرژی اثرگذار است

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری اذعان داشت: مکانیزاسیون تولید و تکنولوژی به‌روز، تاثیر 100 درصدی در مصرف انرژی دارد. در ابتدای فعالیت ما، برای تولید شمش سرب، تعداد هشت مشعل 800 هزار کالری روشن بود که در کنار آن، دو مشعل یک و نیم میلیون کالری برای ذوب باتری فرسوده نیز مصرف می‌شد. مجموع این 10 مشعل به رقمی درحدود 9 میلیون و 400 هزار کالری می‌رسید. این روند به عنوان اوج کار ما در ابتدای کار محسوب می‌شد که متاسفانه علی‌رغم به‌روزرسانی تکنولوژی کارخانه در پروسه فعالیت و به دلیل سیاست‌های محدودشونده دولت در زمینه صادرات و واردات، در حال حاضر، میزان کالری مصرفی به حدود سه میلیون کالری کاهش یافته است.

بهادری ادامه داد: مصرف انرژی ما در سال 1395 نسبت به سال‌های پیش از آن، به یک چهارم رسیده بود که عملا در راندمان تولید واحد معدنی تاثیر بسزایی داشت و آن را به بالاترین حد خود از ابتدای تاسیس رساند. متاسفانه از سال 1395 به این سو، مشکل مواد اولیه موجب شد که بسیاری از واحدهایی همچون ما که به ظرفیت بالایی در زمینه تولید شمش سرب رسیده بودند، به یک‌باره مواد اولیه یا همان باتری فرسوده کمیاب و در مواردی نایاب شود و این مسئله ضرر هنگفتی به تولید و اقتصاد واحد صنعتی و معدنی ما وارد آورد.

وی عنوان کرد: به طور کلی قیمت انرژی شامل برق، گاز و... در ایران برای واحدهای معدنی، بسیار پایین‌تر و ارزان‌تر از سایر کشورهای دنیاست و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که در نسبت با دنیا، رایگان است. اگر کارخانه ما از همین امروز با ظرفیت کامل و بر اساس ظرفیت اسمی مندرج در پروانه بهره‌برداری و با حضور 100 نفر پرسنل، تولید خود را شروع کند، هزینه برق به صورت ماهانه، رقمی درحدود 10 میلیون تومان خواهد بود که این رقم برای مصرف گاز واحد ذوب برای همین مقدار تولید، به حدود 20 میلیون تومان می‌رسد؛ بنابراین مجموع مصرف عمده انرژی مصرفی کارخانه شامل برق و گاز به تنها 30 میلیون تومان در ماه خواهد رسید!

ظرفیت بالای بخش خصوصی تولید شمش سرب

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری اذعان کرد: رقم مصرف انرژی به صورت سالانه و بر اساس رقمی که گفته شد، حدود 400 تا 500 میلیون تومان خواهد بود. یعنی هزینه مصرف انرژی تولید 11 هزار تن شمش سرب (که به عنوان یک کالای استراتژیک محسوب می‌شود) در طول یک سال، 500 میلیون تومان می‌شود. حال اگر این عدد به دست آمده را بر نرخ کنونی دلار تقسیم کنیم، متوجه می‌شویم که میزان مصرف انرژی ما در نسبت جهانی، عددی خواهد شد که گاه در محاسبات جهانی، به عنوان انرژی رایگان از آن نام برده می‌شود. یعنی آنقدر هزینه انرژی تولید شمش سرب در ایران ارزان است که می‌تواند به عنوان یک کالای مهم صادراتی برای تزریق ارز به بدنه اقتصاد کشور، درنظر گرفته شود.

بهادری افزود: حال در نظر بگیرید که اگر بر اساس چنین محاسبات قیمتی در نسبت با انرژی مصرفی تولید، 50 واحد داخلی در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید شمش سرب بکنند، آن وقت چه اتفاقی رخ خواهد داد! بر این اساس، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

کوره دوار، بهترین کوره برای ذوب باتری است

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری ایران تصریح کرد: در حال حاضر، چهار کوره ذوب در واحد معدنی ما مشغول به فعالیت هستند که دو عدد از این کوره‌ها به کوره دوار و دو عدد دیگر به کوره زمینی شهرت دارند. کوره دوار یکی از بهترین کوره‌ها برای ذوب باتری فرسوده محسوب می‌شود؛ چراکه با استفاده از کوره دوار می‌توانید هر دو ساعت و نیم یک بار، کوره را مجددا شارژ نمایید. این فرآیند در کوره‌های زمینی متفاوت است؛ به این صورت که هر 10 ساعت یک بار امکان استفاده مجدد از این نوع کوره وجود دارد؛ بنابراین به نوعی استفاده از کوره زمینی تنها یک بار در روز امکان‌پذیر است.  

بهادری اضافه کرد: در نوع کوره دوار که هر دو ساعت و نیم یک بار امکان استفاده از آن وجود دارد، طی هر مرحله از فرآیند آن، امکان ذوب سه تن باتری فرسوده برای تولید شمش سرب وجود دارد. در کوره زمینی اما این‌گونه نیست و طی یک مرحله استفاده در طول روز، بین چهار تا پنج تن ذوب باتری فرسوده در اختیار ما قرار می‌دهد.

استحصال سرب از باتری ایرانی؛ فراتر از معیار جهانی

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری عنوان کرد: میزان استحصال فلز سرب از باتری فرسوده بستگی به نوع ساخت و تکنولوژی به کار رفته در آن دارد. به عبارتی هر چه میزان تکنولوژی ساخت یک باتری، به‌روز و دارای تجهیزات مدرن‌تری باشد، میزان سرب موجود در آن کاهش می‌یابد. برخی از کشورهای اروپایی در ساخت این نوع باتری‌ها پیشگام هستند که البته زیان بسیار کمتری نسبت به نوع پر سرب آن، به طبیعت وارد می‌کند. با این حال، باتری‌های ساخته شده توسط کشورهایی همچون ایالات متحده امریکا، کره جنوبی، ایران، ترکیه، روسیه و... سرب بیشتری در آن جای‌گذاری می‌شود.

وی اضافه کرد: نمی‌توان به طور مطلق اذعان داشت که در ایران از میزان سرب به کار رفته در باتری بر اساس استانداردهای بین‌المللی عدول نمی‌شود اما آنچه که به وضوح قابل مشاهده است، ایرانی‌ها در نسبت با کشورهای دیگر، سرب بیشتری درحدود 66 تا 67 درصد در ساخت باتری به کار می‌برند و این موضوع به نوعی تاریخ انقضای یک باتری را به طرز قبل ملاحظه‌ای به تاخیر می‌اندازد و سرب قابل استحصال برای تولید شمش سرب از باتری فرسوده را نیز، افزایش می‌دهد.

پولتیک در سرب مورد استفاده در باتری

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری تصریح کرد: کشورهایی همچون چین، هند و پاکستان که سه رقیب منطقه‌ای نیز در زمینه تولید باتری محسوب می‌شوند، به طور معمول، در به کار بردن میزان سرب مورد استفاده در باتری فرسوده، پولتیک می‌زنند! این مسئله تا جایی ادامه دارد که می‌توان اعتراف کرد که این کشورها، اگر قرار است بر اساس استانداردهای جهانی تولید باتری، هشت کیلوگرم سرب خالص برای یک باتری مورد استفاده قرار دهند، این کشورها به طور مشخص 6 کیلوگرم سرب در هر باتری به کار می‌برند. خب این مسئله منجر می‌شود که مثلا اگر قرار است عمر یک باتری با هشت کیلوگرم سرب به کار رفته، دو سال به طول بیانجامد، همان باتری با 6 کیلوگرم سرب به کار رفته، تنها حدود یک‌ سال می‌تواند دوام بیاورد.

بهادری تاکید کرد: باید مدنظر قرار داد که فلز سرب در مشابه با سایر فلزات، در برابر اسید، مقاومت بیشتری از خود بروز می‌دهد و به سختی خورده می‌شود. یعنی نفوذناپذیری سرب نسبت با سایر فلزات، بسیار بیشتر از حد تصور ما است. یکی از محل‌هایی که ورق‌های سربی در آنجا به کار برده می‌شود؛ رادیولوژی‌ است. در واقع، نقش ورق سرب در رادیولوژی، جلوگیری از تشعشعات ناشی از اثرات سوء در آن مکان است.

قیمت‌گذاری‌ها در ایران سلیقه‌ای است

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری بیان کرد: ما در حال حاضر چیزی به نام قیمت‌گذاری مصوب در زمینه باتری فرسوده، آن هم در بازار داخلی نداریم و به نوعی افزاد مختلف با انگیزه‌های شخصی، مبادرت به فروش باتری فرسوده در بازار می‌کنند. بازار جهانی فلزات در این باره تاکید می‌کند که قیمت باتری، باید حدود 50 درصد قیمت سرب خالص موجود در بازار باشد که متاسفانه در کشور ما این گونه معیارها و قوانین، هرگز جدی گرفته نمی‌شود.

با دلار خرید می‌کنید با ریال می‌فروشید!

بهادری اظهار داشت: اگر وضعیت حاکم بر صنعت سرب به همین منوال ادامه پیدا کند، باید اعتراف کرد که هیچ امیدی به آینده آن وجود نخواهد داشت. با این حال اگر دولت بتواند شرایطی را برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی فراهم نماید، مطمئنا واحد معدنی همچون ما که در حال حاضر با حداقل ظرفیت کار می‌کنیم، می‌توانیم با حداکثر ظرفیت و با نزدیک به یک ‌صد پرسنل شاغل به کار تولید ادامه دهیم.

وی افزود: مشکلات بسیاری در زمینه صنعت سرب وجود دارد که هر کدام از آن‌ها راوی حکایتی دردناک در این زمینه هستند. به طور مثال، اگر ‌فرض خود را بر این موضوع بگذاریم که همه مراحل تولید شمش سرب، شامل تهیه مواد اولیه، تکنولوژی به‌روز، نبود آلایندگی در مسیر حفظ محیط زیست، بدون کوچک‌ترین موانعی پیش می‌رود، پرسش اینجاست که آیا محلی برای عرضه این محصول تولید شده با کیفیت وجود دارد؟ خرید مواد اولیه در شرایط امروز، بر اساس معیار و میزان نرخ دلار محاسبه می‌شود ولی وقتی به فروش می‌رسیم، معیار به ریال تغییر شکل می‌دهد؛ یعنی شما با دلار خرید می‌کنید اما با ریال می‌فروشید!

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: به طور مثال، وقتی ما باتری را به قیمت 17 هزار تومان برای هر کیلوگرم خریداری می‌کنیم، اگر همین قیمت را بر درصد تولید و هزینه‌های جاری واحد تولیدی، ضرب کنیم، قیمت محصول سرب به حدود کیلویی بالاتر از 27 هزار تومان خواهد رسید. بنابراین وقتی تصمیم می‌گیریم که این محصول را با همین قیمت در بازار به فروش برسانیم، چراغ هشدار بازار به صدا در می‌آید که فروش محصول با این نرخ قمیتی امکان‌پذیر نیست! زیرا بازار نرخ قیمتی را به صورت عمومی 26 هزار و 200 تومان در نظر گرفته است. در واقع، برای تولید هر کیلوگرم شمش سرب نزدیک به 800 تومان متحمل ضرر می‌شویم که در میانگین تولید بالا، عدد نجومی به دست می‌آید که در مواردی می‌توان با همان رقم، واحدی مشابه را تاسیس و اداره کرد.

کوچ به عراق برای تولید شمش سرب!

بهادری عنوان کرد: با همه ظرفیت‌های پنهانی که در صنعت سرب وجود دارد اما به یک‌باره می‌بینیم دولتی‌ها مصوب می‌کنند که صادرات شمش سرب و واردات باتری فرسوده ممنوع است. وقتی ما به عنوان تولیدکننده نتوانیم تولید خود را صادر کنیم، بنابراین امکان واردات نیز از دست خواهد رفت و این موضوع به تعطیلی واحد معدنی مذکور منجر خواهد شد. پس در راستای همین موضوع دو راه پیش روی ما وجود دارد، اول اینکه تن به تعطیلی داده و به زندگی در شغل دیگری ادامه دهیم، یا اینکه تسلیم نشویم و به جای آنکه تولید را در کشور خود ادامه دهیم، به سرچشمه مواد اولیه این صنعت یعنی کشور عراق، کوچ کنیم.

وی ‌افزود: از طرفی در صورت عدم ممنوعیت واردات باتری فرسوده از کشور عراق، قیمت‌ها به این‌گونه است که قیمت تمام شده هر تن باتری وارداتی، با تمام هزینه‌های جانبی شامل گمرک، حمل و نقل، دلال، مالیات خروج ضایعات از کشور مبدا و... حدود یک هزار و 50 دلار خواهد بود، اما وقتی واحد معدنی تولید شمش سرب را در کشور عراق راه‌اندازی می‌کنیم، هزینه هر یک تن باتری فرسوده به 850 دلار کاهش می‌یابد. این یعنی ما واحدهای داخلی بابت هر تن باتری فرسوده، 200 دلار اضافه پرداخت می‌کنیم که در جمع کلی مقدار نیاز باتری فرسوده برای تولید مثلا 11 هزار تن شمش سرب، عدد نجومی عجیبی به دست می‌آید که عملا از یک واحد معدنی خرد گرفته می‌شود.

این صنعت محجور!

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در حال حاضر، نزدیک به 10 تا 15 واحد تولیدی شمش سرب توسط متخصصان ایرانی صنعت سرب در عراق تاسیس شده است که از نظر ما وجود یک نفر هم در یک کشور غریبه، خبر خوبی نیست. واقعیت این است که واحدهای تاسیس شده در کشور عراق در ابتدای امر با استقبال منابع تامین‌کننده باتری فرسوده همراه می‌شوند و این همراهی تا حدود 6 تا هفت ماه نیز ادامه پیدا می‌کند؛ یعنی زمانی که منابع عراقی به طور کامل روش تولید شمش سرب را فرا می‌گیرند و می‌توانند به صورت مستقل با وجود وفور باتری فرسوده در کشور خود، دست به تولید شمش سرب بزنند. از طرفی، منابع تامین‌کننده مواد اولیه عراقی، پس از حدود هفت ماه، مواد اولیه را به تولیدکنندگان ایرانی مستقر در این کشور به همان قیمتی عرضه می‌کنند که به یک تولیدکننده داخلی ارائه می‌دهند؛ این یعنی فریب، وسوسه و شکست صنعتگران ایرانی که کشورهای دیگر را پناهگاه امن تولیدی یافته‌اند.

بهادری در پایان خاطرنشان کرد: تاسیس واحد معدنی شمش سرب در کشور دیگر، آن هم کشوری که خود درگیر مسائل داخلی است، قطعا سرمایه‌گذاری عاقلانه و منطقی محسوب نمی‌شود و باید در این زمینه مسئولین دولتی، بیش از آنکه دیر شود، به داد این صنعت محجور برسند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family